Gelin Bohçası Listesi ve İçindekiler: 2023’te Nişan Bohçasına Neler Konur?

gelin çeyiz listesi içindekiler ne zaman verilir

Gelin bohçası hazırlamak bir sanattır desek yalan söylemiş olmayız. Bu bohçalar geline ve ailesine verilen değerin yanında damadın ailesinin kültürünü, statüsünü ve zevkini de yansıtır. Şundan emin olabilirsiniz ki Çeyizlique ekibinin hazırladığı gelin bohçası listesi ile bu süreç çok eğlenceli geçecek.

Bu bohçalar, yeni bir hayatın, evliliğe verilen desteğin ve iyi dileklerin bir sembolü. Bir diğer adı nişan bohçası olan bu hediyeler bütünü oldukça eski bir Türk geleneği. Peki günümüzün gelin bohçasına neler konur? Gelin bohçası listesinden süslemeye, nişan alışverişinden bohçaların ne zaman verileceğine tüm detaylar yazımızda. 

Damat bohçası hakkında merak ettiğiniz her şey için yazımıza göz atmayı unutmayın.

Hitit Evlilik Gelenekleri: Bohça

Bu adetin Hititlere kadar uzandığını biliyor musunuz? Hititler’de de aileler evlilik öncesinde birbirleri için hediyeler hazırlardı.

Gelin Bohçası Nedir?

Bohça kelimesini Türk Dil Kurumu “içine çamaşır, elbise vb. koyup sarılan dört köşe kumaş” şeklinde açıklar.

Genellikle gelin bohçaları damadın ailesi tarafından gelin için hazırlanan hediyeler bütünüdür. Bu bohça gelinin düğün sonrası kullanacağı iç çamaşır takımlarından havlu ve bornoza parfümden makyaj malzemelerine bir çok özel eşya içerir. Bu hediyeler verilen değeri göstermek için farklı şekillerde süslenir.

Bohça olarak adlandırılan kumaşın tarihte oldukça önemli bir yeri vardır. Hem içindekini korumak hem de değerini göstermek için kullanılan bu bohçalar oldukça çeşitlidir. Kanaviçe işlenebilir, üzerine resimler yapılabilir, değerli özel iğneler kullanılarak veya özel düğümler ile kapatılabilir.

Tarih ve Çeyiz

Osmanlı’da sultanların çeyiz bohçaları altın ve değerli taşlarla süslenirdi. Çeyiz geleneğinin Türkler kadar İtalyanlarda da önemli olduğunu biliyor muydunuz. Onlarda bohçalar hazırlar ve evlilik eşyalarını sandıklara koyarlardı. Hatta önemli aileler sandık ve bohçanın üzerinde aile adını işlerdi.

Gelin Bohçası Listesi ve Nişan Alışverişi

Gelin adaylarını şımartma, onları mutlu etme, biraz da eğlence zamanı. Unutmayın, gelin bohçasını hazırlamadan önce mutlaka bir nişan alışverişi organize edin. İşte adım adım alışveriş tüyoları:

  • Gelin bohçası listesi hazırlayın ve ihtiyaçlar belirleyin. 
  • Ortalama bir bütçe ile alışveriş yapacağınız yerleri belirleyin. 
  • Gelin adayı, annesi ve varsa kız kardeşi ile birlikte bir alışveriş tarihi ve yeri belirleyin.
  • Nişan alışverişi listesi doğrultusunda mağazaları gezin ve gelinin beğendiği ürünleri alın. 

Bu etkinlik ailelerin birbirini tanıması ve yakınlaşması için bir fırsattır. Yine de günümüzde nişan alışverişini gelin ve damat adayının organize etmesi de oldukça yaygın.

Gelin Nişan Bohçası Listesi ve İçindekiler 

Geldik en önemli soruya: Gelin bohçasının içinde ne olur? Öncelikle en önemlisi verilen değeri göstermek ve bu kadar masraflı bir süreçte doğru ve gerekli olan eşyaları seçmek.  

Unutmayın aldıklarınızı gelininizin severek kullanması sizide oldukça mutlu edecektir. Fiyat odaklı olmayın ve gerekirse listeye ekleme ve çıkarma yapmaktan çekinmeyin. Ürünler oldukça kişisel olduğu için emin olmadıklarınızı sormakta bir sorun yok. Eğer bütçenizi aşıyorsa doğru ürünlere odaklanmayı unutmayın. 

nişan bohçası gelin valizi süsleme

Gelin Gecelik Seti ve Sabahlığı

Bohça oluştururken, kaliteli ve çarpıcı bir gecelik seti kesinlikle göz ardı edilmemeli. Bu özel set, sadece gelin için değil, aynı zamanda bu özel günün anısını taşıyan bir simge olarak da önemlidir. Dolayısıyla, seçiminizi yaparken hem rahatlığı hem de estetiği göz önünde bulundurmalısınız.

