En Sağlıklı Tencere ve Tavalar Nedir? 

En Sağlıklı Tencere ve Tavalar Nedir

Döküm demirden seramiğe, camdan paslanmaz çeliğe kadar birçok seçenek mevcut, peki ya en sağlıklı tencere ve tavalar hangileri? Yemeklerinizi hem besin değerlerini koruyarak hem de lezzetinden ödün vermeden pişirmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Yemek yapmayı seviyor sevdiklerinizle bu anı paylaşmaktan heyecan mı duyuyorsunuz? Yemek yaparken en önemli, hatta ismini yemeklere de veren kahramanlar… Evet tencereler ve tavalar. Peki çok güvendiğimiz bu mutfak eşyaları bizi zehirliyor olabilir mi? En sağlıklı tencere ve tavalar hangileri?

Popüler tencere ve tava türlerini inceledik ve belki de her gün kullanacağınız ürünler hakkında içinize sinen bir seçim yapmanız için tüm bildiklerimizi paylaştık. 

En Sağlıklı Tencere ve Tavalar Nasıl Seçilir?

Hiçbir tencere veya tava tamamen sağlıklı veya sağlıksız değildir. Önemli olan doğru ürünü seçmek ve ürününüze en iyi şekilde bakmaktır. Tencere ve tavalarda o kadar çok malzeme türü kullanılıyor ki, araştırma yaparken kafanız karışabilir. Bir ürün seçerken, kendinize aşağıdaki soruları sorarak başlayın:

Nasıl temizlenmesi gerekiyor?

Bakteri oluşumunu önlemek için pişirme kaplarının her seferinde iyice temizlenmesi gerekir. Dünyanın “en güvenli” tenceresi bile olsa doğru şekilde temizlenmezse yine de zararlı olabilir. Her malzemenin bakım talimatları farklıdır. Elde yıkama yapabilir misiniz? Bir tavayı metal değdirmeden kullanabilir misiniz? Soruları cevaplayarak bakımı sizi yormayacak ürünler tercih etmeye çalışın.

Dayanıklı mı? Uzun ömürlü mü?

Her zaman yüksek kaliteli, dayanıklı ürünlere yatırım yapamıyoruz ve bu çok normal. Bu nedenle ürünlerimize iyi bakmak en mantıklısı.

Doğru pişirme gereçleri kullanark, tencere ve tavalarınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin ahşap kaşıklar veya spatulalar, yapışmaz kaplamaların çizilme olasılığını azaltabilir.

Sağlık riskleri kanıtlanmış mı?

Bu önemli bir soru ve cevabı bakış açınıza ve sağlık geçmişinize göre değişebilir. Nikel hassasiyetiniz varsa, paslanmaz çelik ve bakır gibi güvenli tencere seçenekleri sizin için uygun olmayabilir.

Hemokromatoz adı verilen bir sağlık sorunu olan kişiler için dökme demir iyi bir seçenek değildir. Çünkü yemeğe karışan demir, bu kişilerde çok fazla demir birikmesine yol açabilir.

En Sağlıklı Tencere Malzemeleri

En Sağlıklı Tencere ve Tavalar Nasıl Seçilir

Alüminyum tencere

Alüminyum, ısıyı hızla ileten oldukça hafif bir metaldir. Ayrıca temizlemesi kolaydır. Alüminyum tencere ve tavalar ile pişirdiğinizde alüminyum tortuları yemeğinize karışır ancak isteseniz de tadını alamazsınız. 

Peki alüminyum tencere ve tavalar Alzheimer hastalığına sebep olur mu? Alüminyum hiçbir zaman Alzheimer ile kesin olarak bağlantılı olmamıştır. Ve Alzheimer Derneği’ne göre, alüminyumla günlük yemek pişirmenin bu hastalığın gelişiminde herhangi bir rol oynaması çok mümkün değil.

En Sağlıklı Tencere: Paslanmaz çelik tencere

Paslanmaz çelik, tipik olarak demir, krom ve nikel içeren bir metal alaşımıdır. Adı üzerinde paslanmaya ve korozyona karşı dayanıklıdır, bu da onu yemek pişirmek için mükemmel bir malzeme yapar.

Paslanmaz çelik, ısıyı eşit olarak dağıtır ve yiyeceklerle reaksiyona girmez. Özellikle su ilave ettiğinizde veya yağladığınızda yapışma sorunu olmaz kolay temizlenebilir. 

Paslanmaz çelik tava ve tencerelerle pişirmenin sağlığınız için hiçbir zararlı yanı yoktur. 

