Yatak Odası Tekstili 101 

Büyük bir yatak odası içinde bornoz giyen bir kadın yatakta kahvaltı ediyor

Güzel ve kaliteli bir uyku çekmek, yumuşacık örtülerin içinde uyanmak, kimi zaman bütün günü yatakta geçirmek sizin için de olmazsa olmaz mı? O halde çeyiz hazırlıklarının belki de en eğlenceli kısmına hoşgeldiniz: yatak odası tekstili.

Zevkinizi tamamen yansıtabileceğiniz birbirinden farklı renk, desen, doku ve kumaşın bir araya geldiği yatak odası için alışverişe başlamadan önce neler almanız gerektiğini, temel kumaş türlerini ve içeriklerini bilmek bu süreçte işinizi kolaylaştıracak. Nasıl bir tarz istiyorsunuz, hangi renk ve tonlar baskın olacak? Pamuk nevresim mi daha iyi keten mi? Pike mi almalısınız yatak örtüsü mü? Sorularınızı yanıtlamadan önce temel ürünlerle başlayalım. 

Yatak odası tekstilinde hangi ürünler var? 

Minimal bir yatak odası ve yatağın üzerine dizilmiş çeyizlik yastıklar
Hasır sepetin içine konulmuş çeyizlik yatak örtüsü

Yatak odası gün sonu yorgunluğunu atacağınız, zaman zaman kitap okuyup müzik dinleyeceğiniz, ayrı bir giyinme odanız yoksa en özel anlar için hazırlıklarınızı tamamlayacağınız bir inziva alanı ve sadece size özel. Bu nedenle alışveriş yaparken de sadece kendinize odaklanmaya çalışın. 

Yatak odası tekstili deyince aynı işlevi gören birçok ürünle karşılaşabilirsiniz. Önemli olan hangilerinin size uygun olduğu. Hangi ürünler sizi yansıtıyor, hangileri ihtiyacınızı karşılar veya hangilerinin temizliği daha kolay? 

Genellikle ihtiyacımız olan yatak odası tekstil kategorileri şunlardır:

1. Yatak Örtüsü: 

Yatak örtüsu yatağınızı tozdan veya kokudan korumak için oldukça kullanışlı bir parçadır. Ayrıca geniş bir alan kapladığı için odanızın genel havasını da etkiler. 

2. Yorgan: 

Kaz tüyünden pamuğa, yünden bambuya birçok çeşidi olan yorgan her evin olmazsa olmazı. Kendiniz için iki adet çift kişilik yorgan, misafirleriniz içinse iki adet tek kişilik yorgan yeterli olacaktır. Yorgan seçimi yaparken öncelikle mevsimi ve bulunduğunuz bölgenin sıcaklıklarını dikkate alın. İkinci olaraksa yorganın iç malzemesine ve dikiş kalitesine bir bakın. Ayrıca bakım ve temizlik açısından pratik olmasına özen gösterin.

3. Nevresim Takımı: 

Nevresim, çarşaf ve yastık kılıfından oluşan nevresim takımları yatak odası deyince akla ilk gelen ürünlerden. Çok sayıda almak yerine kaliteli takımlar almaya çalışın. Bazı nevresim takımlarında çarsaf bulunmuyor. Alışveriş yaparken bu detaya dikkat edin ve nevresiminize uygun çarşaflar seçmeye çalışın. 

Nevresim Takımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

4. Battaniye: 

Genellikle yün veya pamuktan yapılan battaniye hem kış ayları için hem de zaman zaman yatak örtüsü olarak kullanmak için oldukça pratik bir ürün. Özellikle kışların çok soğuk olduğu bir bölgede yaşıyorsanız. Ayrıca koltukta kestirmeyi sevenler için de battaniyeler bir vazgeçilmez.

5. Yatak Şalı: 

Dekoratif amaçla kullanılan yatak şalları, yatağın tamamını kaplamaz, genellikle yatağın ucuna doğru bırakılır. Odanızda tek renk hakimse bunu kırmak için idealdir. 

Yatak odası için çeyizlik battaniye modelleri katlanmış ve üst üste konulmuş
Bir kadın çoraplarıyla yumuşak beyaz nevresim takımının içinde uzanıyor.

6. Lastikli Çarşaflar: 

En sevdiğimiz çarşaf! Lastikli çarşaflar yatağı tam olarak sarar ve kenarlardan sürekli bir çarşaf ucu çıkma durumu olmaz. Yatağı korumak için normal çarşafın altında da kullanabilirsiniz. Yalnız yatağınızın yüksekliğine ve boyutuna uygun bir çarşaf seçin ki toplanmalar veya uçtan çıkmalar olmasın. Lastikli çarşafları katlamanın aslında çok kolay olduğunu biliyor muydunuz?

