Çeyizde Kaç Tane Tencere ve Tava Olmalı?

Ocağın üstünde kırmızı döküm tencere ve çelik tencerede yemek yapan bir çift

Tencere ve tavalar bir çeyizin mihenk taşı. Peki çeyiz için kaç tane tencere ve tava alınmalı? Tencere takımı mı almalısınız yoksa ayrı parçalar mı? Aldığınız ürünlerin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılayamayacağından emin olamıyor musunuz? O halde bu tencere ve tava listesi tam sizlik!

Pişirme araçları yaptığınız yemeklere, kişi sayısına veya pişirme yöntemine göre değişir. Bu yüzden sayıyı belirlerken günlük yaşantınızı hesaba katın ve alışveriş listenizi hazırlarken faydalanabileceğiniz notlarımıza bir göz atın. 

Ayrıca alışveriş öncesi tencere ve tavalar hakkında her şeyi öğrenebileceğiniz yazımızı okumayı unutmayın: Tencere ve Tava Satın Alma Rehberi

Derin Tencere: 4 Derin Tencere (2 büyük + 2 küçük)

Her çeyizde mutlaka olması gereken, hem çorba hem sebze yemekleri yapabileceğiniz, aynı zamanda makarna haşlayabileceğiniz derin tencereler çok yönlü ve pratik. Sayısını ve boyutlarını yaptığınız yemek çeşitlerine ve miktarlarına göre değiştirebilirsiniz. Bizim önerimiz günlük kullanım için iki küçük derin tencere, kalabalık yemekler içinse iki büyük derin tencere şeklinde. 

Not: Eğer çok misafir ağırlamayacaksanız büyük tencere sayısını düşürebilirsiniz. Bunun yanında büyük derin tencerelerin reçel ve konserve yapmak için de kullanılabileceğini unutmayın ve sayıları bunu göz önünde bulundurarak oluşturun.

Sığ Tencere: İki adet Sığ Tencere (1 büyük + 1 küçük) 

Pilav, karnıyarık gibi gibi yemekleri hazırlayabileceğiniz bu tencereleri kişi sayısını düşünerek farklı ebatlarda almanızı öneririz. 

Not: Aynı anda farklı tencere yemekleri hazırlamayı seviyorsanız sayıyı arttırabilirsiniz. Unutmayın ki çeyizde hangi tencereler olmalı sorusunun cevabı aslında sizin yaşam tarzınız ve beslenme alışkanlıklarınızda gizli. 

Düdüklü Tencere: Bir adet düdüklü tencere

Tencere ve tava listesi hazırlayıp düdüklü tencereden bahsetmeden olmaz. Hızlı bir çorba yapmak için ya da bakliyatları haşlamak için bir düdüklü tencere hayat kurtarır. Bunun yanında sebzeleri buharda haşlamak için de bu tencereler iyi bir seçenek. Henüz karar veremeyenler için en iyi düdüklü tencereleri listeledik.

Not: Farklı ebatta düdüklü tencereler olduğunu unutmayın. Kullanmayacağınız büyük bir tencere sadece yer kaplayacak.

Mutfakta ocağın üstünde sığ tencere, krep tavası, sos tenceresi ve tezgahta derin tencere

Kızartma Tavası: Üç adet kızartma tavası

Bu tavalarla sos, krep, omlet, et veya tavuk gibi birçok yemek yapabilirsiniz. Mutfakta eliniz ayağınız olacak bu tavalardan üç adet sizin için yeterli olacaktır. 

Not: Çeyizinize balık tavası, krep tavası, ızgara tavası ve sos tenceresi gibi amaca yönelik tencere ve tavalar ekleyebilirsiniz. Bunun için sık yaptığınız yemekleri düşünün. 

Wok Tava: Bir adet Wok tava

Farklı yemekler yapabileceğiniz bu tavalar birçok ihtiyacı karşıladığı için bizim favorimiz. Hızlı ve lezzetli yemekler için bir wok tava almanızı öneririz. 

Sahan: İki adet Sahan

Kahvaltı için sahanlar olmazsa olmaz. İki adet sizin için yeterli olacaktır. 

Not: Genellikle üçlü set halinde satıldığını unutmayın. Fiyat olarak genellikle daha cazip.

Kaç adet tencere ve tava alacağınız en çok sizin ihtiyaçlarınızla ilgili. Yine de biz genel bir evin ihtiyaçlarını sizlerle paylaştık. Mutfak alışverişinin önemli bir bölümü olan tencere ve tavaları hallettiniz mi? Peki ya devamı? Mutfak çeyiz listesini kontrol etmeyi unutmayın.