Mutfak Çeyiz Listesi

Mutfak çeyiz listesi için renkli sofra ürünleri

Hepimizin bildiği bir gerçek ile başlayalım: En uzun çeyiz listesi mutfak çeyiz listesi. Cam, porselen, çelik veya plastikten yapılmış olsalar da mutfak gereçleri bizim gizli yardımcılarımız.

Yemek takımı, sunum ve servis ürünleri uyumlu olmalı, bardaklar parlamalı, hazırlık ve pişirme için doğru ekipmanlar seçilmeli. Ayrıca küçük ev aletleri yükünüzü hafifletmeli. En küçük detayı bile atlamayın diye hazırladığımız detaylı mutfak çeyiz listesi eminiz size çok yardımcı olacak.

Mutfak Çeyiz Listesi Sofra Ürünleri:

Beyaz sofra ürünleri ahşap bir masaya yerleştirilmiş

Mutfak çeyizi sofra ürünleriyle başlar. En kolay yemeklerin bile doğru sofra ürünleriyle parlayabileceğini unutmayın. İhtiyaçlarınıza uygun bir yemek takımını çatal bıçak seti ve bardaklarla eşleyin. Genellikle sık misafir ağırlıyorsanız ayrı bir misafir takımı bulundurun. Bir tatlıseverseniz tatlı setlerini, çay sizde bir aile geleneğiyse çay setlerini hatta çay aksesuarlarını almaya başlayın. İşte bir sofrayı sofra yapan detaylar:

 1. Yemek Takımı 
 2. Kahvaltı Takımı
 3. Pasta Takımı
 4. Çatal Bıçak Seti
 5. Su Bardakları
 6. Çay Takımı: Çay bardakları, tabak ve kaşıklar  
 7. Çay fincanları veya kahve fincanı seti
 8. Muglar veya kupalar
 9. Kadehler
 10. Meşrubat bardakları
 11. Kokteyl bardakları
 12. Kahve yanı su bardağı seti
 13. Tatlı kaseleri
 14. Tatlı tabakları
 15. Dondurma kaseleri
 16. Meyve tabakları

Sunum ve Servis Ürünleri

Ahşap bir peynir tabağı, ekmek kesme tahtası ve seramik bir vazo
Mutfak çeyiz listesinden servis seti, çerezlikler ve servis tabakları

Eğer temel sofra ürünlerini aldıysanız sunum ve servis aksesuarlarını seçme zamanı. Yemek takımı, bardak ve çatal bıçak takımlarınızla uyum içinde parçalar alabilir veya çarpıcı parçalarla günlük bir sofrayı bir şölene çevirebilirsiniz. 

 1. Servis tabakları
 2. Peynir tabağı
 3. Salata kaseleri
 4. Çerez tabakları
 5. Kek standı veya sunum standı
 6. Tuzluk, biberlik ve baharatlıklar
 7. Sürahi, karaf ve şişeler
 8. Servis tepsisi
 9. Yağlık, sirkelik ve limonluk
 10. Ekmek sepeti
 11. Buzluk ve maşa
 12. Peçete halkaları veya peçete yüzükleri
 13. Sosluk kaseleri
 14. Sütlük
 15. Çay demliği
 16. Servis Seti: kepçe, kevgir, servis çatalı, servis kaşığı, sunum kaşıkları, spatula, çırpma teli ve maşa
 17. Şekerlik

Hazırlama Ürünleri 

Bir rafın üzerinde kek ve kurabiye kalıpları, demlikler ve ölçüm kapları

Yemek saati için hazırlıklarınızı yaparken hep yanınızda olacak hazırlama gereçleri genellikle unutulan parçalardan. Bu ürünlerden bazıları ihtiyacınıza göre zamanla da tamamlanabilir ancak her şeyim hazır olsun diyorsanız sık yaptığınız yemeklere göre listeye bir göz atın.

 1. Bıçak seti
 2. Özel bıçaklar: Ekmek bıçağı, Et Bıçağı, Pizza Kesici, Kek Dilimleyici, Sushi Bıçağı,…
 3. Rendeler
 4. Kesme tahtası
 5. Spatula
 6. Süzgeç
 7. Çırpma kapları
 8. Konserve açacağı
 9. Havan veya sarımsak döveceği
 10. Karıştırma kaşığı
 11. Patates ezici
 12. Sebze soyucu veya sebze soyacağı
 13. Oklava
 14. Mutfak makası
 15. Mutfak termometresi
 16. Çırpıcılar
 17. Ölçüm kapları ve ölçüm kaşıkları

Mutfak Tekstili

Kareli kumaş peceteler üzerinde bir parça kurabiye ve bir portakal

Çeyizlique ekibi olarak mutfak tekstiline bayılıyoruz. Neden mi? Kullanışlı olmasının yanı sıra mutfak tekstili ile porselen, seramik, bakır veya granit gibi malzemelere yeni bir doku katmak mümkün. Her şeyden önce bu ürünler elinize aldığınızda sizi mutlu etmeli ve uyum içinde olmalı.Eğer her şeyiyle uyumlu bir masa düzeni oluşturmak istiyorsanız masa örtüsü setlerini incelemenizi öneririz.

