Çarşaflar Hangi Programda Yıkanır? 5 Adımda Nevresim Yıkama

çarşaflar nasıl yıkanır bir kadın yatakta nevresim takımı ve çarşaflar içinde

Siz de bütün gün tertemiz ve yeni serilmiş çarşafların arasında uykuya dalmayı mı hayal ediyorsunuz? Nevresim, çarşaf ve yastık kılıfarınızın ilk günkü gibi bembeyaz kalması ve muhteşem kokması doğru yıkamayla mümkün.Peki nevresim ve çarşaflar hangi programda yıkanır? Doğru bakım talimatlarıyla nevresim takımının ömrünü uzatmak mümkün mü? 

Çeyiziniz için özenle aldığınız birbirinden güzel nevresim takımı ve çarşaflar bir ömür boyu sizinle olsun diye bir rehber hazırladık. Çarşaflar hangi programda yıkanır sorusunu cevaplamadan önce 5 adımda nevresim yıkamanın inceliklerine bakalım. 

Nevresim ve Çarşaflar Nasıl Yıkanır? 

beyaz nevresim ve çarşaflar hangi programda yıkanır

1. Nevresim takımınızın etiketini kontrol edin ve bakım talimatlarını okuyun. 

Birçok nevresim çamaşır makinesinde yıkamaya uygun olsa da çeyiziniz için özel bir kumaş tercih ettiyseniz etiketi kontrol etmekte fayda var. Bakım talimatlarının yer aldığı bu etiket üzerinde ürünün kumaş içeriği ve kaç derecede yıkanması gerektiği de yazıyor olmalı. 

Nevresim takımı veya çarşafın üzerinde etiket yer almıyorsa ürünü aldığınız markanın internet sitesini mutlaka kontrol edin. İpek ve pamuk iki nevresim takımını aynı programda yıkamak büyük çılgınlık olurdu.

Mesela L’appartement sitesinde nevresimleri nasıl yıkamanız gerektiği hakkında bilgi veriyor.

2. Deterjan ve yumuşatıcı yerine çamaşır sodası ve beyaz sirkeyi deneyin. 

Kokusu hepimize temizliği ve huzuru çağrıştıran yumuşatıcı hem cilde hem de nevresimlere zarar verebilir. Mümkünse yumuşatıcıyı hayatınızdan çıkarın ve yerine beyaz sirke kullanın. Bu sayede nevresimleriniz hem daha steril olacak hem de eski yumuşak dokusuna geri dönecek. Sirke kokusu almayacağınıza söz veriyoruz.  

Deterjan yerine çamaşır sodası kullanmak da aynı şekilde ürünlerinizin ömrünü uzatacak ve yumuşaklığını artıracak. 

3. Nevresim takımı ve çarşafları düzenli yıkayın. 

Yıkama sıklığı elbette ki evden eve değişebilir. Uzmanlar uyku ve cilt sağlığı için nevresimlerin iki haftada bir mutlaka yıkanmasını öneriyor. Ancak yaz aylarında terleme de arttığı için haftada bir yıkayabilirsiniz. Eğer yatmadan önce duş almıyorsanız dışarıdaki mikropları eve taşıdığınızı unutmayın. Bu durumda da çarşaflarınızı daha sık değiştirmek isteyebilirsiniz. 

Misafirlerinizin kullandığı nevresim takımlarını ayrı bir yerde saklamak ve her kullanım sonrası yıkamak oldukça önemli. 

4. Çarşaflarınızı güzelce kurutun ve ütüleyin.  

Kurutma işlemi de yıkama kadar önemli. Nevresimlerinizi mümkünse açık havada ve güneş alan bir yerde kurumaya bırakın. Tabi ki bu beyazlar için geçerli. 

Ütüleme işlemi aslında kumaşa zarar verebilir ancak biz burada sağlık daha önemli diyenlerdeniz. İşte nevresimleri ütülemenin bazı avantajları:

  • Ütü mikroplarla başa çıkmanın en iyi yollarından.
  • Kırışıklıkları önler ve bu da hassas cilde sahip insanlarda tahrişi önler. 
  • Çok mutlu olursunuz. Tertemiz ve ütülenmiş çarşafların içinde uyumak gibisi yoktur. 

5. Makinenizi çok doldurmayın ve nevresimlerinizi diğer çamaşırlardan ayrı yıkayın. 

Nevresim takımı konseptinin önemini burada anlıyoruz. Nevresim takımı içinde bulunan yastık kılıfı, çarşaf ve nevresim genellikle aynı kumaş ve renge sahip. Bu sayede birçok parça tek seferde beraber yıkanabiliyor. Mükemmel değil mi? 

Eğer yastık kılıflarınız veya çarşafınız farklıysa yıkamadan önce hem renk hem de kumaş içeriğine dikkat edin. Nevresimleri diğer çamaşırlardan ayrı yıkamak kadar benzer renk ve kumaşa sahip ürünleri beraber yıkamak da bir o kadar önemli. 

Ve son olarak makineyi sonuna kadar doldurmak yerine yarıya kadar doldurmayı deneyin. 

çarşaflar kaç derecede yıkanır pamuk keten saten ipek

Nevresim ve Çarşaflar Kaç Derecede Yıkanır?

