Damat Bohçası Listesi ve İçindekiler: Erkek Bohçasında Neler Olur, Nasıl Süslenir?

erkek nişan bohçası listesi

Damat bohçası bir klasik. Hem de Orta Asya Türklerinden beri. O paylaşmanın, tanışma ve kaynaşmanın en iyi yolu. İster erkek bohçası ister nişan bohçası olarak adlandırılsın damat bohçaları zarafetin ve nezaketin bir sembolü. Peki ne, neden ve ne zaman? Ve daha da önemlisi damat bohçası listesi nasıl hazırlanır? Bu büyüleyici gelenek ile ilgili tarihinden listeye amacından süslemeye her şey hakkında bir yazı yazdık.

Hititler’de Bohça

Bir diğer adı da erkek bohçası olan bu geleneğin tarihi sandığınızdan daha eskiye dayanıyor: Hititler’e. Günümüzde olduğu gibi onlar da evlilikten önce birbirlerine hediyeler hazırlıyordu

Damat Bohçası Nedir?

Türk Dil Kurumu bohçayı “içine çamaşır, elbise vb. koyup sarılan dört köşe kumaş” şeklinde tanımlamıştır. 

Aslında damat bohçaları kız tarafının ailesi tarafından damat için hazırlanan, damadın nişan ve düğün ile ilgili kıyafet ve eşyalarından oluşan hediyelere verilen isimdir. Giyimden bakım ürünlerine aksesuardan yiyeceklere kadar bir çok ürün damadın düğün günü ve sonrasında kullanması için hazırlanır. Verilen özeni ve değeri göstermek için süslenir.

Damat Bohçası Neden Verilir?

Aslında her gelenek bir ihtiyaçtan doğmuştur. Evlilik öncesinde hediyeler verilmesi de neredeyse evlilik kadar eski bir gelenektir. Genellikle ailelerin birbirini tanıması ve kaynaşması amaçlanır. Bohça vermenin, bohça götürmenin ve bohça alışverişinin bir eğlenceye dönüşme sebebi de bu olabilir.  

Birçok coğrafyada evliliğin her aşaması için farklı bohçalar götürülür. Tanışma ve kaynaşmanın yanında aileler birbirine uygunluklarını veya bu evliliği ne kadar istediklerini anlarlar. Eğer bohçalar özensizse ailenin pek istemediği, bohçalarda el işi azsa gelinin marifetli olmadığı düşünülür. 

Bohçaların anlamı

Kız isteme, söz, nişan gibi farklı amaçlarla hazırlanmış bohçalar bazı bölgelerde bir cevap niteliği bile taşır. Mesela Ankara Nallıhan’da kız istemeye gidilirken içine pirinç ile ekmek konulan bir bohça götürülür. Kız tarafı şeker ve buğday koyarak bu bohçayı geri gönderirse ailenin cevabının olumlu olduğu anlaşılır.  

Erkek Bohçasına Ne Konur? Eksiksiz Damat Nişan Bohçası Listesi

damat bohçası içindekiler, kutu içinde kıyafetler, aksesuarlar ve kişisel ürünler

Geldik merak edilen konuya: Damat bohçasında neler olur? Öncelikle şunu unutmamakta fayda var ki önemli olan damat bohçası içindekiler değil bu geleneği sürdürmek, damada ve ailesine verdiğiniz değeri göstermek. 

Bu gelenek sevginizi göstermek ve anılar yaratmak için iyi bir fırsat. Bu nedenle bir damat seti almak yerine parçaları ayrı ayrı ve özenle seçmeye çalışın. Bohçaya damat listesi dışında sizi yansıtan parçalar ekleyin ve bu heyecanı zamana yaymaya çalışın.

1. Takım Elbise veya Pantolon ve Gömlek

Erkek bohçasının yıldızı geçmişte damatlıktı. Artık gelinlik ve damatlık için ayrı bir alışverişe çıkmak gelenek haline geldi. Bu yüzden damatlık olarak kullanılan takım elbiseler yerini pantolon ve gömleklere bıraktı. 

Hemen hemen her bölgede damat bohçasında en az birer adet gömlek ve pantolon vardır. Eğer damat adayı gömlek giymeyi seviyorsa sayıyı artırmaktan korkmayın. Özen göstermek sadece pahalı bir ürün almak değil. Damadın sık kullandığı renkleri, tercih ettigi gömlek ve pantolon kesimlerini dikkate alın. 

