Yastık Modelleri Nedir, Doğru Yastık Nasıl Seçilir?

Yastık modelleri kişiye göre değişir.

​​Konu uyku sağlığı ve konforu olduğunda herkesin aklına önce yatak ve yatak pedleri gelir ancak yastık seçimi de bir o kadar önemli. Yastık modelleri içinde size en uygun olanı bulmak iyi bir uykunun anahtarı.

Yanlış yastık tipini seçmek yatakta bir türlü rahat edememenize, boyun ve hatta sırt ağrıları çekmenize yol açar. Peki yastık alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi dolgu malzemeleri daha sağlıklı? Yastığınıza nasıl bakım yapmalısınız?

En iyi yastık modeli herkes için farklı. Bu nedenle mükemmel yastığı ilk seferde bulmak oldukça zor. Bu nedenle yastık seçimi ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik. Hazırsanız uyku pozisyonu ile başlıyoruz.

Uyku Pozisyonuna Göre Yastık Modelleri

yeni yıkanmış beyaz ve renkli yastıklar ile sırt üstü uyuyan bir kadın

Günümüzde herhangi bir mağazadaki herhangi bir yastık için iyi veya kötü diyemeyiz. Kimisi için çok rahat olan bir yastık bir başkasının yatakta dönüp durmasına ve ağrılar içinde uyanmasına sebep olabilir. Bu nedenle öncelikle uyku pozisyonuna odaklanın.

Sırt Üstü Uyuyanlar

Omurganızı nötr pozisyonda tutan, destekleyici ve rahat bir yastık seçmeye çalışın. Kalın bir yastıkla başınız yukarıda kalır. Yastık çok ince ise, baş seviyeniz omuzlarınızın altına düşer ve bu da boyun veya sırt ağrısına neden olur. 

Zaman zaman yan yatarak uyumaya geçiş yapıyorsanız, yana hareketi destekleyen bir tasarım tercih edin. 

Dolgu malzemesini kontrol edin. Her malzeme farklı bir his ve konfora sahiptir. Hangi dolgu türünün sizin için daha rahat olduğunu bilmek, doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Dizlerinizin altına bir yastık kullanın.


Gecenin çoğunu sırt üstü yatarak geçiriyorsanız, dizlerinizin altında bir yastıkla uyumak daha rahat olabilir. Bu, belinizdeki ve dizlerinizin arkasındaki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.Yastığın destek sağlayacak kadar büyük olması yeterlidir.

Yan Yatarak Uyuyanlar

Uyurken nasıl durduğumun bir önemi yok diye düşünebilirsiniz ancak yan yatarak uyuyorsanız baş, boyun ve sırt ağrısı veya omuz ve kollarda uyuşmalar hissedebilirsiniz. Bu pozisyonda uyuyanlar için baş, boyun ve sırtı aynı hizada tutmak önemlidir.

Başınızı yatağın yaklaşık 8-10 cm üzerinde tutan, orta sertlikten serte kadar bir yastık sizin için ideal. Geniş köşelere sahip yastıklar, bu yüksekliği zaman içinde korumada daha iyidir. Ayrıca zamanla düzleşmeyecek bir yastık isteyebilirsiniz. Lateks ve hafızalı köpük gibi yastıklar yan yatanlar için daha destekleyici bir yüzey sunar ve genel olarak bu yastıklar yüksekliğini ve şeklini polyester veya kuş tüyün bir yastığa gore daha uzun süre korur.

Yüz Üstü Uyuyanlar

Özellikle horlama ve uyku apnesi için ideal bir pozisyon olsa da baş veya boynunuz hatta kalça ve dizleriniz yana doğru dönüyorsa (yaygın olan) omurga sağlığını korumak oldukça zor. Boynunuzu uzun süre gergin tutmanız gerektiğinden, yüz üstü uyuma zamanla çene, sırt ve boyun sorunlarına neden olur. 

Doğru yastığı seçerek bu endişeleri giderebilirsiniz. Genel olarak, başınızı çok yükseğe kaldırmamak için düz ve yüksekliği 8 cm’i geçmeyen bir yastık tercih edin. Ayrıca başınızı yana döndürmemek için bir yüzüstü yastığı da tercih edebilirsiniz.