Derinlemesine bir temizlik için etiket üzerinde önerilen en yüksek sıcaklığı tercih edin.

Her gece yatmadan önce duş alsanız dahi nevresim ve çarşaflarınızın üzerinde ölü deri hücreleri birikiyor. Gerek kirli hava gerekse terleme sonucu çarsaflar da kirleniyor ve iyi temizlenmediğinde cilt problemlerine sebep olabiliyor. 

Pamuklu, dayanıklı ve beyaz çarşaf ve nevresimleri 60 derecede yıkayabilirsiniz ancak polyester karışımlı veya renkli bir çarşaf icin 30-40 derece ideal. Nevresim takımı seçimi işte bu nedenle çok önemli. Polyester ve renkli kumaşlar veya ipek gibi özel kumaşlar yüksek sıcaklığa dayanıklı olmadığı için bakımı da zorlu. 

Çarşaflar hangi programda yıkanır?

Çarşaf ve nevresimleri hangi programda yıkayacağınız kumaş türüne göre değişkenlik gösterir. Pamuklu ve keten nevresimleri sentetik programda yıkayabilir, dayanıklı bir ürünse günlük programı da tercih edebilirsiniz. 

Renkli çarşafları da sentetik programda 40 derecede yıkayabilir ve kurutmayı güneş almayan bir yerde yapabilirsiniz. 

Çarşaf ve nevresimleri ütülemiyorsaniz kirisikligi onlemek icin makinenin devrini düşük tutmakta fayda var. 

İpek Nevresim Nasıl Yıkanır?

İpek nevresim ve çarşaflar özel bir bakım gerektirir. Özellikle ilk birkaç yıkamayı elde soğuk su ile yapabilir ve sıkmak yerine bir havluyla kurulayabilirsiniz. Eğer makinede yıkıyorsanız yine en düşük sıcaklığı ve elde yıkama programını tercih edin. Güneş görmeyen bir yere asın veya kurutucuda en düşük ayarı seçin. 

Keten ve Pamuk Çarşaf Nasıl Yıkanır?

Pamuk ve keten diğer kumaşlara göre çok daha dayanıklıdır ve sentetik programda 40-60 derece sıcaklığa çıkabilirsiniz. Keten çarşafları yıkadıkça yumuşadıklarını fark edeceksiniz. Özellikle de az deterjan kullandığınızda. Keten çarşaf ve nevresimler diğer kumaşlara göre daha hızlı kurur, bu nedenle kurutucunun en düşük ayarını seçin. 

Bambu Çarşaflar Nasıl Yıkanır?

Bambu, her ne kadar sağlıklı ve popüler bir alternatif olsa da bakımı zordur. Çok az deterjan ve beyaz sirke kullanarak en düşük sıcaklıkta yıkamaya çalışın. Mümkünse elde yıkama programını tercih edin. Tüm bunlara rağmen birkaç yıkama sonrası eski rengini ve dokusunu koruyamaz. 

sararan çarşaflar nasıl temizlenir ve bembeyaz olur

Sararan Çarşaflar Nasıl Temizlenir? 

Vücut yağları, ter ve ölü derilerin liflere karışması ile birlikte beyaz çarşaflar ve yastık kılıfları zamanla sararır. Ayrıca saçımıza, yüzümüze veya vücudumuza sürdüğümüz krem ve losyon gibi ürünler de liflere zarar verir ve aynı şekilde sararmaya sebep olur. 

Öncelikle çarşafların ve yastık kılıflarının sararmasını birkaç küçük alışkanlıkla önleyebilirsiniz. 

  • Yatmadan önce mutlaka duş alın ve vücudunuzdaki ter ve yağlardan kurtulun. 
  • Temiz pijamalar giyin ve mümkünse pijamalarınızla bütün evde dolaşmayın 🙂
  • Uykudan once sağlıklı bir cilt için hepimiz çeşitli kremler kullanıyoruz ancak kremleri sürer sürmez yataga girmeyin. Kurumasını bekleyerek bu ürünlerin çarşaf liflerine geçmesini önleyebilirsiniz. 
  • Patili dostlarımızın da vücudunda tıpkı bizde olduğu gibi yağ ve kirler birikir. Bembeyaz çarşafların arasına girmeden önce onları da yıkamalı veya kendi yataklarında yatmasını sağlamalısınız.

Zaten sararmış çarşaf ve yastık kılıfları içinde şunları deneyebilirsiniz:

  • Beyaz sirke aynı zamanda doğal beyazlatıcıdır. Yastık kılıfı ve çarşafları makineye koymadan önce sirkeli ılık suda bir süre bekletin. Makinede de aynı şekilde beyaz sirke ve çamaşır sodası kullanın. 
  • Limon suyu ile daha beyaz çamaşırlar mümkün. 1-2 bardak limon suyunu ılık su ile karıştırın ve çamaşırları birkaç saat bu suda bekletin. Sonrasında çamaşır makinesinde beyaz sirke ve çamaşır sodası ile yıkayabilirsiniz. 
  • Ecza dolabını ziyaret edin. Evet, çünkü aspirin çamaşırları bembeyaz yapmak için en güzel yöntemlerden biri. 10 adet aspirini ezerek ılık suya karıştırın ve çamaşırlarınızı bu çözeltide bekletin. Sonrasinda yıkayabilirsiniz.