Tencere ve Tava Çeşitleri

Tencere ve tava çeşitleri bir tezgahın üzerinde

Mutfak sürprizlerle dolu bir atölye. Sebzeler, meyveler ve envai çeşit malzemeden yaptığımız sanat eserleri, bizi farklı dünyalara götüren tatlar ve evin havasını değiştiren sıcacık kokular belki de bir evi ev yapan şey. Sevdikleriniz için hazırladığınız bu büyülü yemekler zamanla değişse de aldığınız tat hiç değişmez. Peki bu yemekleri hazırlamak için hangi araçları kullanmalısınız? Bu yolculukta tencere ve tava çeşitleri hep yanınızda. 

Daha çok mutfakta tecrübeli annelerimizin sorumluluğu üstlendiği tencere ve tava alışverişi bir çeyizin olmazsa olmazı. Peki gerçekten kaç adet tencereye ihtiyacınız var? Elinizin altında bulunması gereken tavalar hangileri? Hangi malzeme daha uzun ömürlü? Bir tencere seti mi almalısınız yoksa ayrı parçalar mı? Tencere alışverişi ile ilgili tüm soruları bu rehberde cevaplayacağız.

Mutfaktaki her işe uygun bir gereç vardır. Pişirdiğiniz yemeklerin, kaç kişi için yemek hazırladığınızın, kullandığınız yöntemlerin hepsinin tencere ve tava seçiminde belirleyici bir rolü var. Sizin için uygun olacak tencere ve tava çeşitlerine birlikte bakalım. 

1. Adım: Tava ve Tencerelerimi Set Halinde mi Almalıyım? 

Aslına bakarsanız evde yaptığınız yemeklerin çoğu birkaç tencere ve tava ile hazırlanabilir. Doğru seçilmiş birkaç ürün ile mutfağınızda çeşit çeşit yemekler yapabilirsiniz. 

Bir tencere seti satın almak işinizi kolaylaştırdığı gibi genellikle daha ekonomiktir. Ancak çoğu set, tek bir markanın, serinin ve malzemenin ürünlerini içerir. Tencerelerinizden her biri tam olarak ihtiyacınız olan parça olsun istiyorsanız farklı malzeme ve markaları bir araya getirmek daha doğru bir tercih. Bunun yanında çeyiziniz için bir çelik tencere seti almak işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Adım: Hangi tür yemekler yapmayı planlıyorum?

Tencere ve tava çeşitleri özel pişirme teknikleri için tasarlanmıştır. Biraz zaman ayırın ve pişirmeyi sevdiğiniz yemekleri ve davetleriniz için hazırlamak istediğiniz özel lezzetleri düşünün. Spesifik olun. Bu, birkaç menü oluşturmak ihtiyacınız olan mutfak ekipmanları hakkında önemli bir fikir verecektir. 

3. Adım: Kaç kişi için yemek hazırlayacağım?

Genellikle kaç kişi için yemek hazırlıyorsunuz? Sık misafir ağırlıyor musunuz? Farklı tatları kombinlemeyi seviyor musunuz? 

Örneğin, genellikle iki kişi için yemek yapıyorsanız 40 cm’lik bir tavaya pek ihtiyacınız olmayacak. Elbette sık sık misafir ağırlıyorsanız evde bulundurmak için güzel bir ölçü ancak evinizde vereceğiniz davetlerde ihtiyacınız olmayacaksa 30 cm’lik bir tava hem daha az yer kaplayacak hem de depolaması ve bakımı ile sizi uğraştırmayacak. 

Tava çeşitleri ayrı ayrı boyutlandırılmıştır. Örneğin yemekleri hafta sonu hazırlamak ve yedikçe ısıtmayı düşünüyorsanız daha büyük tencereler alabilirsiniz ancak yemeklerinizi günlük olarak yapmayı tercih ediyorsanız büyük tencerelere ihtiyacınız olmayabilir. 

Ölçü konusu karmaşıktır ve her mutfak benzersizdir. En önemli şey, en sık kim için yemek pişirdiğiniz hakkında iyi bir fikre sahip olmak ve işe oradan başlamaktır.

4. Adım: Hangi tencere ve tava çeşitlerine ihtiyacım var?

Eğer yeni evleniyor ve tencere setleri ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız, ihtiyacınız olabilecek tencere ve tavalar için hazırladığımız listeye bir göz atın. Genellikle iki kişi için yemekler hazırlayacak, zaman zaman misafir ağırlayacaksanız bu liste tam size göre. Çeyizde kaç tane tencere ve tava olmalı?

Bir kadın murfak tezgahının üzerinde farklı tencerelerde yemek yapıyor.

Tencere Çeşitleri

Bir tencere setinde neden bu kadar çok ürün olduğunu hiç merak ettiniz mi?