Malzemeye Göre Yastık Modelleri

çeyizlik yastık modelleri

Farklı malzemede yastık modelleri arasından seçim yaparken hayat tarzınızı, alışkanlıklarınızı göz önüne alın. Eğer alerjiniz varsa veya sık temizlik yapmak istemiyorsanız uygun modeli seçmeye dikkat edin.

Visco Yastıklar

Viscoelastik olarak da bilinen visco yastık modelleri bir poliüretan köpük türüdür. Poliüretan köpük, petrolden veya soya gibi bitkisel yağlardan yapılır. Çoğu visco yastık, birkaç köpük katmanına sahiptir. Köpük katmanlarının tipine ve yoğunluğuna bağlı olarak yumuşak, sert veya orta sert modeller bulmak mümkün.

Visco yastıklar, basınç uygulandığında yavaşça çöker, bu nedenle yattığınızda başınızın şeklini alır ve kalktığınızda, yavaş yavaş orjinal şekline döner.

Visconun bir dezavantajı içindeki köpüğün ısıyı tutmasıdır, bu nedenle performans sıcaklığa ve neme bağlı olarak değişir. Uyurken terleyen veya sıcaktan bunalan biriyseniz visco yastık seçerken soğutma katmanı olan, yani serinleten bir türünü tercih etmeye çalışın. Ayrıca visco yastık ilk birkaç gün kimyasal bir koku yayar. Astım veya nefes sorunları olanlar için en iyi tercih değildir. 

Tempur Yastıklar 


Adının tempur olması sizi yanıltmasın! Visco yastıklarla tempur yastıklar arasında sadece isim farkı vardır ve her ikisinde de kullanılan malzeme aynıdır. 

Lateks Yastık Modelleri

“En iyi yastık nedir?” sorusunun tek bir cevabı olmasa da lateks yastık modelleri rahat, dayanıklı ve visco yastıklara göre daha nefes alan bir yapıdadır. Çoğu insan için mükemmel bir seçimdir.

Lateks, genellikle yastıklar için birinci sınıf bir seçim olarak lanse edilen çevre dostu, doğal bir malzemedir. Uzun ömürlüdür ve nefes alan yapısı sayesinde özellikle terleyenler için iyi bir alternatiftir. 

Yapılan bir araştırmada, lateks yastıklarda uyuyan katılımcılar gece boyunca kuş tüyü yastıklarda uyuyanlara kıyasla daha az uyandılar. Aynı çalışma, lateks yastığa geçmenin baş ağrısını, omuz ve kol ağrısını azaltabileceğini gösterdi. 

Lateks yastık almaya karar verdiyseniz iki tür doğal lateks olduğunu unutmayın: Talalay ve Dunlop. Talalay, Dunlop’tan daha kaliteli bir malzemedir. Daha yumuşak ve daha nefes alabilirdir. Diğer yandan, Dunlop daha sıkı ve serttir. 

Doğal lateksin yanı sıra sentetik lateks yastıklar da mevcut ancak genellikle doğal lateks kadar rahat veya dayanıklı değiller. Mutlaka doğal lateks tercih etmenizi ve kişisel konfor ihtiyaçlarınıza göre Talalay veya Dunlop seçmenizi öneririz. 

Bambu Yastıklar

Uyku pozisyonuna göre farklı yastık modelleri

Bambu yastıklar, genellikle doğal ve hipoalerjenik malzemelerden yapılır. Ayrıca yumuşak, şekil alabilir, nefes alabilir ve serinleticidir. 

Bambu yastıklar genellikle sürdürülebilirlik ve dayanıklılıkları ile ünlüdür. %100 bambu liflerinden oluşan bir yastık, diger yastıklara göre pahalıdır. Ancak çoğu, bambu lifleri yerine parçalanmış köpük ile yapılır. Bambu yastık almak istiyorsanız yastığın lif içeriğine bir bakmak isteyebilirsiniz. 

Bireysel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, yükseklik, dolgunluk ve sertlik özelliklerini de göz önünde bulundurun.

Pamuk Yastıklar

Pamuk, yastık yapımında çok uzun süredir kullanılmaktadır ve mevsim ne olursa olsun bu yastıklar asla değerini kaybetmez.

