Porselen Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Porselen vazolar evinizin genel havasını değiştirebileceğiniz ürünler.

İnce, zarif bir porselenin sofrada yarattığı parıltıyı hiçbir malzeme sağlayamaz. Her gün farklı kalite, renk ve çeşitlerde binlerce ürün üretilmekte ve hemen herkesin evinde bir porselen takım o özel sofraları süslemekte. Peki porselen dayanıklı bir malzeme mi? Günlük kullanım için uygun mu? Seramik mi daha dayanıklı yoksa porselen mi? Porselen ürünler hakkında tüm sorularınızı birlikte cevaplayalım. 

Porselen Nedir?

Sofraların ve çeyizlerin vazgeçilmezi olan porselen aslında bir seramik çeşidi. Yapımında kil ile birlikte kaolin, feldspat ve kuvars gibi malzemeler kullanılması ve daha yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi porseleni özel kılan sebeplerden biri. Ancak porselen deyince farklı kalitede birçok ürün olduğunu unutmayln. Her alışverişte olduğu gibi bir kere alıp iyisini almak ürünlerinizin uzun yıllar kullanılmasını sağlayacaktır. 

Porselen Ürünlerin Özellikleri 

Mavi işlemeli porselen fincanlar üst üste duruyor.
 • Yarı Saydam ve Beyaz: Bir porselenin en ayrıştırıcı özelliği yarı saydam olmasıdır. Yani iyi bir porselenin içinden geçen ışığı görebilirsiniz. Porselenin doğal rengi beyazdır ve rengini içinde bulunan kaolinden alır. 
 • Pürüzsüz: Yüksek sıcaklıkta üretilen porselen ürünler pürüzsüz, gözeneksiz bir yapıya sahiptir. Diğer seramik çeşitlerin yüzeyindeki o ham yapı porselende yoktur.  
 • Sıvı Geçirmez: Pürüzsüz yapısı, porselenin sıvıları emmesini önler, bu da bir yemek takımı için en onemli özelliktir. 
 • Dayanıklı: Porselen genel olarak dayanıklı bir malzemedir ve mikrodalgaya girer. Ancak farklı kalitedeki porselen ürünler farklı kullanım talimatlarına sahip. Çarpma ve kırılmalara karşı seramikten daha dayanıklı ama stoneware’dan daha hassastır. Ayrıca ürünlerinizin inceliği ve malzeme kalitesi de oldukça önemli.

Porselen Çeşitleri 

 • Bone China: Bu, çok yüksek düzeyde yarı saydamlık ve beyazlığa sahip en güçlü porselen türüdür. Feldspat, kaolin ve kemik tozundan yapılır. 
 • Yumuşak Porselen: Bu, “suni porselen” olarak bilinir ve porselenin daha zayıf bir versiyonudur çünkü oluşturma işlemi özel mineraller veya çok yüksek sıcaklıklar gerektirmez. Sert hamurlu porselenden farklı olarak, yüksek ısıda çatlama olasılığı yüksektir.
 • Sert Porselen: Bu “gerçek porselen” olarak bilinir ve çok yüksek sıcaklıklarda feldspat, kaolin ve petunttan yapılır.

Kaliteyi Nasıl Anlayabiliriz?

Kaliteli beyaz porselen yemek takımı parçalarını yakından görüyoruz.

Porseleni porselen yapan kalitesidir. Kötü bir porselende o beyazlığı, şeffaflığı ve zerafeti yakalamak neredeyse imkansızdır. Peki porselen yemek takımı alırken kaliteyi nasıl anlarsınız? Mümkünse bir takıma yatırım yapmadan önce tek bir parça alın ve ürünü evde test edin. Kulağa ilginç geliyor ancak günümüzde en iyi markalarda bile renk değişimi, çatlama, leke, desenlerin bozulması ve simlerin çıkması gibi sorunlar olabiliyor. İşte porselen yemek takımınıza güvenmek için bazı yöntemler:

 • Öncelikle ürünleri elinize alın ve ürünlerin pürüzsüzlüğünü ve herhangi bir çatlak olup olmadığını kontrol edin. 
 • Ürünleri düz bir zemine koyun ve sabit oturup oturmadığına bakın. 
 • Porselen ürünleri elinize alın, yüzeyine tırnağınızla hafifçe vurun; kalın bir ses geliyorsa, bir kırık vardır veya fırınlama iyi yapılmamıştır. 
 • Beğendiğiniz ürün desenli veya simli ise, üzerini sertçe silin ve rengin ve işlemelerin aşınıp aşınmadığını kontrol edin. 
 • Porselen yemek takımınız desenli ise, desenin renginin, yerinin, şeklinin ve boyutunun her üründe eşit olup olmadığını kontrol edin. Parçalar orantılı olmalı, her parçanın rengi aynı olmalıdır. 
 • Ürünü elinize alın ve ışığa doğru tutun, diğer yüzeyden elinizi görebiliyorsanız harika. 
 • Beğendiğiniz ürünün üzerinde bir logo var mı? Örneğin bir tabak veya vazoyu ters çevirin ve logonun tam ortada olup olmadığını kontrol edin. 
 • Bir fincan seti alacaksanız, bardakların kulp ile birleşim yerlerinde bir hata olmadığından emin olun. Ayrıca fincanlar tabaklara düzgün oturmalı ve sallanmamalı. 
 • Porselen çizilmelere karşı dayanıklı mı? Eğer takımdan önce tek bir ürün satın aldıysanız zımpara kağıdı ile yüzeyi zımparalayın. 
 • Elinizdeki test ürününü kimyasal ve asitli temizleyicilerle yıkayın veya bulaşık makinesinde yüksek sıcaklıkta yıkamayı deneyin. İşleme ve desenlerde bir değişim var mı? Veya lekeler oluşmuş mu, kontrol edin. 
 • Son olarak ürünü mikrodalgaya sokun ve sıcaklık testi yapın. 

Seramik ve porselen arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz?

Porselen ürünlerin en önemli özelliği yarı saydam olmalarıdır. Seramik bir ürünü elinize aldığınızda opaklığı farkedersiniz. Porselen, seramiğe göre çok daha hafif ve incedir, pürüzsüz, gözeneksiz bir yapıya sahiptir ve leke tutmaz. Hafifçe vurduğunuzda tiz bir ses çıkıyorsa evet, o porselendir. 

Yemek takımı seçiminizde porselen ve seramik hatta stoneware arasında kaldıysanız daha detaylı bir karşılaştırma için tıklayın: Seramik Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Porselen mi daha dayanıklı seramik mi?

Porselenin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi onu seramiğe göre çok daha dayanıklı hale getirir. Ancak seramiğin başka bir çeşidi olan stoneware da porselen kadar sert ve dayanıklıdır. 

Porselen mi seramik mi daha sağlıklı?

Porselen de seramik de oldukça sağlıklı ürünlerdir ancak renklerin ve işlemelerin kimyasal maddeler kullanılarak yapılmadığından emin olun. Yumuşak porselen veya ucuz porselenler cazip bir fırsat gibi gözükse de kaliteli bir porselen takım size yıllar boyunca eşlik edebilir.