Tüm Detaylarıyla Yatak Odası Çeyiz Listesi

Bu yatak odası çeyiz listesi mobilyadan yatak odası tekstiline, aydınlatmadan dekoratif ürünlere senelerce kullanacağınız ürünleri içeriyor. Hazırsanız detaylara geçelim.

Yatak Odası Çeyiz Listesi Tam Liste

Çeyizin en özel kategorilerinden biri de yatak odası. Hem konfor ve kaliteyi yakalamak hem de birbiriyle uyumlu parçalar seçmek çok kolay olmasa da akşam yatağa uzandığınızda iyi ki diyeceksiniz. Yatak odası çeyiz listesi hem evlenecekler hem de yatak odasını yenileyecekler için sevgiyle hazırlandı. 

Mobilya: Yatak Odası Çeyiz Seti

1. Yatak: 

Yatak odası hatta ve hatta tüm evin en dikkatli seçilmesi gereken ürünü ile başlıyoruz: yatak. Uyku kalitesi ve genel sağlığınız için oldukça önemli olan yatak seçimi oldukça kişiseldir. En pahalı ürünü almak yerine vücut yapınız, uyku pozisyonlarınız ve hatta kilonuza göre bir tercih yapın. Mümkünse daha önce kullanıp memnun kaldığınız bir ürün alın veya mağazalara giderek ürünleri tek tek deneyin.

2. Baza – Yatak bazası

Bazayla ilgili kafanız karışık olabilir. Altını temizlemek kolay değil, robot süpürgeler giremiyor ve biraz da hantal bir ürün. Ancak özellikle küçük bir eviniz varsa ve yeteri kadar depolama alanınız yoksa baza bir vazgeçilmez. Ne kadar çok şey aldığını bir düşünün. İnanılmaz değil mi?

3. Karyola

Geniş bir eviniz, ferah bir yatak odanız mı var? O zaman bazayı bir kenara bırakabilir ve şık bir karyola alabilirsiniz. Karyola alırken malzeme kalitesine, sağlamlığına ve gardıroplarınızla olan uyumuna dikkat etmekte fayda var. Uzun yıllar kullanırım diye düşünüyorsanız ki genellikle öyle oluyor, zamansız bir parça seçin. 

4. Yatak Başlığı

Ahşap, kumaş veya ferforje yatak başlığı. Hangisini tercih ederseniz edin karyolanız veya bazanızla uyumlu olsun. Yatak odası takımı alıyorsanız bunları düşünmenize gerek yok.  

5. Gardırop: 

Yatak odası ve giyinme odasında her zaman daha fazla gardıroba ihtiyaç vardır. Çünkü biliyoruz ki kıyafetler sığsa ayakkabılar sığmaz, çarşaflar ve nevresim takımları sığsa kışlık montlar dışarıda kalır. Alanınıza uygun, mümkün olan en büyük gardırobu seçtiğinizden emin olun. Maksimum fayda için bol raflı gömme dolaplar yaptırabilir veya modüler gardıropları tercih edebilirsiniz. Küçük bir odanız varsa açık raf sistemleri ve aynalarla odanıza ferahlık katabilirsiniz. 

6. Makyaj Masası: 

Geniş bir odanız varsa, makyaj sizin bir tutkuysa, birçok makyaj malzemesi ve aksesuarınız varsa evet, makyaj masası olmazsa olmaz. Ancak odanız küçükse ve makyajımı banyoda da yaparım diyorsanız makyaj masası bir zorunluluk değil.  

7. Şifonyer 

Yatak odası takımlarının olmazsa olmazı şifonyer, en kullanışlı parçalardan biri. Kategorizasyona yardımcı olan çekmeceleri bir kez güzelce düzenlediğinizde belki de senelerce rahat edeceksiniz. Eğer bir takım almıyorsanız şifonyerin komodin ve yatağınızla uyumlu olmasına, dayanıklı bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. 

8. Komodinler: 

Bu kadar küçük parçaların bu kadar büyük bir konfor sağlaması… Üzerine güzel bir gece lambası, su şişesi ve bardağınızı koyun, çekmecelerine kitaplarınızı ve kişisel eşyalarınızı doldurun. Komodin en kullanışlı parçalardan biridir. 

9. Koltuk

Koltuklar yatak odası çeyiz listesi için olmazsa olmaz değil. Ancak herkesin hayalindeki gibi geniş bir yatak odanız varsa o oda güzel bir koltuğu hak ediyor. Josefin koltuk veya uzanma koltuğu yada ayak uzatma taburesi olan bir rattan koltuk. Seçiminizi yapın ve Ikea‘yı incelemeyi unutmayın.