7. Düz Çarşaflar: 

Her nevresim takımının içinde bulunmayan çarşafları siz de yazın üstünüze almak için kullanıyor musunuz? O halde yedekleyebilirsiniz. Nevresim takımınızda bulunmuyorsa çarşaf seçimi yaparken odanızın genel tasarımına ve kullanacağınız nevresimlere uygun renk ve dokular seçmeye çalışın. 

8. Yatak Pedi/ Tropper: 

Yatağınızın ömrünü uzatan ve size ekstra konfor sağlayan yatak pedlerinin visco, lateks ve kaz tüyü gibi farklı seçenekleri bulunmakta. Bir yatak pedi alacaksanız öncesinde mutlaka test edin ve vücut tipinize en uygun olanı seçmeye çalışın. 

9. Yatak ve Yastık Alezi: 

Yatak ve yastıklarınızı uzun yıllar kullanmak istiyor, sürekli bakımını yapamam diyorsanız yatak ve yastık alezleri tam size göre. Çünkü alez, yatağınızı ve yastıklarınızı tere, kire ve yıpranmalara karşı korumak için belki de en ideal çözüm. 

10. Uyku Seti: 

İçinde nevresim takımının yanı sıra yorgan, battaniye veya yatak örtüsü de bulunan setler özellikle çeyiz hazırlığı yapanlar veya yeni eve çıkanlar için pratik bir çözüm. Her parçayı severek kullanacaksanız böyle bir set tercih edebilirsiniz ancak biz parçaları tek tek seçmenizden yanayız. 

11. Yastıklar: 

İyi bir uyku için belki de en önemli şey yastık seçimi. Vücut tiplerine, uyku pozisyonlarına veya uyku problemlerine göre tasarlanan yüzlerce çeşit yastık arasından hangisi size daha uygun?

12. Pike: 

Özellikle mevsim geçişlerinde yatak üzerine örtülen, yatak örtüsüne göre daha ince ve çok yönlü olan pikeleri yazın üzerinize de alabilirsiniz. Ben kombin yapmakta zorlanırım derseniz pike takımları da mevcut. 

13. Halı veya Kilim: 

Sabah yataktan çıkmak zaten oldukça zor. Bir de sert zemine basmak pek hoş olmaz . Uyandığınızda yumuşacık bir halının yerini hiçbir şey tutamaz. İyi bir uyku için yatak odanızdan toz ve bakterileri uzak tutmanız gerektiğini unutmayın. Makinede yıkayabileceğiniz ve antibakteriyel seçeneklere bir göz atmanızı öneririz.

14. Perde: 

İster mahremiyet ihtiyacınız için ister ışıkları uzak tutmak için perdeler yatak odasının olmazsa olmazlarından.

Fazlası yok mu diyenler için: Uykuseverlerin Evinde Mutlaka Bulunması Gereken Ürünler 

Yatak Odası Tekstili Sizi Nasıl Etkiler?

Nevresim takımı ve yastıklar arasında uyumaya hazırlanan bir adam

Yanlış ürün seçimi uyku kalitenizi ve sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple ürünleri seçerken kendinize ve bulunduğunuz mevsime uygun ürünler seçmelisiniz.

  • Çarşaflar, yastık ve battaniyeler doğrudan cildimize temas eden, hatta uzun saatler kullandığımız ürünler. Doğru ürünler seçmemek cildinize zarar verebilir. Özellikle sert ve sentetik liflerden yapılan çarşaflar genellikle cildinizi tahriş eder, bu da uyku kalitenizi düşürür. 
  • Dediğimiz gibi yatak odası çok kişiseldir. Seçim yaparken kendinize uygun ürünleri bulmak kolay olmasa da dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de vücudunuza uygun kumaş tipi ve kalınlıkta ürünler seçmek. Eğer yorganla yatmak sizin için bir alışkanlıksa ve yazın bile vazgeçemiyorsanız, yazlık bir yorgan tercih etmelisiniz.
  • Eviniz çok mu soğuk ya da soğuk olmasa bile üşüyor musunuz? Nefes alan kumaşların sıcak tutmadığını ve üşümenize neden olabileceğini unutmayın.
  • Kendinize uygun bir yatak ve yastık seçimi de oldukça önemli. Yanlış bir yatak veya yastık boyun, sırt ve omuz ağrılarını artırabilir. 
  • Alışveriş yaparken kendimizi kaybediyor, ihtiyaçlarımızı unutabiliyoruz. Özellikle konu çeyiz olduğunda ipin ucu kaçabiliyor. Göz kamaştıran yatak örtüleri, içimizi açan yastık kılıfları, özel yorganlar bizi büyülüyor. Ancak alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri ürünlerin bakımı, temizliği ve kullanışlı olması. Beğendiğiniz yatak örtüsü gerek ütüsü gerek düzeltmesi ile sizi yormamalı. 

