Yemek Takımı Satın Alma Rehberi

Farklı modellerde çeyizlik yemek takımı seçenekleri turuncu arka planda.

Misafir geleceği zaman sofralarınıza özen gösteriyor, lezzet kadar sunuma da önem veriyor, misafirlerinizin başını döndürmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yemek takımı rehberi tam sizlik! 

Tabağından sosluğuna, bardağından servis tahtasına ihtiyacınız olan her şeyi sizin için derledik. Bu şık ürünleri mutfağınızda bulundurmak isteyecek, hatta özel davetlerinizde kullanırken çok da keyif alacaksınız.

Hazırsanız başlıyoruz.

Misafirleriniz İçin Ayrı Bir Takım Almalı mısınız? 

Misafir yemek takımı tabakları, kaseleri, sunum aksesuarları rafın üzerine yerleştirilmiş

Her ihtiyacı karşılayan bir yemek takımı sizin için yeterli mi? Yoksa misafirleriniz için ayrı bir yemek takımı gerekli mi? 

Karar verilmesi gereken en önemli konu ile başlıyoruz! Yaşam tarzınıza göre nasıl bir yemek takımına ihtiyacınız var? Örneğin sürekli misafir ağırlıyor musunuz? Veya büyük sofralar hazırlıyor musunuz? Kalabalık, birlikte yemek yemeyi seven büyük bir aile misiniz?  Mutfağınız geniş veya depolama alanınız fazla mı? Eğer bu soruların cevabı evetse, evet hayalinizdeki misafir takımını aramaya başlamanın tam zamanı.

Peki yoğun bir hayatınız varsa, misafirlerinize aperatif sunumlar yapmaktan hoşlanıyor ya da küçük grupları ağırlıyorsanız, kendinize bile yemek hazırlayacak enerjiyi zor buluyorsanız, bir de mutfağınız küçük, depolama alanınız darsa tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir takım bulmak hiç de zor değil. Misafirlik ve günlük yemek takımı olarak kullanabileceğiniz birçok alternatif mevcut. 

Parça Sayısı

Altı kişilik beyaz yemek takımının parçaları üst üste konulmuş.

Karar vermeniz gereken bir diğer önemli konu, yemek takımınızın parça sayısı. Büyük bir takım alıp ihtiyacınız olan her şeye sahip olmak, uyumlu, büyüleyici, zarif masalar mı kurmak istiyorsunuz? Veya küçük bir yemek takımını farklı parçalar ile kombinlemek ve daha modern bir çizgi yakalamak mı? Merak etmeyin, her iki durum için de birçok seçenek var.

Takımlar genellikle 12 kişilik yemek takımı ve 6 kişilik yemek takımı olmak üzere ikiye ayrılır. Parça sayıları genellikle değişkendir ve sofra aksesuarları ile arttırılabilir. 

Mağazalarda yemek takımı çeyiz seti olarak bulabileceğiniz, birlikte alındığında çok daha ucuza gelen birçok seçenek olduğunu hatırlatmakta fayda var. İşte bazı seçenekler:

24 parça yemek takımı

Özelleştirmek ve imza parçalarınızı eklemek için ideal. Ayrıca daha küçük bir kitleye sunum yapmak ve modern bir dokunuş yakalamak istiyorsanız bu takım tam size göre. Genellikle tamamlayıcı parçaları seçmek için güzel bir başlangıç.
6 servis tabağı
6 çukur tabak
6 pasta tabağı
6 kase
48 parça yemek takımı

Büyük sofralar kurmak, aynı zamanda yemek takımınızı seçtiğiniz parçalarla zenginleştirmek için ideal. Bu yemek takımı, çay ve kahve takımlarını ve sunum tabaklarını, tuzluk ve biberlikleri kendi zevkinize göre seçmenizi sağlar.
12 servis tabağı
12 çukur tabak
12 pasta tabağı
12 kase
84 parça yemek takımı
Masalsı, zarif masalar hazırlamak istiyorsanız, misafirlerimin gözü yemeklerimden başka bir şey görmesin diyorsanız, bu takımlar sizin için yaratılmış olabilir. 

Sadece yemek değil, sonrasında içilen keyif dolu kahve sohbetlerinize de eşlik edecek bu takımlar, tuzluğundan kahve fincanına kasesinden sosluğuna ihtiyacınız olacak birçok parçayı sunuyor. 
Aile yemekleri ve kalabalık sofralar için de mükemmel bir tercih.