Yatak Odası Tekstili 

Yatağın üzerinde rahat çarşaf ve pikeler, yanda kitaplar ve yerde el dokuma kilim
Pijamalarıyla bir kadın yüksek tavanlı yatak odasındaki tül perdeyi açıyor

10. Yatak Örtüsü: 

Odanızın genel havasını değiştirecek yatak örtüsünü seçerken iki kere düşünün. Sade ve minimal bir parça mı yoksa klasik, geleneksel bir tasarım mı? Kullanımı, temizliği ve bakımının kolay olmasına dikkat edin. Sonradan kullanmayacağınız bakımı zor bir çeyizlik yatak örtüsü almamaya, aldırmamaya çalışın. 

11. Yorgan: 

Yorganlarınızı alırken iç malzemesinin, ölçüsünün, mevsime uygunluğunun ve bakım kolaylığının önemli olduğu bir gerçek. Kaz tüyü ve yün yorgan daha hafif ve her mevsime uygunken pamuk veya bambu bakım kolaylığı ve fiyatı nedeniyle daha cazip gelebilir. Daha fazla detay için yorgan modellerini keşfedin. İki adet çift kişilik yorgan, iki adet de tek kişilik yorgan hem siz hem de misafirleriniz için bizce yeterli olacaktır. 

12. Nevresim Takımı: 

Yatak odası çeyiz listesi aslında nevresim takımı ile başlar. Uyku ve cilt sağlığınız için çok sayıda takım almak yerine kaliteli ürünlere odaklanın. Peki nasıl? Nevresim Takımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

13. Battaniye: 

Gerek kış ayları için gerekse yatak örtüsü olarak kullanmak için oldukça pratik olan battaniyeler bir noktada vazgeçilmeziniz olacak. Özellikle soğuk bir yerde yaşıyorsanız. 

14. Yatak Şalı: 

Bir zorunluluk olmamakla birlikte genellikle dekoratif amaçla kullanılan yatak şalları, odanıza renk katmak için kullanılabilir.

15. Lastikli çarşaf: 

Yatağı tam olarak saran ve sizi hiç yormayan lastikli çarşaflardan mümkünse stoklayın. Tabi ki yatak ölçünüz ve yüksekliği belli olduktan sonra.  

16. Düz çarşaflar: 

Bazı nevresim takımlarında çarşaf bulunmuyor ve takımı tamamlamak size düşüyor. Odanızın genel tasarımına ve kullanacağınız nevresimlere uygun renk ve dokular seçmeye çalışın. Ürün içeriklerine mutlaka dikkat edin. 

17. Yatak Pedi/ Tropper: 

Yatağınızın ömrünü uzatmak yatak pedi ile mümkün. Ayrıca yatağınız rahat değilse doğru bir ped ile konforu artırabilirsiniz. 

18. Yatak ve yastık alezi: 

Yatak ve yastıklarınızda zamanla lekelenme oluşmasını istemiyorsaniz alezler tam size göre. 

19. Uyku seti: 

Nevresim takımından yorgana, battaniyeden yatak örtüsüne geniş bir ürün yelpazesine sahip olan uyku setleri hızlı ve genellikle daha uygun fiyatlı bir alışveriş için ideal. Ancak içinde kullanmayacağınız parçalar olmamasına dikkat edin ve ürün içeriklerini tek tek kontrol edin. 

20. Yastıklar: 

İyi bir uyku için yatak kadar önemli bir ürün de yastık. Peki visco yastık mı lateks mi, kaz tüyü mü pamuk mu? Sert mi yumuşak mı? Öncelikle uyku pozisyonları ve problemlerinize odaklanın ve omurga hizanızı koruyacak, terletmeyen bir yastık seçmeye çalışın. Yastık Nasıl Seçilir?

21. Pike: 

Çok yönlü bir ürün daha! Battaniyeler yerine daha ince olan pikeleri yazın üzerinize alabilir veya yatak örtüsü olarak kullanabilirsiniz. Hatta pike takımlarının yastık kılıfı da var! 

22. Yatak Odası Perdeleri: 

İşte ilginç bir bilgi: Yapay ışıklar uyumayı sağlayan melatonin hormonunun üretimini azaltıyor. Bu nedenle seçim yaparken yatak odası perdelerinizin hiçbir şekilde ışık geçirmediğinden emin olun. Blackout perdelere bir bakmanızı öneririz. 