Tencere ve tavalar genellikle pişirme yöntemi, yemek türü ve ölçüye göre tasarlanmıştır. Satın almadan önce hangi pişirme teknikleri ve yemeklerde iyi olduğunuzu anlamaya çalışın. Böylece daha az zaman harcayacak, maliyeti düşürecek ve mutfaktan daha çok keyif alacaksınız. İşte en yaygın tencere çeşitleri: 

1. Derin Tencere

Derin tencere, lezzetli çorbalar veya sulu yemekler için mükemmel bir seçimdir. Eğer bir makarna tencereniz yoksa su kaynatmak için de ideal. 

2. Sığ Tencere

Derinliği olmayan; pilav ve karnıyarık gibi yemek için tercih edilen sığ tencereler, geleneksel yemekler için olmazsa olmaz. Bu tencereler sık karıştırma gerektiren yemeklerin eşit pişmesi için iyi bir tercih. 

Birçok markada pilav tenceresi olarak gördüğümüz tencereler, aslında pilavın lapa olmaması için kapağında delik bulunan sığ tencerelerdir. Özel yemekler için farklı derinliklere sahip sığ tencereleri farklı markalarda bulabilirsiniz. 

3. Makarna Tenceresi

Kuşkonmaz tenceresi olarak da bilinen bu tencereler oldukça derindir. Kuşkonmaz ve makarnayı dik konumda pişirmek için kullanılabildiği gibi sebze haşlamak için de uygundur. Bununla birlikte derin tencereleri de makarna için kullanabilirsiniz. 

4. Sos tenceresi

Sos tavası olarak da bulabileceğiniz, genellikle kapaklı bu tencereler, küçük porsiyonlar, özel soslar ve yan yemekler için tasarlanmıştır. Genellikle sosu rahat dökebilmek için geniş dökme ağzına sahiptir. 

5. Düdüklü tencere

Bir düdüklü tencere, nem ve havanın dışarı çıkmasını önler ve yüksek bir basınçla yemeklerin daha hızlı pişmesini sağlar. Düdüklü tencereler ile zamandan ve ısıdan tasarruf edebilirsiniz. Çeyiz seti alırken düdüklü tencerenin özelliklerini kontrol etmeyi unutmayın. En iyi düdüklü tencereler burada! 

Tava Çeşitleri

Tencereler önemli olsa da tavalar kadar pratik olamaz. Mutfakta ana tencerelerle idare edebilirsiniz ama tava söz konusu olduğunda her boyu her çeşidi hayat kurtarır. Tava çeşitleri saymakla bitmez ancak biz burada ihtiyacınız olacak temel seçenekleri listeleyeceğiz.

6. Sote tavası

Bir sote tavası, kızartma tavasının yaptığı hemen her şeyi yapabilir, ancak daha uzun ve geniş kenarlara ve bir kapağa sahiptir. Bu nedenle daha fazla yiyecek alır ve daha fazla yemek türü için kullanılabilir.

7. Kızartma tavası

Kızartma tavaları çok amaçlı tavalardır. Patates, mantar, balık, tavuk hatta omlet için kullanabileceğiniz bu tavalar eliniz ayağınız olacak. Depolama alanınız küçükse veya fonksiyonel ürünler alarak parça sayısını azaltmak istiyorsanız ideal. Sos, krep, omlet, et ve tavuk gibi birçok yemek yapabilirsiniz.

8. Izgara Tavası

Bifteklerden lezzetli hamburgerlere kadar istediğiniz her eti ve tavuğu bu tavada rahatlıkla pişirebilirsiniz. Bu tavalar yemeklerinize ızgara görünümü vermenizi sağlar. Aynı zamanda mühürleme için iyi bir seçenek.

9. Wok Tava sahan

En leziz kızartma için hiçbir tava, bir wokun yerini alamaz. Ayrıca buharda pişirme ve sos hazırlama için de idealdir. Hızlı ve lezzetli yemekler için bir wok tava almanızı öneririz. Bu tavalar ile ocakta ateş çıkarabileceğinizi biliyor musunuz?

10. Krep tavası

Bu düz tabanlı tavalar sığdır ve ısıyı daha kolay iletirler. Yanmaz ve yapışmaz olan krep tavaları döküm, teflon, granit ve alüminyum gibi farklı malzemelerden yapılabilir. Krepleri tavadan ayırmak için ideal.

En İyi Tencere ve Tava Malzemeleri

Tencere ve tavalarla ilgili cevap verilmesi gereken en önemli konulardan biri malzeme seçimi. Bakır mı döküm mü? Paslanmaz çelik mi seramik mi? Her malzeme farklı özelliklere sahiptir ve hepsinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Gelin size en uygun olanı birlikte seçelim. 

