Havlu 101 –  Havlu Nasıl Seçilir?

Çekmecede turuncu ve beyaz havlular ve yastıklar

Bir çeyizin olmazsa olmazı çeşit çeşit, renk renk, desen desen havlular. Hem dayanamayıp aldıklarınız hem de hediye olarak gelenlerle birlikte önünüzdeki uzun yıllar boyunca kullanacağınız, ellerinizi yıkarken, banyo sonrası size bu güzel günleri hatırlatacak parçalar. Peki kaliteli havlu nasıl seçilir, nasıl anlaşılır?

Elbette, yumuşak, sizi iyi hissettiren ve uzun ömürlü havlular satın almak istiyorsunuz. Peki kalınlığı, gramajı ve ölçüleri ne olmalı? Açık renkleri mi koyu renkleri mi tercih etmelisiniz? Havlu takımı mı almalısınız farklı parçaları mı kombinlemelesiniz? Alışverişe başlamadan önce havlular hakkında tüm sırları paylaştığımız bu rehberi mutlaka okuyun. 

Havluda Kullanılan Kumaş Tipleri 

çeyizlik pamuklu havlular
Çeyizlik keten havlu takımı şık bir kutunun içine yerleştirilmiş

Havlu nasıl seçilir rehberinde öncelik kumaş türü. Pamuklu havlular mı keten mi? Bambu havlu mu müslin mi? Hangi kumaş türü daha sağlıklı ve uzun ömürlü? İşte alışveriş sırasında karşınıza çıkabilecek bazı havlu türleri: 

Pamuklu Havlular

Belki de en sık karşımıza çıkan tür ile başlıyoruz: pamuklu havlular. Pamuklu havlu deyince akla ilk önce havluya dayanıklılık ve yumuşaklık sağlayan uzun liflere sahip Türk pamuğu geliyor. Günlük kullanım için en iyi seçeneklerden biri diyebiliriz. Her pamuklu havlunun aynı kalitede olmadığını unutmayın ve alırken dokusuna, kalınlığına ve ağırlığına mutlaka dikkat edin. 

Organik Pamuk

Eğer sağlık ve çevre dostu bir ürün arıyorsanız organik pamuklu havlular sizin için muhteşem bir seçim. Pestisit içermeyen, alerji ve kanser gibi cilt hastalıklarının olmasını önleyen organik tekstil ürünleri için alacağınız havlunun etiketinde mutlaka GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikasını arayın. 

Mikrofiber

Genellikle polyester içeren süper ince sentetik elyaflardan oluşan mikrofiber banyo havluları, dayanıklılıkları ve son derece pürüzsüz dokuları ile bilinir. Çabuk kurudukları için spor severlerin mutlaka edinmesini tavsiye ederiz. 

Keten

Doğal liflerden dokunan keten, pamuklu banyo havlularına göre daha dayanıklı ve hafif bir alternatiftir. Suyu daha hızlı emer, antimikrobiyal ve nefes alabilen kumaşı sayesinde daha uzun ömürlüdür. 

Bambu

Çevre dostu bir seçenek olan bambu havlular yumuşak ve emicidir. Ancak kuruması diğer malzemelere göre biraz daha uzun sürer. Antimikrobiyal oldukları için havalandırma sorunu olan banyolarda rutubet kokusunu önleyebilir. Bambu havlularıyla kim ünlü? Tabi ki Chakra.

Müslin

Yüksek emici, kolay kuruyan ve aynı zamanda dolapta az yer kaplayan müslin havlular banyo tekstili için oldukça ideal. Daha çok bebekler için kullanılan bu kumaşlar artık plaj havlusu ve peştemal olarak da tercih ediliyor. 

Havlu Çeşitlerini ve Adedi Belirleyin

banyo havluları nasıl seçilir
Üç tane el havlusu banyo askılarına asılmış

Kaç adet el havlusu veya kaç adet banyo havlusuna ihtyacınız var? Misafirleriniz için mini havlulardan kullanmayı planlıyor musunuz? Spor salonuna sık gidiyor musunuz veya plaj havlularımı da yenileyim diyor musunuz? Havlu alışverişi kolay gibi gözükse de iyi bir ihtiyaç listesi ve planlama yapılmadan bazı ürünler eksik kalabilir veya bazılarını fazla fazla aldığınızı fark edebilirsiniz.  

El Havlusu 

En sık kullandığımız ve yıkadığımız el havluları genellikle 30×50 cm’dir. Dayanıklı modeller seçmek ve beğendiğiniz ürünleri stoklamak isteyebilirsiniz.

