Modern Ne Demek, Modern Bir Alan Yaratmanın En İyi 10 Yolu

modern ne demek modern  nedir

Eğer bir rezidansın en üst katında yada muhteşem bir loft apartman dairesinde yaşama hayali kurduysanız veya sadece modern bir banyo veya yatak odası planlıyorsanız, o halde modern tasarım hakkında konuşmaya hazır olun. Modern ne demek ve modern bir ev deyince ne anlamalıyız ve hangi mobilyaları aramalıyız? Hazırsanız, modern tasarım dünyasına dalıyoruz ve şık bir alan tasarlamanın sırlarını keşfediyoruz. 

Modern Mimari Akımları


Fütürizm, Ekspresyonizm(Dışavurumculuk), Post modernizm, Konstrüktivizm gibi akımların modern mimari olduğunu biliyor muydunuz?

Tasarımda Modern Ne Demek?

modern ev dekorasyonu bitkiler modern ne demek
modern dekoratif ürün heykel obje
modern dekoratif eşyalar modern nedir

Modernizm akımına bağlı olarak 20. yy’ın başlarında ortaya çıkan modern tasarım anlayışı, temiz çizgiler, sadelik aynı zamanda işlevsellik ile ilgilidir. Minimalizmi benimseyen ve Endüstri Çağı’na övgüde bulunan bir tarzdır. Loft daireleri, açık planları ve şık yüzeyleri düşünün. Peki, bu aranan görünümü nasıl elde edersiniz? Modern tasarımı anlamak, temel ilkeleri benimsemekten geçer:

  • Minimalizmi benimseyin: Az çoktur. Modern tasarım, karmaşayı ortadan kaldırmak aynı zamanda temel öğelere odaklanmakla ilgilidir. Bu nedenle evdeki süs eşyalarını atın ve şık mobilyalar için yer açın.
  • İşlevselliğe odaklanın: Modern tasarımda form işlevi takip eder. Amaca hizmet eden ve mekanın akışını geliştiren mobilya ve aksesuarlar seçin.
  • Geometrik şekillerle oynayın: Geometrik şekiller modern tasarımın özelliğidir. Cesur, açılı çizgiler ve düzgün, kavisli yüzeyler düşünün.
  • Nötr renkleri tercih edin: Beyaz, siyah ve gri tonlarında basit ve sofistike bir renk paleti kullanın. Renk katacak bir şeyler mi istiyorsunuz? O halde nötr zemine karşı öne çıkan cesur bir parça seçin. Renklerle kontrast yaratın ve çarpıcıbir görünüm oluşturun.
  • Doğal malzemeleri dahil edin: Modern tasarım, ahşap, taş veya metal gibi doğal malzemeleri sever. Bu unsurları mekanınıza dahil ederek evinize sıcaklık katın ve dış mekanlarla bağlantı yaratın.

Modern Ev Dekorasyonu İçin 10 İpucu

Her yerde karşımıza çıkan modern kelimesini biraz anlamaya başladığımıza göre mekandan konuşma zamanı. Evinizi modern tasarım başyapıtına nasıl dönüştürürsünüz? İşte size bu süreçte yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Kaliteli mobilya yatırımı yapın:

modern berjer modern ev dekorasyonu modern ne demek
modern yemek sandalyesi modern ne demek
modern koltuk modelleri  modern ne demek

Modern tasarımda kalite anahtardır. Uzun ömürlü, iyi yapılmış parçaları tercih edin. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Eames şezlong koltuk veya Saarinen lale masa gibi ikonik orta yüzyıl modern tasarımlarını arayın.

2. Ölçekle oynayın:

modern sandalye ve ev dekoru modern ne demek
modern ne demekmodern salon dekorasyonu
modern lamba modelleri modern nedir

Gerçek anlamda modern bir tasarımın inceliği ölçekle oynamaktır. Büyük boyutlu sanat eserlerini daha küçük aksesuarlarla kombinleyerek derinlik veya boyut duygusu yaratın.

3. Açık planlanı benimseyin:

modern salon dekorasyonu
modern mutfak  modelleri
modern nedir modern salon dekorasyon fikirleri

Modern tasarım aslında akış ve açıklık duygusu yaratmakla ilgilidir. Farklı alanları bağlamak için duvarları kaldırın veya cam bölücüler kullanın.

4. Aydınlatmayla bambaşka bir hava yaratın:

modern aydınlatma modellleri
modern avize modelleri modern nedir
modern aplik  modelleri

Aydınlatma modern tasarımda esastır. Sanat eseri gibi işlev gören şık, heykelsi armatürler tercih edin ve bunun yanında ekstra ambiyans için abajurlar kullanmayı unutmayın.

5. Desenden korkmayın:

modern salon takımı
modern dekor önerileri
modern nedir yatak odası takımı

Aslında Modern tasarım sadelikle ilgili olsa da, bu desenle eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bu nedenle odanıza kişilik katmak için cesur, grafik baskılar seçin.

Yatak odası tekstilinde farklı desenler kullanmanın tam zamanı.

6. İşlevsel aksesuar kullanın:

modern masa modelleri
modern dekoratif aksesuar
modern yatak odası takımı perde modern ne demek

Unutmayın, az çoktur. İşlevsel ve aynı zamanda dikkat çekici birkaç parça seçin. Raflara göz atmanın tam zamanı.

7. Bitkileri unutmayın:

modern nedir modern bitki saksı
modern ev dekoru modern ne demek
modern saksı modelleri modern ne demek

Alanınıza bitkiler ekleyerek dış mekanları içeri taşıyın. Sadece taze ve canlı bir dokunuş eklemekle kalmayın, aynı zamanda hava kalitesini de iyileştirin. Bakımı kolay bitkiler olan yılan bitkisi veya sukulentler gibi bitkileri tercih ederek şık ve pratik olmasını sağlayın.

8. Farklı dokuları karıştırın:

modern yatak odası dekor fikirleri modern ne demek
rattan koltuk modelleri
modern puf salon modern ne demek

Farklı dokuları karıştırarak alanınıza derinlik katın. Kadife gibi yumuşak kumaşları şık metaller ve düzgün ahşaplarla birleştirerek gerçekten modern bir estetik elde edin.

9. Ayna kullanın:

modern ayna modern ne demek
modern aksesuar
modern iç mimari

Aynalarla evinize zerafet veya eğlence katın. Küçük alanları daha büyük göstermenin en iyi yolu aslında ayna kullanmak . Benzersiz bir etki yaratmak için farklı şekillerde ve cesur çerçeveler seçin.

10. Kişisel dokunuşlar ekleyin:

modern mutfak modelleri modern ne demek
modern dekorasyon nedir
modern mimari modern ne demek

Modern tasarım, kalıplaşmış olmak zorunda değildir. Bu nedenle sizi yansıtan bir mekan yaratmak için kişisel dokunuşlar ekleyin. Sevdiğiniz sanat eserleri, fotoğraflar ve hatıralarınızla yaşam alanınıza karakter ve renk katın. 

Şimdi modern bir banyo veya mutfak tasarlamanın ve modern mobilyalar seçmenin tam zamanı. Bu ipuçları harika bir mekan yaratmanıza yardımcı olacaktır. O zaman ne bekliyorsunuz? Öyleyse içinizdeki mimarı serbest bırakmanın ve mekanınızı modern tasarım cennetine dönüştürmenin zamanı geldi.

İkonik mobilyalar için linkteki siteye göz atmayı unutmayın.