%100 pamuk dolgulu bir yastık genellikle sağlam, destekleyici ve rahattır. Özellikle organik pamuk yastıklar doğal olarak emici ve hipoalerjeniktir. Toksik maddeler içermez ve nefes alan yapıdadır. 

Bununla birlikte, zamanla pamuk sıkışarak topaklanabilir ve sertleşir. Teri emdiği için sık temizlenmesi gerekir. Baş ve boyun ağrılarınız varsa iyi bir tercih değildir. 

Yün Yastıklar

Yünün binlerce yıldır gerek dolgu malzemesi olarak gerekse farklı tekstil alanlarında kullanılan bir malzeme olmuştur.  

Yumuşaktır ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Çevre dostudur, bununla birlikte doğal olarak antimikrobiyal ve anti-bakteriyeldir. Hem çocuklar için hem de alerjisi olanlar için tercih edilen bir yastıktır. 

Bazı dezavantajları ise kokuyu emmesi, hızlıca topaklanarak sertleşmesi ve bakımının zor olmasıdır. 

Kaz Tüyü Yastıklar

kabarık kaz tüyü yastıklara uzanmış yeni uyanan bir kadın

Kaz tüyü yastıklar daha pahalı olsa da genel olarak en dayanıklı, en uzun süre kullanabileceğiniz yastıklardır. Tamamen doğal malzemelerden yapılan bir kaz tüyü yastık, yeterince iyi doldurulmuşsa bulutların üstünde gibi hissetmenizi sağlar.

Kuş tüyü veya kaz tüyü deyince iki tip tüy olduğunu bilmekte fayda var: sırt tüyü ve gıdık tüyü. Çok az su tutan ve genellikle sibirya kazlarının gıdık tüyünden yapılan yastıklar daha dayanıklı ve yumuşaktır ancak tamamen sırt tüyünden yapılan bir yastığa göre fazla sıcak tutar. 

Sırt üstü veya yastığına sarılarak yatmayı sevenler için dolgun bir kaz tüyü yastık harika bir seçim. Tüyler zamanla sıkışacağından arada kabartmayı unutmayın. Yüzüstü yatıyorsanız ise daha az tüy dolgulu bir yastık seçin. 

Kaz tüyü yastık modelleri çok yumuşak olduğu için boyun ve sırt sorunu olanlar dikkatli olmalı. Ayrıca kaz tüyüne ve toza alerjisi olan kişiler için iyi bir seçenek değildir.

Kaz tüyü yastık satın almaya karar verdiyseniz yastık kılıfının kalın olmasına dikkat edin. Tüyler, gevşek dokunmuş bir kumaştan kolaylıkla çıkabilir. Ayrıca yastık alacağınız markanın kaz tüyü sertifikalarını kontrol etmeyi ve hayvan haklarına uygun üretim yaptıklarından emin olmayı unutmayın. 


Kaz tüyü yastıkların bakımı sanıldığı kadar zor değildir. Hatta bazıları çamaşır makinesinde yıkanabilir. Tek yapmanız gereken yumuşak bir deterjan kullanmak ve yastıklarınızı iyice kurutmak. Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır?

Elyaf, Boncuk Elyaf ve Mikro Elyaf Yastık Modelleri

Elyaf yastık modelleri, pamuktan veya plastikten üretilir. Pamuktan bir elyaf yastık dahi organik yollar kullanılmadığı için çok sağlıklı bir alternatif değildir. Pamuklu yastıklara benzedikleri için ilk bakışta farkı anlamak çok kolay olmasa da özellikleri bakımından oldukça farklıdır.  

Genel olarak, elyaf, boncuk elyaf ve mikro elyaf yastıklar diğer alternatiflere göre daha ekonomiktir ve bakımı kolaydır ancak daha az nefes alan bir yapıya sahiptir ve içerdiği kimyasallar sebebiyle her yıl değiştirilmesi gerekir. Elyaf yerine pamuk veya yün yastıklar daha iyi bir seçim olacaktır. 