Bonus – Kol düğmesi kullanıyorsa zamansız ve eskimeyecek bir parça ile kombini tamamlayabilirsiniz. 

2. Ayakkabı

Burada amaç gömlek ve pantolon kombinini tamamlamaktır. Genellikle klasik modeller yayın olsa da biz yine damat adayının günlük giyim tarzına odaklanın deriz. 

Not – Daha zarif ve minimal bir erkek bohçası için ayakkabı zorunluluk değil. 

3. Damat Cüzdan Seti veya Kartlık

Gelin bohçasında nasıl makyaj malzemeleri ve iç çamaşırları öne çıkıyorsa damat bohçası da cüzdan ile parlar. Bu kadar kişisel bir ürünün seçimi oldukça zor. Bu nedenle damada fikrini sorabilirsiniz. 

Günümüzde büyük cüzdanlar yerini pratik kartlıklara bıraktı. Damat cüzdan setleri hala yaygın olsa da renkli ve çarpıcı kartlık ve cüzdan modelleri de oldukça popüler. 

Not – Bohçaya kemer de eklemek istiyorsanız kemer cüzdan setlerini tercih edebilirsiniz.. Hatta gömlek, kravat, kemer ve cüzdandan olusan oldukca şık kutular da mevcut. 

4. Damat Pijama Takımı ve Sabahlık

Damat bohçası listesi için şık ve kaliteli bir pijama seti olmazsa olmazlardan. Uzun ömürlü, sağlıklı ve severek kullanabileceği bir ürün seçmeye çalışın. 

Damat bohçasına renk katmak için bir yazlık bir de kışlık pijama takımı, ayrıca sabahlık veya robdöşambr ekleyebilirsiniz. Pijama giymeyi sevmeyenler için eşofman takımı da harika bir seçenek.

Bonus – Karar veremiyorsanız sade renklere odaklanın. Pijama takımı ve robdöşambr bulunan damat pijama setlerine bir göz atabilirsiniz. 

5. Damat Terliği

Damat terliği olarak geçse de o aslında bir ev terliği. Siyah, klasik baba terlikleri aklınıza gelmesin. Rahat, modern ve kurmayı planladığınız evin genel havası ile uyumlu bir terlik seçebilirsiniz. 

6. İç Çamaşırı Seti

En kolay madde iç çamaşırı takımı. Doğru bedeni öğrenin, bütçenize uygun üçlü veya beşli setlerden size uygun olanı seçin. Bu setlerin şık kutuları bohçanıza level atlattıracak. 

7. Bornoz ve Havlu Seti

Damat listesini sevmemizin en önemli sebeplerinden biri ihtiyaçlara odaklanması. Unutmayın ki kaliteli bir bornoz senelerce sizinle. Çeyiz hazırlıkları sırasında bir bornoz takımı aldıysanız yaz ayları için ince bir bornoz takımı veya havlu seti tercih edin. 

Havular hakkında daha fazla bilgi için – Havlu Nasıl Seçilir?

8. Damat Bakım Ürünleri

Hediye vermek gerçekten çok güzel ama ihtiyacımız kadar almak çok daha güzel. Unutmayın ki herkes farklıdır ve listeler bu farklılıklar çevresinde şekillendirilmelidir. 

Tıraş setinden tıraş sonrası bakım ürünlerine deodoranttan parfüme yüz kreminden diş fırçasına kadar birçok ürün erkek bohçasına girer. Günümüzde bu ürünlere ulaşım oldukça kolay ve sade, minimal ve şık bir bohça hazırlamak istiyorsanız bakım ürünlerini azaltabilirsiniz. Severek kullanacağı bir parfüm veya damat tıraş seti yeterli olacaktır. 

9. Damat Saati 

Damat bohçası, nişan töreni ve düğün için farklı farklı saatler almak yerine özel bir saat alıp doğru zamanda verebilirsiniz. En önemli konulardan biri de saatin kullanılacağı yer ve zaman. Saati aldığınız kişinin saati düğün için mi özel günlerde mi yoksa günlük hayatında mı kullanacağına dikkat edin. 

Bonus – Kol düğmesi, kravat ve diğer aksesuar seçimlerinizi saatinizin stili doğrultusunda yapabilirsiniz. 

Damat Çikolatası

Bazı bölgelerde damat bohçasının yanında şerbet ve tatlı da gönderilirdi. Artık yerini damat bohçası çikolatasına bıraktı. Şık kutularda özenle süslenmiş bir kutu herkesin ağzının tadını yerine getirebilir.