Yüz Havlusu

Vücut, eller ve yüz için kullanılan yüz havluları duşta, banyoda veya lavabonun yanında da kullanılabilir. Peki yüz havlusu kaç cm olur? Genellikle 50×90 cm’dir.

Banyo Havlusu

Genellikle 100×150 cm boyunda olan banyo havlularını ayrı bir bornoz takımınız yoksa duş sonrası kullanabilir, seyahatlerde yanınıza alabilirsiniz. Evinizde misafir ağırlıyorsanız banyo havlularınızın tadını onlar da çıkarabilir.

Ayak Havlusu

Hem kendiniz hem de misafirleriniz için kullanabileceğiniz 50×70 ölçüsündeki ayak havluları, duş sonrası sizi karşılayacak. 

Plaj Havlusu: 

Çabuk kuruyan, hafif ve olabildiğince büyük havlular bizce en ideali. Plaj havlusu modelleri sık değişebiliyor. Bu nedenle güzel bir ürün bulduğunuzda çıkacağınız kalabalık tatilleri düşünerek yedeklemek isteyebilirsiniz. 

Spor Havlusu

Her evin temel ihtiyacı olmasa da spor yapmayı seviyorsanız belki de her gün kullanacağınız spor havlularınızı seçerken dayanıklı olmasına ve hızlı kurumasına dikkat edin. 

Bornoz Takımı

Bornoz takımı havlu alışverişine dahil olmasa da hem banyonuz hem de diğer havlularınızla uyumlu olmalı. Bedeninize uygun, dayanıklı bir takım tercih etmeye çalışın. Daha fazlası için yazımıza göz atın: En iyi bornoz seti önerileri!

Peki Evimde Kaç Havluya İhtiyacım Var?

Evinizde altışar adet el, yüz, banyo ve ayak havlusu sizin tüm ihtiyaçlarınızı uzunca bir süre karşılayacaktır. İkisi siz ve eşiniz için, ikisi kirlendiğinde kullanmanız için ve diğer ikisi ise misafirleriniz için. 

İhtiyaçlarınızı da düşünerek en az dörder adet plaj havlusu ve spor havlusu almak isteyebilirsiniz. İşte daha detaylı bir liste: Çeyizde kaç tane havlu olmalı?

Renk ve Stili Seçin

Hasır banyo sepeti içinde siyah havlu takımı
havlu nasıl seçilir depolanır ve düzenlenir

Havlular banyodaki son dokunuştur. Banyo dolabınız ve duvarlarınız hangi renk? Geniş bir depolama alanınız var mı? Minimal bir tarz mı seviyorsunuz, klasik mi? Tüm bunları değerlendirerek banyonuza uygun bir stil belirleyebilirsiniz. 

Çeyiz hazırlıklarına biraz erken başladıysanız ve henüz banyonuz hazır değilse hangi tarzı sevdiğinize odaklanin ve beyaz, lacivert gibi renkler tercih etmeye çalışın. Klasik bir tarz istiyorsaniz altın nakış işlemeli detaylar sizi mutlu edecek. Eğer bakımı ile uğraşmak istemiyorsanız %100 pamuklu ve dayanıklı havluları tercih edin. 

Banyonuz genişse, açık raflarınız varsa, havlularınızın bir kısmını dekor amacıyla da kullanabilirsiniz. Bunun için birbiriyle uyumlu renk ve desenleri bir araya getirin. Veya tek rengi farklı kumaş tipi ve dokularla kombinleyin. Koyu renklerin hakim olduğu bir banyoda çok şık duracak beyaz havlular, bembeyaz bir banyoda çok sade görünecektir. 

Havlu takımları oldukça yaygın ve aslında alışveriş kolaylığı sağlıyor. Ancak zevkinize güveniyorsanız birbiriyle uyumlu havluları kombinlemek her zaman daha eğlenceli. Bu sayede havlularınızın bir kısmını yazın kullanmak için daha hafif seçebilir veya hangisini alsam diye arada kalmak yerine farklı ürünlerle bir uyum yakalayabilirsiniz. 

Havlu Bakımı Üzerine Notlar

Ahşap askılık üzerinde el havlusu ve yüz havlusu ve yanında banyo ürünleri
Sepet içinde pamuk havlular

Havlu nasıl seçilir sorusunu cevapladığımızı düşünüyoruz. Peki ya bakım? Havlularınızı daha uzun süre kullanmanın ve aynı zamanda birçok yıkamada yumuşaklık hissini korumanin en iyi yolu, onlara iyi şekilde bakmaktır. İlk kez yıkamada renklerin akmasını önlemek için ılık suda ve deterjana sirke ekleyerek yıkayabilirsiniz. Havlularınızı daima kendi arasında yıkamaya, yani diğer giysilerle karıştırmadan yıkamaya çalışın. Yumuşatıcı, havlu liflerine zarar verir ve emiciliği azaltır. Bu nedenle yumuşatıcıyı 3-4 yıkamada bir ekleyin. Son olarak da havluları asla nemli bırakmayın ve yıkama sonrası kuruduklarından emin olun. Daha fazla detay için: Havlu Hangi Programda Yıkanır?

