En İyi Çay Makinesi Önerileri 

Çay makinesi belki evin en çok çalışan üyesi, belki pratik bir yardımcı, belki de çay demlemenin en iyi yolu. Peki en iyi çay makinesi hangisi? Bu yazıda sizin için en iyileri sıralıyoruz.

en iyi çay makineleri

En iyi çay makinesi deyince aklınıza ergonomik bir tasarım mı yüksek teknoloji mi veya eşsiz bir lezzet mi geliyor? Merak etmeyin isteğiniz çay makinesi için birçok seçenek mevcut.

Bir çay tiryakisi iseniz çay makinesi çeyiz alışverişinizin yıldızı ve hatta evde en çok kullanacağınız küçük ev aleti olabilir. Artık dökme çay mı poşet çay mı tercih edeceğiniz veya porselen fincan takımları ile mi ince belli çay bardakları ile mi sunum yapacağınız size kalmış.

Çeyizlique ekibi olarak en iyi çay makinelerini inceledik. Hangisinin sizin için daha uygun olduğuna gelin birlikte karar verelim.

En İyi Çay Makineleri

1. Arçelik Gurme Otomatik Çay Makinesi

en iyi çay makinesi Arçelik gurme

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Şık tasarım
 2. Otomatik çay demleme
 3. Dayanıklı malzeme
 4. Sesli Uyarı & Zamanlama Özelliği

Eksileri

 1. Yüksek fiyat
 2. Fazla yer kaplaması
 3. Geniş aileler için yetersiz demlik kapasitesi

Özel demleme teknolojisi, otomatik çay demleme özelliği, zamanlama ve uzaktan kontrol fonksiyonlarıyla bir çay makinesinden beklenebilecek her şey Arçelik Gurme Otomatik Çay Makinesi’nde buluşuyor. 

Demleme haznesinde bulunan filtreler sayesinde çay yapraklarındaki tozları filtreleyerek sizlere daha berrak bir çay sunuyor. Tavşan kanı desek daha doğru olur. Ayrıca kullanıcı yorumları bu makineyle demlenen çayın daha lezzetli olduğu yönünde.

Bununla birlikte HomeWhiz akıllı telefon uygulaması üzerinden eve gitmeden önce çayınızı demleyebilirsiniz. Tiryakiler için büyük konfor! 

Güç: 1800 W – Demlik Kapasitesi: 0.8 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.8 L – Demlik Malzemesi: Dayanıklılığı Arttırılmış Cam – Su Isıtıcı Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Var – Sesli Uyarı: Var – Otomatik Kapanma: Var – Zamanlama Özelliği: Var

2. Tefal Magic Tea XL Çay Makinesi

Tefal Magic Tea bakır paslanmaz çelik

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Geniş hacim
 2. Enerji dostu
 3. Doğru malzeme
 4. Su ısıtıcısı olarak kullanabilme

Eksileri

 1. Otomatik kapanma özelliği yok
 2. Yüksek sesli çalışma
 3. Kirece karşı dayanıksız

Yıllarca güvenle kullanabileceğiniz ergonomik bir tasarıma sahip Tefal Magic Tea Çay Makinesi geniş aileler için de ideal. Doğa dostu olduğundan bahsetmiş miydik?

Güç: 1650 W – Demlik Kapasitesi: 1.2 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.8 L – Demlik Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Su Isıtıcı Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Yok – Sesli Uyarı: Yok – Otomatik Kapanma: Yok – Zamanlama Özelliği: Yok

3. Grundig TM 6860 Çay Makinesi

En iyi tasarıma sahip çay makinesi Grundig

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Sade ve şık tasarım
 2. Düşük güç – Enerji dostu
 3. Doğru malzeme
 4. Otomatik kapanma

Eksileri

 1. Malzemenin zamanla deforme olması

Gruding Çay Makinesi mutfağınızla tam bir uyum sağlayacak bir tasarıma sahip. Düşük enerji tüketimi ve otomatik çalışma özelliği sayesinde güvenle kullanım için uygun. Ayrıca düşük fiyatı ile benzerlerinden ayrıldığını söylemeden geçmek olmaz.