 1. Masa örtüsü- günlük ve misafirlik masa örtüsü
 2. Kumaş peçeteler
 3. Amerikan servisi
 4. Runner
 5. Mutfak havlusu
 6. Mutfak önlüğü
 7. Fırın eldiveni
 8. Mutfak perdesi veya stor perde
 9. Mutfak halısı veya kilim

Küçük ve Elektrikli Ev Aletleri

Bir mutfak rafında seramik aksesuarlar, cam kavanozlar ve smeg kettle

Küçük ev aletleri listesi elbette bitmez. Çünkü son yıllarda pamuk şeker makinesinden çorba makinesine ekmek yapma makinesinden waffle makinesine birçok ürün hayatımıza girdi. Ancak burada mutfağınızın büyüklüğü ve sık yaptığınız yemekler oldukça önemli. Mesela yılda birkaç kez kullanacağınız bir ürün sizi zaman içinde mutsuz edebilir. Biz bu detaylı listeye her şeyi dahil ettik ama bizce hepsini almayın. Bir çok markanın farklı ürünleri topladığı çeyiz setleri fiyat olarak oldukça uyguna geliyor. Eğer elektronik ürünlerinizi set halinde almayı düşünüyorsanız sadece küçük ev aletleri çeyiz seti alabilirsiniz.

 1. Kettle veya su ısıtıcı
 2. Semaver veya çay makinesi
 3. Espresso makinesi veya filtre kahve makinesi
 4. Türk kahvesi makinesi
 5. Mikrodalga fırın
 6. Tost makinesi
 7. Air fryer
 8. Mutfak robotu 
 9. Mutfak şefi veya hamur karıştırıcı
 10. Mikser veya blender
 11. Doğrayıcı veya rondo
 12. Portakal sıkacağı veya narenciye sıkacağı
 13. Katı meyve sıkacağı 
 14. Mutfak terazisi veya tartısı
 15. Süpürge

Bu listeye ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir çok küçük ev aleti eklenebilir. Ekmek kızartma makinesi, ekmek yapma makinesi, yoğurt yapma makinesi, fondü makinesi, mısır patlatma makinesi, waffle makinesi, fritöz, smoothie blender hatta sosis makinesi gibi ürünleri kullanım sıklığı ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda listenize ekleyebilirsiniz. 

Beyaz Eşya ve Mobilyalar

Yepyeni bir mutfak, gri mutfak dolapları ve rafları ve beyaz eşya

Mutfak çeyiz listesi hazırlayıp beyaz eşya veya mobilyaları eklemeden olmaz. Elbette ki bu ürünlerin bir acelesi yok. Ancak almadan önce detaylı bir araştırma yapmak ve farklı alternatifleri incelemek isteyebilirsiniz. Mesela mutfağınızın ölçüleri belli mi? Mutfak dolaplarınız hangi malzemeden veya hangi renk? Hatta nasıl bir ocak istiyorsunuz? Tüm detayları değerlendirerek sıkı bir araştırma yapın ve alışveriş sırasında doğru ürünleri bir araya getirin.

 1. Mutfak masası veya bar- genellikle 4 kişilik veya 6 kişilik
 2. Mutfak sandalyeleri veya bar tabureleri
 3. Avize
 4. Buzdolabı
 5. Bulaşık makinesi
 6. Ocak
 7. Davlumbaz
 8. Fırın

Pişirme Gereçleri

Mutfak çeyiz listesi için çelik tencere ve cezve

Kullandığınız tencere ve tavaların yaptığınız yemeklerin tadını ve hatta sağlığınızı gerçekten etkiliyor olması inanılmaz değil mi? Belki de bu nedenle onlarca farklı malzeme ve çeşit çeşit tencere ve tava var. Tabi ki tümünü almak imkansız. Bu nedenle sık yaptığınız yemekleri, misafirleriniz için hazırlayacağınız özel lezzetleri düşünün ve temel parçaları bir araya getirin. 

Pişirme gereçleri için çelik, teflon, granit, döküm veya seramik gibi farklı  malzemelerden hangisinin sizin için uygun olabileceğine karar verin. Çeyizlik tencere seti almadan önce mutlaka yazımızı okuyun.Tencere ve Tava Çeşitleri

 1. Çelik tencere seti: küçük, orta ve büyük boy. 
 2. Kızartma tenceresi veya tavası
 3. Izgara tavası
 4. Döküm tencere veya tava
 5. Granit veya teflon tencere ve tava seti
 6. Düdüklü tencere – En iyi düdüklü tencere modelleri
 7. Wok tava
 8. Sos tenceresi veya sos tavası
 9. Seramik fırın kabı
 10. Borcam fırın kabı
 11. Fırın tepsileri
 12. Sahan seti
 13. Kek kalıbı
 14. Kurabiye kalıpları
 15. Çaydanlık
 16. Cezve seti
 17. Güveç tenceresi

Mutfak Depolama Ürünleri

Kavanozlar ve baharatlıklar

Bu kadar ürün bir mutfağa nasıl sığıyor? Mutfak dolaplarınızın içini ve tezgah üstünü organize ederek her şey mümkün. Kavanoz ve baharatlıklarınızı mutfağınız belli olduktan sonra almaya çalışın. Çünkü çekmecelerinizin içine tam olarak oturacak kavanoz ve baharatlıklar her seferinde sizi mutlu edecek. Ayrıca saklama kapları ve bulaşıklık için sağlıklı tercihler yapmaya çalışın. 