Havlu Seçimi Sırasında İşinize Yarayacak Bazı İpuçları

Banyoda sepet içinde dekoratif ögeler ve tek kullanımlık havlular
Bornoz giyen kadın ayak havlusunun üstünde bakım yapıyor
  • Öncelikle hangi kumaş tipini tercih etmelisiniz ve hangi havludan kaçar adet almalısınız sorularını cevaplandırarak bir ihtiyaç listesi çıkarın ve bir bütçe belirleyin. Plan yapmadan alışverişe başlamayın. 
  • Havlunun ağırlığını hafife almayin! Genel olarak ağırlığı ne kadar yüksek olursa, havlu o kadar yoğun, emici ve yumuşak olur. Biraz geç kuruması sizin için büyük bir sorun değilse sizi daha özel hissettiren ağır havluları tercih edin. 
  • Ağırlık bilgisi her havlunun etiketinde veya internet sitelerindeki ürün sayfasında yer almayabilir. Bu durumda mutlaka havluyu elinize almanızı ve kendinizce ağırlığını tartmanızı öneririz. Çok hafif olan 100% pamuklu bir havlu yeteri kadar dayanıklı ve yumuşak olmayabilir. 
  • Havlu alışverişi öncesi mağazaları mutlaka gezin. Havlunun ağırlığına, dokuma sıklığına, dikiş kalitesine ve sayısına bakın. Sonrasında internetten beğendiğiniz modelleri alabilirsiniz. 
  • Havlunun yumuşaklığına bakarak karar vermeyin çünkü bazı üreticiler ürünlerin mağazada yumuşak gözükmesi için özel yumuşatıcılar kullanıyor ve ilk yıkama ile birlikte o yumuşacık havlu, yerini sıradan bir havluya bırakabiliyor. 
  • Bir havluyu çok beğendiniz ama kalitesinden emin değilsiniz. Veya bir havludan çok sayıda almak istiyorsunuz. Bu durumda o havludan sadece bir tane alıp çamaşır makinesinde yıkayarak ürünün son durumuna bir bakmak isteyebilirsiniz. Aynı yumuşaklığı ve görüntüyü koruyorsa stoklamaya devam edin. 
  • Havlularınızı yıkarken tavsiye edilen deterjan miktarının yarısını koyun ve yumuşatıcıyı 3-4 yıkamada bir kullanın. Bu havlularınızı daha uzun süre kullanmanızı sağlayacak. 
  • Havlunun nemli kalmasi küf ve bakteri oluşumuna sebep olur. Mümkünse kurutma makinesi veya buharlı ütü ile kurutun. Veya olabildiğince gergin bir şekilde asarak kurumaya bırakın. 
  • Havlu cennetinde olduğunuzu unutmayın. Marka ürünler yerine çarşı ve pazarlarda çok daha kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Önemli olan istediğiniz stili yakalamak ve elinize aldığınızda kalitesini hissetmek.

Havlularla İlgili Sık Sorulan Sorular

Bambu Mu Pamuk Havlu Mu?

Bambu havlu, yumuşaklık ve emicilik özellikleriyle son yılların yükselen trendlerinden biri. Pamuk havlular ise dayanıklılıkları ve sıcak suyla yıkama sonrası formunu koruma özellikleri ile popüleritesini korumakta. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmış.

Havlu Ömrü Ne Kadar?

Bir havlunun ömrü kullanım sıklığına, yıkama yöntemine ve havlunun kalitesine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak iyi bakıldığında 2-4 yıl arasında bir ömrü olduğunu söyleyebiliriz.

İyi Havlu Kaç Gram Olur?

Havlu ağırlığı genellikle kalitesini ve yoğunluğunu belirler. 500-700 gram arasındaki havlular genellikle kaliteli ve dayanıklıdır. Ancak en iyi seçimi yapabilmek için hem gramajı hem de dokusunu değerlendirmenizi öneririz.

En İyi Banyo Havlusu Nasıl Olmalı?

En iyi banyo havlusu, yumuşak, emici ve hızla kuruyan bir yapıya sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra, tercihlerinize göre desen, renk ve boyut da önemli faktörler arasında yer alabilir.