9 Adımda Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır? İlk Günkü Gibi Yastıklar

9 Adımda Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır

En güzel sabahlar sizin olsun istiyorsanız kaz tüyü yastıklar harika bir tercih. İster çeyiziniz için almış olun ister uyku kalitesi için bu yastıklara doğru bir şekilde bakım yapmak önemlidir. Peki kaz tüyü yastık nasıl yıkanır veya yıkanır mı? Bu yazıda, hem kuş tüyü hem de kaz tüyü yastıkları nasıl yıkayacağınıza dair adım adım bir kılavuz sizi bekliyor.

Kaz tüyü yastıklara neden mi bayılıyoruz? İşte bu yastıkların özellikleri ve faydaları.

Kuş Tüyü ve Kaz Tüyü Yastık Yıkanır mı?

Birçok marka kaz tüyü yastıkların kuru temizleme yapılmasını, makinede yıkama gerekliyse 30 derece sıcaklığın seçilmesini öneriyor. 

Aslında markaların bu endişesinin sebebi yıkama değil kurutma kısmı. Kaz tüyü yastıkların birçoğu çamaşır makinesinde yıkanabilir ancak sonrasında doğru kurutma işlemini yapamazsanız tüyler zarar görür ve hatta küflenir. Bir kurutma makineniz varsa veya yıkama sonrası yastık kılıfını sokup tüyleri düzgün bir şekilde kurutabilirim diyorsanız, kuş tüyü veya kaz tüyü yastıklarınızı evde yıkayabilirsiniz.

Kaz Tüyü Yastıkları Neden Yıkamalısınız?

Kuş Tüyü ve Kaz Tüyü Yastık Yıkanır mı
Tertemiz yumusacik yastıklar
Kaz tüyü yastıkların temizliği ve bakımı

Kaz tüyü yastıkların düzenli olarak yıkanması hijyen, cilt sağlığı ve uyku kalitesi açısından önemlidir. Kullandıkça oluşan kir, ter ve ölü deri hücreleri yastığınızın sadece kirli görünmesine değil, aynı zamanda kötü kokmasına ve hatta alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Kuş tüyü ve kaz tüyü yastıklarınızı düzenli olarak yıkamaya çalışın. Tertemiz, güzel kokan ve eskisi kadar yumuşak yastıklarla çok daha iyi uyanacaksınız. Peki, kaz tüyü yastık nasıl yıkanır?

9 Adımda Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?

 1. Kullanım talimatlarına bakın: Bazı kaz tüyü yastıkların kuru temizleme gerektirebileceğini unutmayın. Öncelikle üzerinde yıkama talimatlarını bulabileceğiniz etiketi kontrol edin ve yastığın yıkanabilir olup olmadığından emin olun. Yastık üzerinde bir etiket bulunmuyorsa aldığınız yer ile görüşebilir veya internet sitelerini kontrol edebilirsiniz.
 1. Lokal lekeleri çıkarın: Yastık üzerinde herhangi bir leke varsa, yıkamadan önce o bölgeyi temizleyin. Leke çıkarıcı veya çamaşır sodası kullanabilirsiniz.
 1. Kaliteli bir deterjan kullanın: Kaz tüyü yastık hassastır. Tüylere zarar vermek istemiyorsanız çamaşır sodası veya kaliteli bir deterjan kullanın. Yarım ölçü deterjan eklerseniz ürünleriniz daha uzun ömürlü olacaktır.
 1. Yastıkları tek tek yıkayın: Derinlemesine bir temizlik için makineyi tamamen doldurmayın. Mümkünse büyük bir çamaşır makinesinde yastıklarınızı tek tek yıkayın. Yastıklarla havlu ve nevresim gibi diğer çamaşırları karıştırmayın. Bu sayede, yastığınız makinede sıkışmayacak ve içindeki tüyler rahat bir şekilde temizlenecek.
 1. Düşük sıcaklıkta yıkayın: Sıcak su her ürüne zarar verdiği gibi kaz tüyü için de oldukça risklidir. Yastığın içindeki tüylerin zarar görmesini ve kalıcı deformasyonları önlemek için 30 derece sıcaklığı geçmeyin. Yastıklarınız çok kirliyse sıcak su yerine çamaşır sodası ve biraz beyaz sirke deneyebilirsiniz.
 1. Düşük devirde yıkayın: Yüksek döngü yastığın içindeki tüylerin sıkışmasına ve zarar görmesine sebep olur. Bu nedenle makinenin en düşük devrini tercih edin.
 1. Kurutma konusuna özen gösterin: Kaz tüyü yastıklar için kuru temizleme önerilmesinin en büyük sebebi kurutma işleminin evde doğru bir şekilde yapılamamasıdır. Kurutma makinesinde en düşük sıcaklık ayarını seçerek kaz tüyü yastığınızı en az birkaç saat boyunca kurutun. Ayrıca kurutma sırasında yastığı düzenli olarak kontrol edin ve tüylerin düzgün bir şekilde kuruduğundan emin olun. Mümkünse ara ara yastığı kurutma makinesinden çıkarın. Tüylerin tekrar hacim kazanması için yastığı silkeleyin.
 1. Tekrar Kontrol Edin: Yastığı kuruttuktan sonra tüylerin düzgün bir şekilde kuruduğundan emin olun. Yastıkta nem kalmışsa bunun küf oluşumuna sebep olabileceğini unutmayın.
 2. Yastık Kılıfınızı Yıkayın: Kaz tüyü yastığınızın kılıfını da düzenli olarak yıkayın. Kılıfı daha sık yıkayarak yastığınızın ömrünü uzatmak mümkün.

Ekstra Bakım Önerileri

Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır
Kuş tüyü yastıkların temizliği ve bakımı
Yastık Nasıl Yıkanır

Kaz tüyü yastık nasıl yıkanır sorusunu cevapladığımıza göre artık bakım için farklı ipuçlarına geçebiliriz. Yastıkların ömrünü uzatmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Kaz tüyü yastıkları güneş ışığından uzak tutun. Doğrudan gelen güneş ışınları tüylerinin zarar görmesine sebep olabilir.
 • Düzenli olarak havalandırın. Bunun için yastığı birkaç saat boyunca camın önünde veya balkonda bırakabilirsiniz.
 • Kaz tüyü yastıklarınızı düzenli olarak çırpın ve silkeleyin. Tüylerin hacmini koruması ve rahat bir uyku için en güzel yöntem.
 • Yedek yastıklarınız varsa bunları saklamak için özel bir çanta kullanın. Bu, yastığın tozdan ve kimyasallardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Kaz tüyü yastıkların temizliği ve bakımı kullanım süresini uzatmak ve hijyen açısından önemlidir. Yastıkları düzenli olarak yıkamaya, havalandırmaya, çırpma ve kullanmadığınızda doğru bir şekilde saklamaya çalışın. Ayrıca, yastık kılıfınızı da düzenli olarak yıkamayı unutmayın. Bu adımlar sayesinde, kaz tüyü yastıkları uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Nevresimlerinizin ömrünü uzatmak ve derinlemesine temizlemek için mutlaka Çarşaflar Hangi Programda Yıkanır? 5 Adımda Nevresim Yıkama yazımıza göz atın.

Pinterest hesabımızı takip etmeyi unutmayın.