Seramik Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir kadının elleri ile çamuru şekillendiriyor ve seramik ürünler yapıyor

Seramik binlerce yıllık tarihi ile etkileyici bir malzeme. Mimariden sanata, mobilyadan sofraya hemen hemen her alanda kullanılan, toprağın pişirilmesi ile bambaşka bir boyut kazanan seramik aslında nedir?  Işıl ışıl porselenden veya pürüzsüz stoneware’dan farkı nedir? Seramik yemek takımı ve tencereler sağlığımız için uygun mu? Aklınızda hiçbir soru işareti kalmasın diye seramik ürünler hakkında tüm detayları bu yazıda topladık. 

Seramik Nedir? 

Çeşitli malzeme boyut ve renklerde Earthenware kaseler beyaz bir masada iç içe duruyor
Minimal bir seramik tabak tezgahın üzerinde ahşap tabaklığa yerleştirilmiş

Seramik; kil, toprak mineralleri ve su gibi hammaddelerin karıştırılması, elle veya kalıplarla şekillendirilmesiyle yapılır. Biçimlendirilen seramik yüksek sıcaklıklarla pişirilir. Çin Seddi’nin yıkılma sebebinin güneşte kurutulmuş tuğlalar olduğunu biliyor muydunuz? Teknik geliştirilmiş ve duvar yeniden yapılmaya başlandığında tuğlalar fırınlanmış. Bu sayede uzaydan bile görünen Çin Seddi, varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. 

Doğru tekniklerle sağlam, dayanıklı ve bir o kadar da zarif seramik ürünler elde etmek mümkün. Toprağa ve doğaya çok yakın bir malzeme olan seramik non-toxic, çevre dostu ve sağlıklıdır. 

Seramik Çeşitleri

Farklı renklerde porselen tabaklar beyaz bir masanın üstüne koyulmuş.

Yaygın olarak karşımıza çıkan stoneware ve porselenin aslında bir çeşit seramik olduğunu biliyor muydunuz? İşte farklı kil türleri ve malzemelerin farklı oranlarda karıştırılmasıyla ortaya çıkan bazı seramik çeşitleri:

  • Earthenware – Bu seramik türü 18. yy’a kadar en sık kullanılan, toprağa en yakın seramik çeşididir. Daha düşük sıcaklıklara maruz kalır. Bu nedenle diğer seramik türlerinden daha kırılgandır. Biraz gözenekli, pürüzlü bir yapıya sahiptir, kalındır, ağırdır ve kolayca parçalanabilir. Ancak diğerlerinden daha düşük maliyete sahiptir. Tuğlalar, toprak kaplar ve toprak saksılar klasik earthenware örnekleridir. 
  • Stoneware – Stoneware sert, güçlü ve pürüzsüze yakın bir seramik çeşididir. Porselen kadar sağlam olmasının nedeni cama uygulandığı gibi yüksek sıcaklıklar uygulanarak yapılmasıdır. Porselen beyaz iken, stoneware genellikle toprak renklerini korur ve porselene göre daha opaktır. Dayanıklı ve gözeneksiz olan stoneware, pişirme, saklama veya sunum için ideal bir malzemedir. 
  • Porselen – Çeyizlik ürünlerin gözdesi porselen de stoneware gibi yüksek sıcaklıklarda yapılır. Ürünler çok sert ve ısıya dayanıklıdır. İçindeki kaolin, porselenin beyaz renkli ve yarı saydam olmasını sağlar. Bu da diğer seramik türlerine göre daha zarif bir görünüm kazandırır. Yaygın porselen seramik türleri, banyo ve mutfak karoları, yemek takımları, fincanlar ve dekoratif ürünlerdir. 

Daha fazlasi icin yazımızı okuyun: Porselen Ürünler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

Stil Önerileri

Çeşitli stil, doku ve renklerde seramik ürünler ahşap bir masanın üzerinde fotoğraflanmış
Minimal beyaz bir seramik çay takımının sütlük ve şekerlik çeşidi

Ister evinize farklı dokular katmak için isterseniz de nötr bir hava yakalamak için klasik seramik mükemmel bir tercih. Çok fazla tarz, renk ve doku seçeneği sunmasının yanında farklı alanlarda da kullanılabilmesi seramiği özel kılan konulardan biri.