23. Halı veya Kilim: 

Yatak odasında hijyen gerçekten de önemli. Halı veya kilim seçerken temizliği kolay, toz toplamayan bir ürün tercih edin. Sıcak bir bölgede yaşıyorsanız yıkanabilir kilimler belki de en ideali. El dokuma halılara siz de bayılıyorsanız sizi şöyle alalım: El Dokuma Halı

Aydınlatma

Yatak odası çeyiz listesinde aydınlatma ürünlerinden şık ve zamansız bir abajur
Yatak odası çeyiz listesi aydınlatma ürünlerinden aplikler

24. Avize

Tavan aydınlatmaları olarak da geçen avizeler yatak odaları için en önemli aydınlatma elemanları. Kademeli olarak ışığı ayarlayabileceğiniz seçenekleri tercih edebilirsiniz. Bir ev için tüm avizeleri birbiriyle uyumlu almak işinizi oldukça kolaylaştıracak. Bu yatak odası çeyiz listesi aydınlatmaları da içeriyor ancak aydınlatma için daha geniş bir listeniz varsa siz dahil etmeyebilirsiniz. 

25. Lambader

Lambaderler odaya farklı bir hava katmak için veya kitap okurken doğru ışığı bulmak için ideal aydınlatma seçeneğidir. Küçük bir odanız varsa ve odanızı sadece uyumak için kullanıyorsanız lambadere ihtiyacınız olmayabilir.

26. Aplik

Aplikler sadece işlevsel değil dekoratif olarak da oldukça ilgi çekici. Eğer yatak odanızda bir farklılık arıyorsanız abajur yerine aplikleri değerlendirin. 

28. Abajur

Abajurlar yatakta vakit geçirmeyi sevenler için olmazsa olmaz. Yıllarca kullanmak istiyorsanız zamansız bir abajur tercih edin. 

Yatak Odası Çeyiz Listesi – Dekoratif Ürünler

Minimal bir yatak odasında tablolar, vazolar ve modern abajurlar

29. Ayna

Ona sadece dekoratif ürün diyemeyiz. O bizim her şeyimiz. Hala kilolu gösteren veya kenarlardan açılma yapan aynalar olmasına biz de inanamıyoruz. Yatak odası takımı alıyorsanız veya ayaklı bir ayna, önce kalitesinden emin olun. 

30. Tablo

Yatak odası inziva alanımız. Rüyalara daldığımız, vücudumuzu dinlediğimiz, dinlendirdiğimiz bize ait bir alan. Sizi mutlu eden, size huzur veren ve odanızın genel tasarımıyla uyumlu tablolar almaya çalışın. Aceleyle seçmeyin, gerçekten beğendiğiniz o parçayı bulana kadar araştırın. 

31. Mum

Uyku öncesi biraz rahatlamak istiyorsanız kokularıyla sizi mest edecek mumları odanızdan eksik etmeyin. Sakinleştirici etkisiyle lavanta, stresi azaltmaya yardımcı portakal çiçeği veya muhteşem kokusuyla sandal ağacı.

Organizerler

Yatak odası çeyiz listesi için depolama çözümleri ve askılıklar
Dolap içi ve çekmece içi düzenleyiciler ve kutularla yerleştirilmiş bir gardırop

32. Takı ve aksesuar kutusu

Birbirine geçmiş takılar ve kemerler sizi de mutsuz etmiyor mu? Birbirinden güzel takı ve aksesuar kutuları bunun için var. 

33. Dolap İçi ve Çekmece İçi Düzenleyiciler 

Eğer dolabınızı kendiniz tasarlamadıysanız veya yeterli raf ve bölme yoksa dolap içi düzenleyiciler ve çekmece içi düzenleyiciler hayatınızı kurtaracak. Tabi düzeni sağlamak ve korumak sizin elinizde. 

34. Askılıklar

Basit bir ürün gibi gözükse de askılıklar dolabı açtığınızda sizi karşılayan önemli bir detay. Beğendiğiniz, kaliteli bir askılık bulduysaniz bol bol stoklamanızı öneriyoruz. Ayrıca pantolonlar, elbise ve ceketler için ayrı askılıklar almak isteyebilirsiniz. 

35. Kutu ve Hurçlar

Kışlıklarınızı, giyilmeyen veya kullanılmayan eşyalarınızı kaldırmadan önce pratik kutu ve hurçlara ihtiyacınız olacak. İster bazanın altına isterseniz de gardırobun üzerine kaldırın kutular ve hurçlar sayesinde hem güzel bir görünüm elde edecek hem de ürünlerinizin ilk günkü gibi tertemiz kalmasını sağlayacaksınız.