Çeyizde Kaç Tane Havlu Olmalı?

çeyizlik havlular farkli desenlerde

Dünyaca ünlü havlularımız her mağazada, her çarşıda, her alışverişte karşımıza çıkıyor. Evlilik hazırlıklarına başladıysanız her yerde gördüğünüz yüzlerce çeşide dayanamayacak, her seferinde farklı bir çeyizlik havlu almak isteyeceksiniz. Üstelik sadece siz değil. Anneciğiniz, eşinizin ailesi ve hatta arkadaşlarınız. Peki gerçekten kaç tane havluya ihtiyacınız var? Bir çeyizde kaç tane havlu olmalı? En güzel havlu listesi bu yazıda!

Sizi ve ağırlayacağınız misafirlerinizi düşünerek bir çeyizlik havlu listesi hazırladık. Bornoz takımı ve banyo havlusu gibi temel parçaların yanı sıra ihtiyaca yönelik havlu tiplerini de ekledik ki çeyiz hazırlıkları sırasında hiçbir şeyi atlamayın. 

Alışverişi öncesi havlular hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz yazımızı okumayı unutmayın: Havlu Nasıl Seçilir?

1. Bornoz Takımı: Bir adet kaliteli takım. 

Beyaz bornoz takımı giyen, saç havlusu ve güneş gözlükleri takan bir çift

Dolapta bekleyecek birkaç tane bornoz takımı sizi zamanla mutsuz edebilir. Üstelik bir takımı belki de senelerce kullanacaksınız. Bu nedenle çeyizinizde bir bornoz takımı olsun, kaliteli olsun diyoruz.

Siz de farketmişsinizdir ki çeyizlik bornoz takımı fiyatları oldukça değişken. Bunun en büyük sebebi kumaş içeriği, kalitesi, iplik sayısı ve ağırlığı. Bu nedenle beğendiğiniz bir ürün bulduysanız mutlaka içeriğini kontrol edin. 

Çeyizlique seçti: En İyi Bornoz Takımı ve Fiyatları

2. Banyo Havlusu: Altı adet banyo havlusu 

Çeyizlik havlu takımı almayı düşünüyorsanız takımın içindeki banyo havluları da dahil olmak üzere altı havlu siz ve misafirleriniz için yeterli olacaktır. İkisi siz ve eşiniz için, ikisi kirlendiğinde kullanmanız için ve ikisi de misafirleriniz için. Benim misafirim çok olur diyorsanız birkaç tane daha ekleyebilirsiniz.

3. El Havlusu: On iki adet el havlusu

Dört adet çeyizlik banyo havlusu metal bir sepetin içine konulmuş
Çeyizlik el havluları hasır bir sepetin içinde, yanında mini sepet ve kutular

El havluları en çok kullandığımız, sık sık yıkadığımız ve genellikle diğerlerine göre daha çabuk eskiyen havlular. Bu nedenle kaliteli, dayanıklı, yüksek sıcaklıklarda yıkamaya uygun ürünler seçmeye çalışın. Misafir ev havlularını günlük kullanmamaya özen gösterin. Bu arada Vakko’nun havlu setlerine bayıldığımızı söylemiş miydik?

Havlu takımındakiler dahil olmak üzere on iki adet el havlusu fazla fazla yeterli olacaktır. Biz %100 pamuk havluları seviyoruz ancak farklı dokuları kombinlemeyi seviyorsanız pamuğun yanı sıra birkaç tane bambu el havlusu birkaç tane de müslin el havlusu alabilirsiniz. 

4. Yüz Havlusu: On iki adet yüz havlusu

Yüz havluları için de fazla fazla bir adet belirledik. Çünkü yüz havluları sadece yüz için kullanılmıyor. Lavabonun yanında, duş sonrası saçlarımızı kurutmak için veya misafirlerimiz için onlar hep iş başında.

5. Ayak Havlusu: Altı adet ayak havlusu

Ayak havlusunun üzerinde ayak bakımı yapan bir kadın
Minimal bir banyoda havlu takımı, diş fırçalık ve makyaj aynası

Tıpkı banyo havluları gibi iki adet sizin için, iki adet misafirleriniz için ve iki adet de kirli sepetiniz için yeterli olacaktır. Her havlu takımının içinde banyo ayak havlusu bulunmuyor. Bu nedenle bornoz takımı ve diğer havlularınıza uyumlu modeller seçmek her duş sonrası sizi mutlu edecek. 

6. Plaj Havlusu: Dört adet plaj havlusu

Çeyizde plaj havlusu olur mu? Neden olmasın? Ev tekstilini bir bütün olarak düşünmeyi seviyoruz. Mutfak önlüğünden plaj havlusuna her bir parça sizi yansıtmalı.

Çabuk kuruyan, hafif ve olabildiğince büyük havlular seçmeye çalışın. Biliyorsunuz ki plaj havlularında aynı modeli tekrar bulmak neredeyse imkansız. Bu nedenle güzel bir ürün bulduğunuzda çıkacağınız kalabalık tatilleri düşünerek yedeklemek isteyebilirsiniz. 

7. Spor Havlusu: Dört adet spor havlusu

Çeyizlik spor havlusu mu? Evet ama sadece spor yapmayı sevenler ve ağır el havlularını sporda tercih etmeyenler için. Her evin temel ihtiyacı olmasa da düzenli spor yapıyorsanız hızlı kuruyan, dayanıklı birkaç havlu almanın tam zamanı.