Evinizin minimal, bohem veya endüstriyel olması önemli değil. Seramik ürünlerle her evde fark yaratabilirsiniz. Daha şık bir görünüm için monokrom ürünleri, eklektik bir hava içinse çeşit çeşit renk renk seramik objeleri kullanın. Ayrıca asimetrik seramik eşyalar ile evinizde modern bir dokunuş yakalamak, geometrik desenlerle ise art decoya gönderme yapmak mümkün.

İşte çeyiz alışverişi sırasında veya evinizi yenilerken göz atmak isteyebileceginiz bazı seramik eşyalar:

Mimari: Karolar, tezgahlar ve merdivenler 

Dekorasyon: Vazolar, mumluklar, bardak altlıkları, sehpalar, tabureler, saksılar, lambalar ve tablolar 

Sofra: Yemek takımları, tabaklar, kaseler, bardak ve kupalar, sofra aksesuarları

Mutfak: Fırın kabı, tencere ve tavalar

Granit mi seramik ürünler mi daha sağlıklı?

Seramik ürünler doğanın bir parçası gibidir ve sağlık açısından hiçbir riski yoktur. Ancak yumuşak seramik kaplama olan tencere ve tavalar çizilirse zararlıdır. Granitten yapılan tencere ve tavalar da sağlıklıdır. Ancak ne yazık ki piyasada çoğunlukla granit kaplama ürünler karşımıza çıkmaktadır. İçinde PTFE ve PFOA içermeyen ürünler almanızı, içeriklerini dikkatli bir şekilde kontrol etmenizi öneririz. 

Seramik tabaklar sağlıklı mı?

Doğru tekniklerle yapılan seramik bir tabak oldukça sağlıklıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta seramiğe renk vermek veya desen eklemek için kimyasal ürünler kullanılmamış olması. Bunun yanında iyi bir üretici tarafından üretilen, kimyasal boyalar içermeyen bir seramik yemek takımı gibisi yoktur. 

Porselen ve seramik farkını nasıl anlayabilirsiniz?

Porselen ürünler seramiğe göre çok daha ince, pürüzsüz ve yarı saydamken seramik daha doğal bir görünüme sahiptir. Opak ve ağırdır. Porselen ve seramiğin hammaddesi aynı olsa da aralarında bazı önemli farklar vardır. Yemek takımı alacaksanız ve karar veremiyorsanız daha detaylı bir karşılaştırma için yazımızı okuyun: Yemek Takımı Satın Alma Rehberi

Porselen mi daha dayanıklı seramik mi?

Porselen, içindeki farklı hammaddeler ve yüksek sıcaklık sayesinde klasik bir seramik ürüne göre daha dayanıklıdır. Ancak porselen ve stoneware karşılaştırması yapacak olursak stoneware’ın ısıya, çarpma ve kırılmalara karşı daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. 

Stoneware mi seramik mi daha sağlam?

Stoneware hem yüksek pişirme sıcaklıkları hem de eklenen farklı malzemeler sayesinde seramiğe göre oldukça sağlam ve dayanıklı bir malzemedir. Bunun yanında unutulmaması gereken önemli konu hangi malzeme olursa olsun ürünlerimizi güvenilir bir markadan veya üreticiden almamız gerektiği. Üretimde kullanılan malzeme ve teknikler kaliteyi etkiler. 

Seramik yemek takımı bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Birçok seramik bulaşık makinesi için uygundur. Seramik takımlarınız 50 dereceden daha yüksek sıcaklıklarda yıkamamaya ve doğru bulaşık deterjanını seçmeye dikkat etmeniz önemli. Unutmayın, her ürün birbirinden farklıdır ve en doğrusu her ürün için yıkama talimatlarına dikkat etmektir.