Paslanmaz Çelik

Paslanmaz çelik tence ve tavalar uzun ömürlüdür ve bakımı oldukça kolaydır. Bulaşık makinesinde yıkayabileceğiniz, temizliği kolay bu tencereler, yiyeceklerle reaksiyona girmez. Paslanmaz çelik, fiyatı yüksek olsa da ömrünüz boyunca güvenle kullanabileceğiniz bir malzemedir. Bu tencereleri kullanmaya alışkın değilseniz başta biraz zorlanabilirsiniz. Dibini yağlayarak ve kısık ateşte pişirerek daha az yapışmasını sağlayabilirsiniz.

Seramik 

Seramik, yüksek ısı ile pişirilen kilden yapılmış bir malzemedir. Toksik olmayan bu tencere ve tavalar yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Bunun yanında yemeklerinizin yapışmasını önler. Yapışmaz tencerelere göre daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir malzemedir. Tabi ki tamamen seramikse.

Döküm 

Döküm tencere ve tavalar ısıyı korur ve dengeli bir şekilde dağıtır. Yemeklerinizin lezzetini arttıracak bu tencereler zamanla yapışmaz hale gelir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz bu tencere ve tavaların paslanmaması için biraz bakıma ihtiyaçları olabilir. Ağır olmaları depolama konusunda sorun yaratabilir. 

Karbon çelik

Karbon çelik tencere ve tava çeşitleri dayanıklılık ve yapışmazlık konusunda döküm tencerelere oldukça benzer. Üstelik çok daha hafiftir. Paslanmaz çeliğe göre daha dayanıklı ve güçlüdür ancak neme maruz kaldıklarında paslanabilir. 

Bakır

Annelerimizin kullandığı, hala özenle saklanan bakır tencere ve tavalar bir klasik. Düşük ısıyla eşit ve kontrollü bir pişirirme sağlayan bakır, paslanmaz çeliğe göre çok daha verimlidir. Bakır tencere ve tavalar konusunda dikkatli olmanız gereken nokta ise kalay kaplamanın zarar görmemesi. Mümkünse paslanmaz çelikle kaplanmış olanları tercih edin. 

Teflon Tencere ve Tavalar

Teflon aslında bir malzeme değil yapışmaz ve yanmaz özelliğe sahip bir kaplama markası. Bu ürünler ilave yağ ihtiyacını azalttığı ve temizliği kolay olduğu için en popüler ürünlerden biridir. Teflon ve benzeri kaplamalar aşırı ısınırsa zararlı olabilir, çizilmeye veya ufalanmaya eğilimlidir ve kısa sürede yıpranır. 

Granit Tencere ve Tavalar

Rengini granit taşından alan granit tencere ve tavalar dayanıklı ve güvenilir olduğu için oldukça popüler bir seçenek. Teflon gibi çizilme özelliği olmadığı için mutfakta uzun yıllar kullanılabilir. Ayrıca bulaşık makinesine uygundur ve bakımı kolaydır. Granit kaplama olan bir ürün almayı düşünüyorsanız kaplamanın altındaki malzemeyi mutlaka öğrenin. 

Depolama ve Bakım

Her malzeme kendine göre avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Yapışmaz tavalar kolay çizilirken seramik tencereler bakım ister. En iyi tencere ve tavalar denildiğinde tek bir doğru cevap yoktur. Sizin için en uygun olanları bulabilir, dezavantajları sizi en az etkileyecek ürünleri seçebilirsiniz. 

Tencere ve tavaların depolama sırasında çizilmemesi için biraz dikkat gerekiyor. Özellikle teflon ve granit olanlar için. Genellikle iç içe koyarak sakladığımız pişirme araçları için mutfak dolaplarınızın içine özel raflar alabilirsiniz ya da aralarına yumuşak bir malzeme koyarak saklayabilirsiniz. 

Alanınız küçükse sapları çıkabilen, farklı amaçlarla kullanılabilen tencere ve tavaları tercih edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Teflon Nedir? Kanser Riskini Artırır mı?

Teflon, bir malzeme olarak bilinse de aslında tava ve tencereleri kaplamak için kullanılan bir markadır. Üretimde kullanılan kimyasalların kanser riskini artırabileceği düşünülüyordu. Teflon, 2013 yılından itibaren ürünlerinde bu zararlı kimyasalları kullanmayı bıraktı. 

Günümüzde Teflon güvenli bir malzeme olarak kabul edilir. Kansere yakalanma riskini artırdığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. 2013’ten önce üretilmiş Teflon tava ve tencereleriniz varsa bunları daha yeni Teflon ürünlerle, paslanmaz çelik veya alüminyumdan yapılmış ürünlerle değiştirmek iyi bir fikir olabilir.