Gelin gecelik seti için ipek veya saten kumaşlar tercih edebilirsiniz. Renk seçimi de bir diğer önemli faktördür. Genellikle beyaz veya pastel tonlar popüler ancak bu tamamen gelinin kişisel zevkine bağlıdır.

Bonus: Geleneksel parçaların yanı sıra gelinin zevkini yansıtan özel parçalar eklemek, bu süreci daha anlamlı hale getirir. Örneğin gecelik setinin yanı sıra rahat bir sabahlık veya gelinin sevdiği özel bir parça ekleyin ve bohçayı tamamlayın.

İç Çamaşırı Seti

Nişan bohçası hazırlarken, dikkate almanız gereken bir diğer önemli nokta da iç çamaşırı seçimidir. Her gelin kendini özel hissetmek ister. Bu nedenle, gelin adayının zevkine ve tarzına uygun kaliteli bir iç çamaşırı seti seçmek oldukça önemlidir.

İpek veya dantel iç çamaşırı modelleri oldukça popüler olsa da alışveriş sırasında seçimi gelin adayına bırakın. Bazı gelinler geleneksel beyaz iç çamaşırları tercih ederken diğerleri daha canlı renkler veya modern tasarımlar arar. 

Bonus: Bohçaya bir iç çamaşırı takımının yanı sıra günlük kullanım için konforlu ve farklı renklerde iç çamaşırları ekleyebilirsiniz. 

Bornoz Takımı ve Çeyizlik Havlu ve Lifler

Bohça alışverişi sırasında uzun seneler kullanılacak olan parçalara ayrıca özen göstermekte fayda var. Bornoz takımı ve çeyizlik havlu setleri bohçanın küçük bir parçası gibi gözükse de gelin ve damadın yıllarca kullanacağı ürünler olacak. Bu nedenle bornoz takımı, havlu ve lif modelleri gelinin zevkini yansıtmalı ve yeni evin genel havası ile uyumlu olmalı. 

Bazı bornoz setleri banyo havlusu, yüz ve ayak havlusu da içeriyor. Dilerseniz böyle geniş bir set alın dilerseniz de bornoz takımı ile uyumlu havlular seçin. Havlu seçimi yapmadan önce rehberimize bir göz atın.

Yüzlerce model arasından karar veremeyenler için hemen herkesin beğeneceği en iyi bornoz takımlarını sizin için seçtik. 

Elbise ve Günlük Kıyafetler

Adet yerini bulsun diye gelin bohçasına şık bir elbise koymak gerekir. Gelin adayı bunu nişanda veya nikah töreninde giyer veya farklı bir özel gün için saklar. Elbise seçimi çok kişisel olduğu için gelin adayının fikri oldukça önemli. 

Geçmişte bu kadar cok mağaza ve ürün çeşitliliği bulunmuyordu ve bohçalara bir gelinin belki de hayatı boyunca giyeceği elbiseler, etek ve kazaklar konurdu. Gelin bohçası listesi için detaylı bir liste arıyorsanız elbisenin yanı sıra gelin adayının günlük kullanacağı kıyafetleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin şık bir takım elbise, kaliteli birkaç kazak, bir etek veya pantolon koyabilirsiniz. 

Ayakkabı, Gelin Terliği ve Çantalar

Bohça alışverişinin en eğlenceli kısmı ayakkabı ve çanta seçimi. Elbise ve günlük kıyafetlerle uyumlu bir adet şık bir adet de günlük ayakkabı alabilirsiniz. Yine bunlarla uyumlu çantalara bakmayı unutmayın.

Süslü ve tüylü gelin terliği modelleri hala çok yaygın olsa da bu ürünlerin çok kullanışlı olmadığı bir gerçek. Bunun yerine rahat bir ev terliği alın veya bornoz takımı ile uyumlu bir banyo terliği koyun. 

Bonus: Nişan alışverişinde fark yaratmak istiyorsaniz zamansız bir çanta ile bunu yapabilirsiniz. 

Makyaj Seti ve Bakım Ürünleri

Hediyeleşme geleneği harika olsa da ihtiyaçlar doğrultusunda yapılması çok daha güzel. Unutmayın ki gelin bohçası içindekiler kişiselleştirilmedir. 

Far paletlerinden fondötene, ruj seçeneklerinden ojelere, şampuandan bakım kremlerine kadar birçok ürün gelin bohçasına girer. Burada önemli olan müstakbel gelininizin hangi ürünleri sürekli ve severek kullandığı. Daha detaylı bir rehber arıyorsanız işte klasik bir gelin bohçası için makyaj ürünleri listesi.

Bonus: Sade, minimal ve şık bir bohça hazırlamak istiyorsanız bakım ürünlerini azaltabilirsiniz. Gelinin en sık kullandığı birkaç makyaj malzemesi ve bir parfüm yeterli olacaktır. 