12 servis tabağı
12 çukur tabak
12 pasta tabağı
12 kase
6 çay fincanı      
6 çay fincan tabağı
6 kahve fincanı     
6 kahve fincan tabağı
2 tuzluk
2 biberlik
2 küçük kayık tabak
1 sosluk
1 sosluk tabak
1 büyük kase     
1 büyük kayık tabak 
1+1 çorbalık

Stil

Porselen yemek takımı, kristal bardaklar ve gold şamdanlar ile büyüleyici bir sofra.

İşte şimdi geldik işin en eğlenceli kısmına: yemek takımı stili. Nasıl bir takıma ihtiyacınız olduğunu belirlediniz ve parça sayısını seçtiniz. Artık hangi takımlara bakmanız gerektiğini biliyorsunuz. 

Yemek takımı seçimi aslında oldukça karmaşıktır. Çünkü evin genel havasına uygun bir takım, diğer mutfak eşyası seçimlerinizde de belirleyici bir rol oynayacaktır.

Yemek takımı zevkinizi yansıtacak, aileniz ve sevdiklerinizle geçireceğiniz en özel günlerde size eşlik edecek. Öncelikle sizi mutlu edecek stil hangisi?

Küçük çiçekler ve canlı renklerle romantik bir hava mı yaratmak istersiniz yoksa zarif çizgilerle geleneksel bir stil oluşturmak mı? Veya net çizgilerle modern ve vurucu sunumlar yapmak mı? Yemek takımı seçiminde stiller, dokular veya renkler ile denemeler yaparak kendinize ve evinize en uygun takımı bulabilirsiniz. Kullanacağınız servisi, masa örtüsünü veya bardakları takımla bir arada görmeye çalışın. Mağazada küçük bir servis açmalarını isteyin ve bu sayede yemek takımının beğendiğiniz birkaç aksesuar ile nasıl durduğuna bir bakın.

Şekil

Farklı şekillerde oval yuvarlak ve kare tabak modelleri yan yana.

Küçük ayrıntıların bir araya geldiğinde büyük farklar yaratabileceğini unutmayın. Tarzınıza en uygun yemek takımı şeklini seçin; kare, dikdörtgen, yuvarlak veya oval biçimlerden hangisi size daha uygun? Genellikle köşeli şekiller daha keskin, daha modern bir stil oluştururken yuvarlak hatlı takımlar klasik bir hava ve doğallığı çağrıştırır.

Malzemeler

Kemik, seramik ve porselen yemek tabakları servis tabakları ve çorba kaseleri.

Desen ve renklere karar verdiyseniz yemek takımınız için hangi malzemeyi seçeceğinize karar verelim. Kemik mi porselen mi? Stoneware mı seramik mi? Gelin birlikte her birinin avantaj ve dezavantajlarına bakalım. 

Kemik Yemek Takımları

Hem günlük hem de özel günlerinizde kullanabileceğiniz, dayanıklı ve zarif bir yemek takımı mı arıyorsunuz? Yemek davetlerinizde seçkin ve zarif bir hava ile misafirlerinizi etkilemek mi istiyorsunuz? Yemek takımı bir kere alınır, fiyat hiç önemli değil mi diyorsunuz? O halde kemik yemek takımları sizin için biçilmiş kaftan.

Fine bone olarak bilinen bu takımlar, porselen ve kemik külünden oluşur. Hafif ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Kırılgan görünümüne rağmen en güçlü ve dayanıklı yemek takımıdır. Ayrıca yarı saydam görünümüyle etkileyici ve zarif bir hava yakalayarak özel davetlerde göz kamaştırır. Bunun yanı sıra fiyat olarak diğer takımlardan daha yüksek aralıklara sahiptir.

Artıları

 • Çoğu kemik yemek takımı fırın, bulaşık makinesi veya mikrodalga fırına uygundur.
 • Dayanıklı ve uzun ömürlü olduğu kadar hafif ve zariftir.
 • Çok yönlü kullanım sağlar.

Eksileri

 • Klasik porselen ile karşılaştırıldığında genellikle daha yüksek fiyatlara sahiptir.
 • Simli veya yaldızlı bone yemek takımlarını elde yıkamanız daha sağlıklı.