Güç: 1650 W – Demlik Kapasitesi: 0.7 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.7 L – Demlik Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Su Isıtıcı Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Yok – Sesli Uyarı: Yok – Otomatik Kapanma: Var – Zamanlama Özelliği: Yok

4. Karaca Çaysever Robotea Connect Çay Makinesi

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Sesli uyarı
 2. Farklı ısı seçenekleri
 3. Otomatik çay demleme
 4. Çayın bayatladığını bildirme

Eksileri

 1. Yüksek fiyat

Otomatik çay makinelerini gerçekten çok seviyoruz. Karaca Çaysever Robotea Connect Çay Makinesi uygulama aracılığıyla çayınızı sizin için hazırlayabiliyor.Ayrıca damıtma tekniği ile çayı demlemesi onu rakiplerinden ayırıyor. Bunların yanında fiyatını biraz düşünmek gerekebilir.

Güç: 2500 W – Demlik Kapasitesi: 0.8 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.5 L – Demlik Malzemesi: Cam – Su Isıtıcı Malzemesi: Cam – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Var – Sesli Uyarı: Var – Otomatik Kapanma: Var – Zamanlama Özelliği: Var

5. Korkmaz Demiks Elektrikli Çaydanlık

En iyi çay makinesi Korkmaz Demiks

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Şık tasarım
 2. Otomatik kapanma
 3. Sesli uyarı
 4. Doğru malzeme

Eksileri

 1. Yüksek fiyat
 2. Yüksek enerji tüketimi

Retro tasarımıyla Korkmaz Demiks Elektrikli Çaydanlık gerçekten benzerlerinden ayrılıyor. Farklı renk seçenekleri ile herkesin kalbini çalacağından eminiz. Kolay kullanıma sahip ve oldukça ergonomik ama fiyatı ve enerji kullanımı düşünülmesi gereken konulardan. 

Güç: 2000 W – Demlik Kapasitesi: 1.1 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.7 L – Demlik Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Su Isıtıcı Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Yok – Sesli Uyarı: Var – Otomatik Kapanma: Var – Zamanlama Özelliği: Yok

6. Korkmaz Nosta Mega Inox Semaver

Korkmaz Nosta elektrikli semaver

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Geniş hacim
 2. Doğru malzeme
 3. Otomatik kapanma
 4. Kolay kullanım

Eksileri

 1. Fazla alan kaplama 
 2. Yüksek sesli çalışma

Çay makinelerinden bahsediyorken elektrikli semaverleri es geçmek olmaz. Geniş aileler için ideal bir tercih olan Nosta Mega Inox Semaver ile tam 65 bardak çay yapabilirsiniz. Tamamen paslanmaz çelikten olması ise en büyük avantajı.

Güç: 2000 W – Demlik Kapasitesi: 1.8 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 4 L – Demlik Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Su Isıtıcı Malzemesi: Paslanmaz Çelik – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Yok – Sesli Uyarı: Yok – Otomatik Kapanma: Var – Zamanlama Özelliği: Yok

7. Kiwi KTM-2907

En uygun fiyatlı çay makinesi Kiwi

Hemen satın alın!

Artıları 

 1. Uygun fiyat
 2. Geniş hacim
 3. Su ısıtıcısı olarak kullanabilme
 4. Otomatik kapanma

Eksileri

 1. Dayanıksız malzeme
 2. Su ısıtıcısının plastik olması
 3. Yüksek enerji tüketimi

Fiyat olarak en uygun seçeneklerden olan Kiwi Çay Makinesini hem su ısıtıcısı hem çaycı olarak kullanabilirsiniz. Fiyat performans açısından güzel bir ürün olsa da kullanılan dayanıksız cam, plastik malzeme ve yüksek enerji tüketimi düşünülmesi gereken konular arasında. 

Güç: 2200 W – Demlik Kapasitesi: 0.9 L – Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.8 L – Demlik Malzemesi: Cam – Su Isıtıcı Malzemesi: Plastik – Otomatik Çay Demleme Özelliği: Yok – Sesli Uyarı: Yok – Otomatik Kapanma: Var – Zamanlama Özelliği: Yok

En İyi Çay Makinelerini Nasıl Seçtik? 