Yatak Odası Tekstili Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir sehpanın üzerinde müslin yatak örtüsü ve üzerinde tablolar
şık bir yatak odası, aydınlatmalar ve dekoratif tablolar

Çeyiz için en iyisini almak istiyor, bazen de maliyeti önemsemiyoruz. Unutmayın ki her zaman en pahalı olan en iyi ürün değildir. Yatak odası için alışveriş yaparken bütçenize göre en kaliteli seçeneği bulmaya çalışın. Peki nasıl? İşte alışveriş sırasında size yardımcı olacak bazı ipuçları:

Rahatlık: 

Önce rahatlık! Kullanılan kumaşın içeriği, malzemesi ve dokusuna dikkat edin. İplik sayısı ne kadar yüksek olursa, bir kumaş o kadar kaliteli ve yumuşak olur ancak iplik sayısı detaylardan sadece bir tanesi. İplik sayısının yanı sıra kumaşın lif içeriğine ve yapısına, yani neden yapıldığına ve dokusuna odaklanın. Uygun fiyatlı ve aynı zamanda kaliteli olsun diyorsanız %100 pamuklu ürünler, daha sürdürülebilir ve her mevsim kullanabileceğim bir malzeme olsun diyorsaniz keten veya odanızda daha lüks bir hava yakalamak içinse ipek kumaşları tercih edebilirsiniz. Ayrıca doğal ve sağlıklı olan bambu ürünlere de göz atmayı unutmayın.

Nefes Alabilirlik: 

Yeni bir yatak örtüsü, nevresim takımı veya yorgan alırken tercih ettiğiniz sıcaklığı göz önünde bulundurun. Uyurken genellikle terliyorsanız daha fazla nefes alabilen bir kumaş seçin. Üşüyorsanız vücut ısısını hapsetmeye yardımcı olan, sentetik katmanlara sahip ürünler tercih edin. 

Hipoalerjenik: 

Alerjisi olan kişiler için antimikrobiyal özelliklere sahip tekstil ürünleri harika bir seçenek. Toza ve küflenmeye karşı, doğa dostu ve doğal olarak dirençli malzemeleri tercih ederek daha rahat bir gece uykusu çekebilirsiniz.

Kalite: 

Polyester karışımlı, görsel olarak çekici bir nevresim takımı satın almak bazen hepimize cazip gelir. Ancak kalitesiz bir ürün uykunu kalitenizi de etkiler. Sık iplikle dokunmuş, nefes alabilir ve hipoalerjenik bir parça sizi kesinlikle mutlu edecek. Ayrıca uzun yıllar kullanabileceksiniz.

Stil: 

Yatak odanızda nasıl bir tarz hayal ediyorsunuz? Art deco mu minimal mi? Bu tamamen size bağlı. Eğer sakin, huzur veren bir oda hayal ediyorsanız keten gibi ham ürünler odanıza çok yakışacak. Ama eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, arada kahvenizi alıp bir şeyler okuyabileceğiniz, zaman zaman bilgisayarınızı alıp çalışabileceğiniz bir oda hatta bir atölye istiyorsanız optik desenler ve canlı renkler odanıza ayrı bir hava katar. Eğer beş yıldızlı bir otel konforu yakalamak istiyorsanız saten veya ipek ürünlere bir göz atabilirsiniz. Kesinlikle lüks bir hava yaratmanızı sağlayacak. Yatak odası tekstilinin en güzel yanı odanızın havasını farklılaştırabilmesidir. 

Uyku rüyalara daldığımız, yeni dünyalar içinde dolaştığımız, belki de en özgür, en bize ait an. Uykudayken hayallerimizi gerçekleştiriyor, günün yorgunluğunu atıyor, yeni ve zorlu bir gün için ihtiyacımız olan tüm enerjiyi topluyoruz. Uyku her ne kadar gerçekleri bir kenara bıraktığımız hayali bir an gibi gözükse de vücudumuzun kendini tamir ettiği, yeniden başlattığı bir gereklilik. Çeyiz hazırlıkları sırasında yatak odası tekstili için iyi bir planlama yapın ve uyku kalitenizi artırın.