Yün Yorgan Nasıl Yıkanır: Makinede ve Elde Yıkama için Adım Adım Rehber

yün yorgan nasıl yıkanır

Yün yorgan, uyku kalitesini artırabilen mükemmel bir seçenektir – tabii ki nasıl yıkayacağınızı bilmeniz şartıyla. Ayrıca soğuk kış gecelerinde sizi ısıtan, yaz aylarında ise serin tutan yün yorgan düzenli yıkanır ve bakılırsa senelerce kullanılabilir.

Yün yorganınızın nasıl yıkanacağını, elde mi yoksa makinede mi daha iyi sonuç alınacağını, yorganın kokusunu nasıl giderebileceğinizi ve daha fazlasını merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evetse, bu rehber tam size göre. Yün yorgan yıkamanın püf noktalarını ve en iyi uygulamalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bunları biliyor muydunuz?

Çeyiz alışverişinin vazgeçilmez bir parçası olan yün yorganlar, en doğal ve sağlıklı alternatiflerden biri. Isı dengesini onun kadar iyi ayarlayabilen başka bir elyaf dolgu henüz üretilmedi.

Elde Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

Evde yün yorgan yıkamaya karar verdiniz ancak çamaşır makineniz bunun için uygun değil mi? Aslında elde yün yorgan yıkamak en yaygın yöntemlerden biri ve düşündüğünüzden çok daha kolay bir işlem. İşte yün yorganlarınızı elde yıkamanın adım adım rehberi:

  • İlk adım, geniş bir leğen, çamaşır teknesi veya küveti ılık su ve deterjanla doldurmak.
  • Yorgana zarar vermeyecek, yün için uygun bir deterjan seçtiğinizden emin olun. Çamaşır sodası bizce en iyi çözüm!
  • Deterjanın suyla tamamen karıştığından emin olun ve sonra yorganı suyun içine yavaşça yerleştirin.
  • Sertçe ovalamak ve sıkmak, yün yorganın sertleşmesine ve topaklanmasına sebep olur. Bu nedenle yorganı nazikçe hareket ettirerek ve hassas bir şekilde yıkayın.
  • Son olarak, yorganınızı durulayın ve havlu ile bastırarak fazla suyu çıkarın. İşte bu kadar! 

Makinede Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

makinede yun yorgan nasıl yıkanır

Yün yorgan çamaşır makinesinde yıkanır ancak işin sırrı doğru teknikleri uygulamakta. İşte size bu konuda birkaç ipucu:

Eğer yün yorganını makinede yıkamaya karar verdiyseniz, işe yorganın etiketini kontrol ederek başlayın. Eğer etikette ‘elde yıkama’ veya ‘kuru temizleme’ gibi ibareler varsa makinede yıkamadan kaçının. Ancak, Yataş yıkanabilir yün yorgan gibi yıkanabilir yün yorganlar söz konusu olduğunda, makineye güvenle atabilirsiniz.

  • Yorganınızın tüylerine zarar vermemek için kaliteli bir deterjan seçin ve sadece yarım ölçü kullanın. Çamaşır sodası ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Yumuşatıcı kullanmayın. Yerine beyaz sirke ekleyebilirsiniz.
  • Yorganınızı hassas bir programda ve düşük devirde yıkayın.
  • Düşük sıcaklık tercih edin. Mümkünse 20 derece, en fazla 30 derecede yıkayın.
  • Yorganınızı makinede yıkadıktan sonra, bir diğer önemli konu da kurutma işlemi. Peki, yün yorgan kurutma makinesinde kurutulur mu? Cevap hayır!

Yorgan Nasıl Kurutulur? Yünü Kurutma ve Çırpma

Yorganları ister elde ister çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra en önemli işlem kurutma olacaktır. Eğer yorganı doğru bir şekilde kurutamazsanız içindeki yünler topaklaşıp keçeleşebilir. Üstelik bu şekilde bir yorganı kurtarma ihtimali oldukça düşük. Peki, yün yorgan kurutma işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle, yorganınızı sökmeden geniş bir alana sererek açık havada doğal olarak kurumasını bekleyin. Mümkünse, güneş ışınlarının doğrudan gelmesini önleyin. Bu işlem, yün yorganın en ideal şekilde kurumasını sağlar ve daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Ayrıca yorganı kuruturken arada bir çevirmeniz, her tarafının hızlı ve eşit derecede kurumasını sağlar.

İnce bir yün yorgan 4-6 günde tamamen kuruyacaktır. Ancak kalın bir yorganın kuruması çok daha zor olabilir. Eğer dolgusu fazla ise, yünleri yorganın içinden çıkararak ve geniş bir alana yayarak kurutabilirsiniz. Bu sayede yün havalanır. Bunun yanında hızlı bir şekilde kurur. Daha sonra yünü çırparak ve kabartarak yorganınızı ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Yastıklarınız için bir rehber arıyorsanız adım adım yün yastık yıkama rehberimize göz atın.

Yün Yorgan Yıkama Fiyatları ve Kuru Temizleme

Eğer yorganınızı evde yıkamak yerine profesyonel bir hizmet almayı düşünüyorsanız, yün yorgan yıkama ve kuru temizleme fiyatları konusunda biraz araştırma yapmanızda fayda var. Fiyatlar, yorganın boyutuna ve temizlik hizmetinin kalitesine göre değişebilir.

Yün Yorgandaki Koku Nasıl Giderilir?

Yün yorganlar içindeki bakteri ve mantar oluşumu nedeniyle zamanla kötü bir kokuya sebep olabilir. Bu kokuyu gidermek için, yün yorganınıza bir miktar karbonat serpebilir, birkaç saat bekleyip sonra elektrikli süpürge ile karbonatı temizleyebilirsiniz. Karbonat, kötü kokuları emme özelliği sayesinde yorganların tazelenmesine yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, yün yorgan elde veya makinede yıkanır ve doğru bir kurutma ile tertemiz olur. Unutmayın, önemli olan yorganınızı temiz tutmak. Umarız bu rehber, yün yorgan yıkama konusunda size yardımcı olmuştur. Artık rahat bir uykunun keyfini çıkarabilirsiniz.

Daha fazla Nasıl Yıkanır İçin

9 Adımda Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır? İlk Günkü Gibi Yastıklar

Çarşaflar Hangi Programda Yıkanır? 5 Adımda Nevresim Yıkama

Havlu Kaç Derecede ve Hangi Programda Yıkanır? Nasıl Yumuşak Olur? 

Evinizle ilgili İlham almak için Pinterest panomuza bakmayı unutmayın.