 1. Kavanozlar- çay ve şeker kavanozu
 2. Baharatlıklar
 3. Ekmek kutusu
 4. Saklama kapları
 5. Bulaşıklık

Diğer Mutfak Eşyaları

Mutfak ihtiyaçları asla bitmez. Zamanla listeye birçok ürün eklenecek, hatta ben bunu almayı nasıl unuttum diyeceksiniz. Çeyiz hazırlıklarının sonuna doğru yaklaşırken bu listeye de bir göz atın. 

 1. Sabunluk ve süngerlik
 2. Kağıt havluluk
 3. Çöp kovası
 4. Dekoratif ürünler- iç mekan bitkileri, çerçeveler, notlar yazabileceğiniz bir pano, duvar saati veya takvim 

Mutfak Çeyiz Paketi Nedir? 

Mutfak çeyiz seti seçenekleri oldukça fazla. Sadece küçük ev aletlerinin olduğu küçük paketlerin yanı sıra misafirlik yemek takımı, kahvaltı seti, günlük yemek takımı, çatal bıçak takımı, tencere ve tava setleri, kahve ve çay takımı, su seti, masa örtüsü seti ve mutfakta ihtiyaç duyabileceğiniz bir çok ürünü kapsayan geniş paketler de bulmak mümkün. 

Karaca, Bernardo ve Korkmaz gibi çeyiz konusunda ünlü markalar dönem dönem kampanyalar düzenleyerek çeşitli büyüklükte çeyiz paketleri sunuyor. Bu fırsatları takip ederek güzel bir çeyiz setini oldukça uygun fiyata yakalayabilirsiniz.

Beyaz eşya çeyiz paketi ise sadece yeni evleneceklerin değil mutfağını değiştirmek isteyenlerin de radarında. Sadece buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesinden oluşan üçlü beyaz eşya paketleri veya davlumbazdan çamaşır kurutucuya, televizyondan ankastre setine geniş setleri tercih edebilirsiniz.

Mutfak Çeyiz Listesi Alışverişinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak çeyiz eşyaları nasıl seçilmeli? Çeyiz alışverişinde mutfak çeyizin belki de en önemli bölümünü oluşturuyor. İhtiyacınız olan ürünleri alırken birbiri ile uyumlu olması veya sizi yansıtan parçalardan oluşması sizi oldukça mutlu edecektir.Öncelikle temel konulara konulara karar verin.

 • Evinizin nasıl bir havası olmasını istediğinizi belirleyin.  Mesela klasik bir hava mı, yoksa modern bir tarz mı ? Seçtiğiniz eşyaların bu tarza uygun olup olmadığını düşünün.
 • Mutfağınızı iyi analiz edin. Dolaplarınızın boyutları, tezgahın genişliği, mutfağın büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olmak ürün seçimlerinizde oldukça önemli olabilir. Küçük bir tezgahınız varsa tezgahın üstünde duran küçük ev aletleri pek kullanışlı olmayabilir.Yemek yapmak için tezgah üstündeki mutfak eşyalarını bir yere taşımak sizin için yorucu olabilir. Mutfak dolaplarınız az sayıda ise iç içe geçebilen, sapları çıkabilen tencere setleri sizin için oldukça uygun olabilir. Eğer mutfağınız büyükse kullanabileceğiniz küçük bir mutfak adası ile kendinize kahve aksesuarlarının bulunduğu küçük bir kahve dükkanı hazırlayabilir veya camlı bir dolapla misafirlik sofra ürünlerinizi tek bir yerde toplayabilirsiniz.   
 • Yaşam tarzınızı düşünün, sık misafir ağırlayacak mısınız, yemeklerinizi nasıl sunmak istiyorsunuz, evinizde en fazla kaç kişiye yemek yapmayı düşünüyorsunuz? Genellikle nasıl yemekler hazırlıyorsunuz? Daha çok tencere yemekleri mi fırın yemekleri mi pişirmeyi seviyorsunuz?Alışkanlıklarınız nasıl? Gün içinde daha çok hangi bardakları kullanıyorsunuz? Mesela kupa mı fincan mı sizi daha çok mutlu eder? Satın almayı düşündüğünüz ürünlerde mutlaka aradığınız özellikler var mı? Ocağın fırının kolay temizlenmesi sizin için çok mu önemli? 
 • Aldığınız her ürünün dezavantajlarını veya kullanıcı sorunlarını araştırmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.