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır?

damat için tüller ile süslenmiş farklı tekerlekli valiz çeşitleri

Türk halk kültüründe damat bohçaları genellikle kumaştır. Yine de bölgeye özel geleneklere dikkat etmek gerekir. Örneğin bazı bölgelerde bu bohçanın beyaz renkte olması gerekir. Artık bu bohçalar için damat kutusu, sandık ve valizler tercih ediliyor. 

Kıyafetler için tekerlekli valizler oldukça kullanışlı. Her ürünü özenle paketleyip veya küçük bohçalara koyup valize yerleştirebilirsiniz. Ayrıca valizin içine koku keseleri ve hediyelik sabunlar ekleyebilirsiniz. Keselerinizi kendiniz yapmak, üstüne desenler ve harfler işlemek damat bohçanızı oldukça farklılaştıracak. Kendi yaptığınız keseleri kuru lavanta ile doldurarak bohçanızın muhteşem kokmasını sağlayabilirsiniz.

Damat kutuları daha çok bakım ürünleri ve aksesuarlar için tercih edilmekte. El işleri içinse bohçaları kullanabilir, hepsini kendinize uygun bir tarzda süleyerek uyumlu görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise bütün eşyalar için damat sandığı kullanmak. Bu sandıkların farklı boyutları ve setleri olduğunu unutmayın.

Damat Bohçası Nasıl Süslenir?

bohça süsleme çeşitleri paketler kurdele ve iplikler

Damat bohçası süsleme aslında eski bir gelenektir ve verilen değerin bir sembolüdür. Eski işleme ve motifler yerini tüllere bırakmış olsa da amaç her ikisinde de damat ve ailesine özenli bir sunum yapmaktır. 

Klasik bir bohça için büyük bir damat sandığı tercih edin, geleneksel motifler, kumaşlar ve işlemeler kullanın. Modern bir erkek bohçası için damat kutularını ve sandıkları tüller ile süsleyin. Üzerine gelin ve damadın isimlerini, fotoğraflarını ve düğün tarihini ekleyin. Damat bohçası süslemenin en iyi yollarını sizin için derledik.

Nişan Bohçasında Damadın Ailesine Ne Konur?

Damat bohçası listesi tamamsa sıra kaynana bohçasında. Geleneklere göre damadın ailesi için de hediyeler hazırlanır. Damadın annesi ve babasına, kardeşlerine, büyükbaba ve büyükanne gibi akrabalarına küçük bohçalar götürülür. Bunlardan en popüleri şüphesiz ki kaynana bohçası.

Kaynana Bohçası İçindekiler Listesi

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki kaynana nişan bohçası en özenli hazırlanması gereken bohçalardan biridir. Bu bohça anneye böyle bir evlat yetiştirdiği için teşekkür niteliği taşır.

  • Giyim – Bölgeye göre pijama takımı, elbise veya bluz –
  • Tülbent ve yazmalar
  • El örgüsü patik veya çoraplar
  • İğne oyası veya tığ işi havlu
  • Nevresim takımı
  • El örgüsü lifler
  • İsteğe bağlı iç çamaşırı, şal ve bakım ürünleri ekleyin. 

Bunların yanında damadın babasına, kardeşleri ve eşlerine de nişan bohçası hazırlanır. Bohçalara çorap, havlu, patik, lif, başörtüsü, erkekler için pijama, kadınlar için iç çamaşırı konur.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

kaynana bohçası

Nişan bohçasının ne zaman verileceği bölgeden bölgeye değişir. Nişandan hemen sonra, nişandan birkaç hafta sonra, gelin bohçası geldikten birkaç gün sonra, düğünden bir hafta önce, hatta düğünden bir gün önce gönderildiği bölgeler vardır.

Zamanlama temelde gelenekler ve hazırladığınız bohçanın içindekiler ile ilişkilidir. Eğer bohçanızda damatlık olmasını planlıyorsanız zamanı bunun doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Yine de damat bohçasının ne zaman gideceğini aile büyüklerine sormakta fayda var. 

Umarız damat bohçası listesi size bu süreçte yardımcı olmuştur. Bohçalar gidip gelirken çeyiz hazırlıklarını tamamlamakta fayda var. Gelin ve damat adayları için bohça tüyolarını da içeren kapsamlı çeyiz listesi ile hiçbir detayı atlamayın.