Porselen Yemek Takımı

Sofralarınıza ve mutfağınıza şık bir hava katmak mı istiyorsunuz? Misafirlerinizi etkilemek, hatta akşam yemeklerinizi bir şölene mi dönüştürmek istiyorsunuz? İncecik işlemelerden hoşlanıyor, yaldızlı takımlara ise bayılıyor musunuz? O halde porselen takımlar sizin için yaratılmış olabilir.

Porselen, gözeneksiz bir yüzeye ve yüksek pişirme sıcaklıklarından kaynaklanan inanılmaz dayanıklılığa sahip çok yönlü bir malzemedir. Porselen parçalar metalik işlemeler içermiyorsa bulaşık makinesinde, mikrodalga veya fırında kullanabilirsiniz. Yine de en sağlıklısı takımınızın kullanım talimatlarını takip etmeniz. Ayrıca porselen, kemik yemek takımlara göre dayanıklılık, ağırlık ve fiyat arasında mükemmel bir denge sunduğu için en yaygın yemek takımı çeşididir. Porselen Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Artıları

 • Porselen ürünleri bulaşık makinesinde yıkayabilir veya mikrodalga fırınlarda kullanabilirsiniz.
 • Genellikle lüks bir görünüme sahiptir
 • Resmi bir yemek için uygundur.
 • Uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

Eksileri

 • Bulaşık deterjanı kısıtlamaları vardır.
 • Bazı desen veya işlemeler elde yıkama gerektirir.  
 • Ani sıcaklık değişimlerine karşı hassastır.

Stoneware Yemek Takımı

Evinizdeki natural havayı sofralarınıza da yansıtmak, o ham dokuyu tabaklarınızda da hissetmek mi istiyorsunuz? Yıllar boyunca ilk günkü gibi kalacak, gerekirse dondurucuda dahi kullanabileceğiniz bir takıma mı ihtiyacınız var? O halde stoneware ürünleri seveceksiniz. 

Stoneware, aslında bir seramik çeşididir, ancak seramiğe göre çok daha yüksek sıcaklıklarda yapıldığı için en uzun ömürlü ve dayanıklı malzemelerden biridir. Stoneware takımlar genellikle diğer malzemelere göre daha kalın ve sağlamdır. Ayrıca parlak veya mat olabilen bir cila kaplamasına sahiptir. 

Artıları

 • Günlük kullanım için uygundur.
 • Natural bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.
 • Dondurucu, fırın veya mikrodalga için uygundur.
 • Çok yönlü kullanıma uygundur.
 • Bakımı kolaydır.

Eksileri

 • Geleneksel sofra aksesuarları ile uyumlu değildir. 
 • Ani sıcaklık değişimlerine karşı hassastır.
 • Ağır oldukları için taşıma veya depolaması zordur.

Seramik Yemek Takımı

Genellikle kum beji, orman yeşili ve okyanus mavisi gibi nötr tonlar ile evinizde doğal bir hava mı yaratmak istiyorsunuz? Benzersiz, elle boyanmış bir seçenek mi arıyorsunuz? Rustik bir evin hayalini mi kuruyorsunuz?

Seramik ürünler daha düşük sıcaklıklarda pişirilir. Bu sebeple porselene göre sıvı geçirebilen daha pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Darbelere daha dayanıksız olan bu takımlar, rustik bir görünüm için idealdir. Evinizde soft renkler kullanmak veya doğallığı vurgulamak için mükemmel bir tercih! Bununla birlikte elle boyanan eşsiz tasarımlar bulmak da mümkün. Seramik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Artıları

 • Etkileyici tasarım seçenekleri barındırır.
 • Genellikle elle boyanmış tasarımlar içerir.
 • Porselene göre fırında kullanıma daha uygundur.
 • Genellikle bulaşık makinesinde yıkayabilir ve mikrodalgada kullanabilirsiniz.

Eksileri

 • Darbelere dayanıklı bir yemek takımı değildir.
 • Lekeleri ve tatları hapsedebilen gözenekli bir yapıya sahiptir.

Yemek takımına karar verdiyseniz sırada sofrayı mükemmel aksesuarlar ve bardak takımlarıyla tamamlamak var. Her alışveriş öncesi ve sonrası mutfak çeyiz listesine göz atmayı unutmayın.