Seramik tencere

Seramik tencereler çoğunlukla saf seramikten yapılmaz. Çogu metalden yapılır ve seramik tabanlı yapışmaz bir malzeme (genellikle silikon) ile kaplanır.

Tamamen seramikten yapılmış ürünler, ısıya oldukça dayanıklıdır. Yüksek sıcaklıkta bir yemek için en güvenli malzemelerden biridir. Ancak her seramik tencerenin iyi olduğu söylenemez çünkü bir çok sır türü vardır ve seramiği yalıtmak için kullanılan sır, istenmeyen malzemeleri  yiyecek ve içeceklere sızdırabilir, ağır metaller bunların en kötüsüdür,.

Seramik tencereler genel olarak güvenlidir, ancak üreticinin kullandığı malzeme kritik. 

Döküm tencere

Döküm tencere, dayanıklılığı nedeniyle her evin favorisidir. Doğru şekilde üretilmiş döküm tava ve tencereler yapışmaz özelliktedir ve yiyeceklere diğer tencere ve tava türlerinin veremeyeceği farklı bir tat verir.

Döküm tencereler demir içerdiği için bu demir yemeğinize karışabilir ve demir seviyelerinizi yükseltebilir. Hatta anemi hastalığı olan insanlara dokum tencere ve tava kullanmaları önerilir. Döküm ürünler genel olarak daha pahalıdır, ancak mutlaka satın almanız gereken tek tencere olabilir – onlarca yıl dayanır.

Bakır tencere

Bu tava ve tencereler ısıyı iyi iletir ve genellikle, bu ürünlerin üzerinde paslanmaz çelik gibi başka bir metalden yapılmış bir kaplama bulunur.

Bakır, güvenli olmayan miktarlarda yemeklerinize sızabilir. Kalaylanmamış bakır tencere ve tavalar günlük yemek pişirmek için sağlıklı değildir.

Yapışmaz tencere

En sık kullandığımız yapışmaz bir tencere veya tavanın yüzeyine yiyecekler yapışmasın diye eklenen farklı kaplamalar ve malzemeler için kullanılır. Yapışmaz tava ve tencere derken genellikle Teflon adı verilen markaya atıfta bulunur.

Teflon Hakkında

Bu tencere ve tavalar ilk kez üretildiğinde, temizlemesi kolay ve kullanımı basit olduğu için hızla popüler oldu. Yapışmaz ürünler tencere ve tavaların yüzeyini daha az yağlama gerektiriyordu, bu da yapışmaz tencere ve tavalar ile pişirilen yiyeceklerin daha az yağ içerebileceği anlamına geliyordu.

Ancak orijinal Teflon formülünde kullanılan bir kimyasalın tiroid hastalıği ve akciğer hasarı ile bağlantısı olduğu ortaya çıktıi. Buna “Teflon gribi” de denir.

Teflon’daki formül ve bileşikler 2013 yılında değiştirilmiştir, bu nedenle yapışmaz tencere ve tavaların günümüzde daha güvenli olduğu söylenebilir.

Yiyecekleri yüksek sıcaklıklarda pişirmek, yapışmaz kaplamanın bozulmasına ve yemeğinizin içine karışmasına neden olur. Yapışmaz tencere ve tavalar çok yaygın ve uygun maliyetlidir ancak hiçbir zaman en sağlıklı seçenek değildir.

En Sağlıklı Tencere İpuçları

Her tür tencere ile yemek pişirmek için dikkat etmeniz gereken konuları burada topladık. Bu ipuçları herhangi bir metal veya kimyasala maruz kalmanızı en aza indirecektir.

  • Cam veya stoneware (stoneware nedir?) fırın kapları kullanmıyorsanız, yemekleri pişirdiğiniz tencere veya tavalarda saklamayın.
  • Tencere ve tavalarınızın yüzeyini çizip bozabileceklerinden, tencerelerinizi kullanırken metal mutfak eşyaları kullanmaktan kaçının.
  • Yemeğinizin tencere ve tavalardaki metallerle temas etme süresini en aza indirin.
  • Yemeğinize karışan görünmez metal miktarını en aza indirmek için her tür pişirme kabını zeytinyağı ile az miktarda da olsa yağlayın.
  • Her kullanımdan sonra tencere ve tavaları iyice temizleyin.
  • Alüminyum veya yapışmaz tencere ve tavalari her 2-3 yılda bir veya kaplamada oyuklar veya çizikler meydana geldiğinde değiştirin.