Tül Perde Nasıl Yıkanır ve Beyazlatılır: En İyi İpuçları

tül perde beyazlatma

Tül perdeler doğru yıkanmadığında kolayca hasar görebilecek narin bir kumaşa sahiptir. Yine de bakımı ve temizliği doğru yapıldığında yıllarca ilk günkü beyazlığını ve ferahlığını korur. Peki tül perde nasıl yıkanır, hangi programda veya hangi deterjanla en iyi sonuçları alabilirsiniz? Sararmış perdeleriniz varsa artık üzülmeyin! Çeyizlique perdelerinizi beyazlatmanın püf noktalarını da paylaşacak. 

Tül Perde Nasıl Yıkanır?

İlk olarak perdeleri makineye sıkıştırıp bol bol beyazlatıcı ekleyip yüksek sıcaklıkta yıkamayı unutun ve aşağıdaki adımları takip edin. 

1. Perdeleri hazırlayın. 

Güvenli bir şekilde tül perdeleri indirin ve bölgesel lekeler var mi kontrol edin. Perdeleriniz çok kirliyse yıkamadan önce 10-15 dakika boyunca ılık su ve beyaz sirke içinde bekletebilirsiniz. Bu, kiri ve lekeleri çözmeye yardımcı olacaktır.

2. Deterjan seçimi: Tül perde hangi deterjanla yıkanır?

Sert deterjanlar perdenin hassas kumaşına zarar verebilir. Bu nedenle yumuşak bir deterjan tercih edin ve mümkünse çamaşır sodası kullanın. Ölçü konusunda cimri davranın. Yarım ölçü yeterli olacaktır. 

3. Yumuşatıcı kullanmayın. 

Yumuşatıcı genellikle çamaşırlara zarar verir. Bu nedenle yumuşatıcı gözüne biraz sirke ve lavanta yağı ekleyebilir, tül perdelerinizin beyazlığına beyazlık katabilirsiniz. 

4. Sıkıştırmayın, bükmeyin. 

Perdeleri sıkıştırmamak için genellikle en güzel yöntem onları ayrı ayrı yıkamaktır. En düşük döngüyü tercih etmeyi unutmayın. 

5. Tül perde hangi programda kaç derecede yıkanır?

Genellikle makinelerin tül perde programları var. Eğer yoksa hassas programda ve ideal sıcaklık olan 30 derecede yıkayın. Bazı tüllerin çok hassas olduğunu unutmayın. Böyle bir durumda üreticinin tavsiyelerini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

6. Kurutma

Yıkama sonrası hemen kurutun. Bu kırışıklıkları önlemeye yardımcı olacaktır.

tül perde nasıl yıkanır nasıl beyazlar

Tül Perde Nasıl Beyazlar?

Tül perde bembeyaz olmasıyla ünlüdür. Zamanla solmuş, sararmış perdeler tüm evin genel havasını kötü anlamda etkileyecektir. Peki tül perde nasıl beyazlar, sararmış perdeler nasıl beyazlatılır? Aşağıdaki önerilerimize mutlaka bir göz atın:

Tül perde beyazlatıcı ürünler

Kosla Vanish’in tül beyazlatıcı ve parlatıcısını denemediyseniz tam zamanı. Tül beyazlatıcıyı deterjan gözüne ve deterjanın üzerine, parlatıcıyı ise yumuşatıcı gözüne ekliyorsunuz. Yine de daha iyi bir sonuç için deterjan gözüne çamaşır sodası ekleyin. 

Çamaşır sodası (sodyum karbonat) 

Perdelerinizin ilk günkü gibi olmasını istiyorsanız bir diğer püf noktası ile tanışın: çamaşır sodası. Deterjan bölmesine bir çay bardağı çamaşır sodası ekleyin ve yine tül perde programında 30 derece sıcaklıkta yıkayın.

Beyaz sirke 

Beyaz sirke mucizesine inanın. Hem havlu hem de nevresim yıkarken de güvenle kullanabileceğiniz beyaz sirke, tül perdelerin üzerinde biriken deterjan kalıntılarını yok eder, beyazlığı artırır ve tülün dokusunu korur. Yumuşatıcı gözüne yarım su bardağı beyaz sirke ekleyin ve sonuçları bekleyin. Emin olun, sirke kokusu hiç almayacaksınız. 

Derinlemesine temizlik için harika bir yöntem daha paylaşalım! Tül perdeleriniz çok kirliyse yıkama öncesi ılık su ve sirke karışımı hazırlayın ve perdeleri bu çözeltinin içinde bekletin.

Makinenizi uzun zamandır temizlemediyseniz ve hatta bazı kokular geliyorsa makine temizliği için de sirke kullanabilirsiniz. En doğru yöntemler için sizi şuraya alalım: Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Karbonat

Genellikle karbonat tül perde beyazlatmak için oldukça popüler bir yöntem. Yukarıdaki yöntemlere ek olarak makineye yerleştirdiğiniz tül perdenin üzerine bir paket karbonatı serperek sonrasında yıkamayı başlatabilirsiniz. 

Bulaşık makinesi tableti veya şeker ile yıkama oldukça yaygın bir yöntem olsa da biz bu yöntemleri önermiyoruz. 

Tül perde kırışmadan nasıl yıkanır?

Tül perdenin kırışmasını önlemek için onları tek tek yıkamalı, döngü sayısını düşük tutmalı ve yıkar yıkamaz asmalısınız. Yine de kırış kırış oldu diyorsanız ütü tek çözüm. 

Tül perde nasıl ütülenir?

Tül perdeleri doğru şekilde yıkar ve kurutursanız ütülemenize gerek kalmaz ancak perdeler kuruduysa ve kırışıklık varsa şu yöntemleri deneyebilirsiniz. 

  • Ütüyü en hassas ayarına getirin ve suyunun olduğundan emin olun. 
  • Perdeyi dikey bir şekilde ütü masasının üzerine yayın ve hiçbir kırışıklık kalmadığından emin olun. 
  • Perdenin üzerine bir ütü bezi veya çarşaf serin ve bunun üzerinden ütü yapın. 

Umarız bu rehber ile tül perde hangi programda ve nasıl yıkanır sorusunu cevaplayabilmişizdir. Unutmayın, yeni aldığınız perdeleri ilk günden itibaren doğru bir şekilde yıkayıp kurutarak ürünlerinizin genellikle ömrünü uzatabilirsiniz. 

Pinterest’te bizi takip etmeyi unutmayın.