Yastık Bakımı İçin İpuçları

  • Hangi yastığı alırsanız alın öncelikle bakım talimatlarını kontrol edin. Bu talimatları takip etmek, yastığınızın uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.
  • Yıkama önerilerini öğrenin. Tempur ve lateks yastıklar genellikle yıkamayın uyarısıyla gelir. Bunun yerine kuru temizleme yaptırın. 
  • Bölgesel bir kir veya leke oluştuysa yıkamak yerine bir leke çıkarıcı kullanın. 
  • Bir yastık alezi ve kılıfı kullanın. Çıkarılabilir, yıkanabilir bir yastık koruyucu kullanmak, yastığınızın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur.
  • Değiştirmeyi unutmayın. Satın alırken, en pahalı yastığın bile sonsuza kadar dayanmayacağını unutmayın. Yastıklarınızı artık size rahat gelmediğinde veya çok kolay düzleştiğinde değiştirmelisiniz.

Yastık Seçimi Yaparken

Garantisini kontrol edin. Bir yastığa çok para harcıyorsanız garanti akılda tutulması gereken önemli bir faktör.

İade politikası olan bir yastık seçin. Sizin için uygun olan yastık türünden emin değilseniz, iade politikası sunan markaları tercih edin. Birçoğu 30 ila 100 günlük bir deneme ile gelir.

Boyun ağrısı için doğru yastık modelleri neler?

Uyandıktan sonra gün boyu boyun ağrısı çekiyorsanız, yastığınızın yüksekliğini değiştirmeyi düşünebilirsiniz. 

Doğru yükseklik büyük ölçüde tercih ettiğiniz uyku pozisyonuna bağlıdır. Örneğin, yüz üstü uyuyanlar, daha alçak bir yastık tercih etmelidir. Esasen, boynunuza çok fazla baskı uygulamadan omurganızı aynı hizada tutacak bir yastık seçmelisiniz.

Kaz tüyü veya pamuk yerine boyun desteği sağlayan visco ve lateks, boyun ağrısı için harika seçimler. 

Yastık seçiminda şekil de bir o kadar önemli. Servikal veya ergonomik yastıklar, örneğin boyun ve baş için özel destek sağlamak üzere tasarlanmıştır.

En İyi Uyku İçin Hangi Yastık Daha İyi?

Uyku sağlığı için lateks, kaz tüyü ve pamuk yastık modelleri

Yastık seçimi oldukça kişiseldir. Doğru yastık, omurga duruşunuzu düzgün bir şekilde korumanıza yardımcı olmalıdır. 

Farklı modellerde yastıkları incelemeden önce favori uyku pozisyonlarınıza odaklanın. Yan yatarak uyuyanlar, iyi destek sağlayan daha kalın yastıkları düşünmelidir. Sırt üstü uyuyanlar, boyuna yumuşak bir kıvrım veren bir yastık seçmelidir. Yüz üstü uyuyanlar ise genellikle daha ince ve düz yastıklara ihtiyaç duyar.

Vücut tipinizi dikkate alin. Daha büyük ve kemikli bir vücuda sahip kişiler, doğru yükseklik, destek ve ağırlık dağılımı kombinasyonunu sağlamak için daha büyük, daha sıkı yastıklara ihtiyaç duyar. Daha minyon bir vücut yapısına sahipseniz kalın ve sert yastıklar sizin için bir soru işareti.

Dolgu tipine karar verin. Çok terliyor musunuz? Alerjiniz veya nefes sorunlarınız var mı? Alerjiniz varsa pamuk, lateks, kaz tüyü gibi doğal dolguları içeren yastık modelleri tercih edin. Bakımı kolay olsun derseniz lateks veya viscodan uzak durun. Hala emin olamıyorsanız, iade imkanı sunan markalardan alışveriş yapın. 

Yüz Üstü Uyumak Zararlı mı?

Yüz üstü uyumak boyun ve sırtta gerilmelere neden olabilir. Araştırmalar, yüz üstü uyumanın sırtınız için en az destekleyici pozisyon olduğunu söylüyor. Hamileler için de oldukça rahatsız edici.

Yan Yatarken Kol Uyuşması Nasıl Önlenebilir?

Öncelikle daha sert bir yastık ve yatak seçimi yapmaya çalışın. Bu ağırlığımızın kol üstüne düşmesini önemli ölçüde önleyecektir.