Kalite & Pratik Kullanım

Kazanan: Arçelik Gurme Otomatik Çay Makinesi

Bir çay makinesi düşünün. Sabah uyandığınızda çayı hazırlamış oluyor ve kalitesinden hiç ödün vermiyor. Evet Arçelik Gurme çay makinesi sizin için bütün bunları yapabilir ve bu yüzden bizce en iyi çay makinesi.

Enerji Tasarrufu

Kazanan: Tefal Magic Tea XL Çay Makinesi

Evde enerji tasarrufu mümkün. Eğer siz de gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak istiyor ve enerji tüketimine dikkat ediyorsanız 1800 W altı bir çay makinesi tercih edin. Özellikle her gün çay demliyorsanız bir ürün seçerken mutlaka gücünü kontrol edin. Tefal Magic Tea XL Çay Makinesi veya Grundig TM 6860 Çay Makinesi 1650 W’lik enerji tüketimi ile öne çıkan ürünler. 

Tasarım

Kazanan: Grundig TM 6860 Çay Makinesi 

Herkes için önemli olmasa da bizim için tasarım çoook önemli. Ürünler hem ergonomik olmalı hem de kolay bir kullanım sağlamalı. Mutfaktaki diğer ürünler ile uyum sağlamasıda en büyük avantajı. Bizce birçok mutfağa uyum sağlayacak tasarım Grundig™ 6860 Çay Makinesi. 

Dayanıklılık

Kazanan: Korkmaz Demiks Elektrikli Çaydanlık

Küçük ev aletlerinin fiyatlarının da küçük olmasını isterdik ancak bu çok mümkün gözükmüyor. Bir ürün seçimi yaparken bu ürünün en az 5-7 sene kullanılıp kullanılamayacağını göz önüne alıyoruz. Önerdiğimiz ürünlerin tümü dayanıklı ürünler ancak bu konuda açık ara en iyisi Korkmaz Demiks

Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

 • Demlik ve su ısıtıcısı kapasitesi
 • Dayanıklılık
 • Doğru malzeme
 • Güç – Enerji tasarrufu
 • Su ısıtıcısı olarak kullanım
 • Güvenlik – Otomatik kapanma
 • Sesli uyarı
 • Uygulama ile kontrol

Çaydanlık mı Çay Makinesi mi?

Çay makineleri çaydanlıklara göre pek çok avantaj sunar. Hızlı olması, daha az su kullanarak çalışması ve su bittiğinde otomatik olarak kapanması çay makinelerini oldukça cazip kılıyor. Eğer sık sık çay demliyor veya çay makinenizi su ısıtıcısı olarak kullanmayı düşünüyorsanız çay makinesi tam size göre.

Çayın lezzetini büyük ölçüde etkileyen etmenler kullanılan çayın kalitesi, miktari, demleme biçimi ve suyun kalitesidir. Hem çaydanlık hem de çay makinesi ile aynı lezzeti yakalamak mümkün. 

En iyi çay makinelerinde bulunması gereken özellikler nedir?

 • İyi bir tasarım – ergonomik, şık, kolay kullanılabilir
 • Güvenli kullanım – otomatik kapanma
 • Enerji tasarrufu
 • Doğru malzeme kullanılmış olması

Çay makinelerindeki kireç nasıl temizlenir?

Makinenizde oluşacak kireç için endişeliyseniz bunu temizlemenin çok kolay bir yolu var. Makinenizde su kaynatıp makinenizi kapattıktan sonra bir fincan sirke veya iki yemek kaşığı limon tuzu döküp bekleyin. Sonrasında makinenizi durulayıp temiz suyu kaynatıp dökün. Makineniz kullanıma hazır. 

Buzdağının görünen kısmı çay makinesi. Peki ya diğer mutfak ürünleri? Hiçbir şeyi atlamamanız için bir mutfak çeyiz listesi hazırladık.