Takı Seti

Aslında gelin bohçası içindekiler deyince akıllara takı seti gelmez. Bohçanın içine koymazsanız dahi takı ürünleri nişan alışverişi sırasında alınır ve nişan töreninde takılır. 

Genellikle bir kolye, bileklik ve küpeden oluşan takı setini gelin seçer. Damat tarafının ekonomik durumuna göre farklı takılar ekleyebilirsiniz.

Bonus – Aile yadigari dediğiniz bir ürün varsa hediye etmenin tam zamanı. Nişan takıları genellikle manevi değeri yüksek olan ve yıllarca korunan ürünlerden oluşur. 

İsteğe bağlı olarak yatak örtüsü ve nevresim takımı, salon takımı, seccade takımı, tesbih, şal ve eşarplar ekleyin. 

Osmanlı’da Çeyiz Kültürü

Osmanlı’da öksüz ve yetim kızlara çeyiz hazırlayan bir vakıf olduğunu biliyor muydunuz? Hatta çeyiz eskiden o kadar önemli ve değerliydi ki bir kızın çeyizinin olmaması onun evlenememesine sebep olabiliyordu.

Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Gelin bohçası hazırlamak bir sanattır. Bu bohçalar verdiğiniz değerin yanında sizin kültürünüzü, geleneklerinizi, maddi durumunuzu, ve zevkinizi de yansıtır. Bu yüzden hem sizi yansıtan hem de gelinin sevebileceği eşyaları seçmek çok önemli. Eşyaların bir kısmı için birlikte alışverişe çıkmak ve tarzı ile ilgili sorular sormak iyi fikir.

Seçtiğiniz eşyaları paketleri ile koyabileceğiniz gibi katlayıp farklı bohçalara da yerleştirebilirsiniz. Eşyaların yanında paketler için gelinin severek kullanacağı kutular seçmek oldukça ince bir düşünce. Hasır veya kadife kutular hediyelerinizi oldukça şık hale getirir. Eğer bohça kullanmayı düşünüyorsanız bohçaları kendiniz yapabilir, küçük işlemeler ekleyebilirsiniz.

Hediyelerinizi götürmek için kutular, valizler veya geleneksel sandıkları seçebilirsiniz. Önemli olan bizce bu ürünlerin de uzun yıllar kullanılabilmesi. Bohçanızı daha muhteşem hale getirmek için koku keseleri ve güzel kokulu sabunlar ekleyebilirsiniz. 

Gelin Bohçası Nasıl Süslenir?

Geldik işin en eğlenceli kısmına: süsleme. Eski işleme ve motifler yerini tüllere bırakmış olsa da amaç aslında unutulmaz olması. 

Geleneksel bir bohça süsleme yapmak istiyorsanız hazır olarak bulabileceğiniz işlemeli bohçalar, beyaz tüllü hurçlar ve sarmanız için tül, kurdele ve çatal iğneler yeterli olacaktır. Özenle paketlediğiniz bohçalarınıza koku keseleri ve sabunlar koyarak kapatıp onları tercihinize göre tekerlekli valizlere veya çeyiz sandıklarına yerleştirebilirsiniz.

Eğer daha özel bir bohça istiyorsanız kağıt, kraft veya kadife kutular tercih edebilirsiniz. Kutular gelinin hatıraları için oldukça güzel bir ürün. 

Veya daha sıradışı bir bohça hazırlamayı düşünüyorsanız aldığınız hediyeleri hasır veya rattan sepetler koyabilir bu sepetleri makrome ipleri ile bağlayıp süsleyebilirsiniz.  

Nişan Bohçasında Gelinin Ailesine Ne Konur?

Geleneklere göre gelinin ailesi için de bohçalar hazırlanır. Genellikle hediyeler gelinin annesi, babası, kardeşleri, büyükbaba ve büyükannesi gibi birinci derece akrabaları için hazırlanır. 

Gelin bohçaları ailelerin maddi durumlarına geleneklerine ve isteklerine göre değişsede genellikle aileye bir teşekkür anlamı taşır.

  • Giyim Eşyaları – Farklı bölgelere göre göre pijama, elbise, bluz  veya gömlek –
  • Eşarp, şal, tülbent ve yazmalar
  • El örgüsü patik veya çoraplar
  • İğne oyası veya tığ işi havlu
  • Nevresim takımı
  • El örgüsü lifler

Peki Gelin Bohçası Ne Zaman Verilir?

Genellikle gelin bohçaları nişandan hemen sonra verilir. Ama tekrar hatırlatmakta fayda var ki tarihler bölgelere ve geleneklere göre farklılık gösterir. 

Zamana bohçanın içindekiler ve bohça alışverişini nasıl planladığınız doğrultusunda da karar vermek mümkün. 

Pinterestte bizi takip etmeyi unutmayın.