7 Adımda Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır? Tertemiz, Kabarık Yastıkların Sırrı

Makinede Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır?

Merhaba yastık severler! Hafifliği ve kolay yıkanabilir olması sayesinde birçok evde tercih edilen elyaf yastıklardan bahsetme vakti geldi. Özellikle boncuk elyaf ve silikon elyaf gibi çeşitleriyle bilinen bu yastıklar tamamen hipoalerjenik ve nefes alan özellikleriyle kaliteli bir uyku vaat eder. Tabii doğru bakım talimatlarını uygulamak koşuluyla. Peki elyaf yastık nasıl yıkanır ve nasıl kabartılır? İşte tüm detaylarıyla rehberiniz!

Elyaf Yastık Makinede Yıkanır mı?

Harika haber! Elyaf yastıkların çoğunu çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ancak, elyafın birçok türü olduğu için özellikle ilk yıkama öncesi bakım talimatlarını kontrol etmeyi unutmayın. Örneğin, çoğu boncuk elyaf 30 derecede yıkanırken, polyester karışımlı bazı yastıklar 60 dereceye kadar yıkanabilmektedir. Yastık seçiminizi yaparken %100 doğal dolgu ve malzemelerin kullanılmasına özen gösterin. Bu hem yıkama esnasında hem de kullanım sırasında size avantaj sağlayacaktır. Unutmayın, kaliteli bir yastık, rahat bir uyku demektir! 

Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır? İşte 7 Adım

 1. Etiketini Kontrol Edin: Yastığın dolgu malzemesini ve yıkama talimatlarını içeren etiketini kontrol edin. Eğer makinede yıkama seçeneği yoksa risk almayın.
 2. Lokal Lekeleri Çıkarın: Yastığınızda leke varsa, yıkamadan önce bu lekeleri lokal olarak, hafif bir deterjan ve su ile temizleyin. 
 3. Elyaf Yastık Hangi Deterjanla Yıkanır?: Yastıkları çamaşır sodası ile veya hassas bir deterjan ile yıkamanızı öneririz. Ayrıca, deterjanın sadece yarısını kullanmak, hem çevre dostudur hem de hijyen açısından daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.
 1. Yastıkları Tek Tek Yıkayın: Makineye birçok yastığı sıkıştırmak cazip gelse de derinlemesine temizlik için tek tek yıkayın. Bu yastığın şeklini korumasını da sağlayacaktır. Eğer makineniz büyükse, dengelemek için iki yastığı bir arada yıkayabilirsiniz.
 2. Elyaf Yastık Hangi Programda Yıkanır? Yastıkları makinede yıkarken en ideal program hassas yıkamadır. Ayrıca, düşük sıcaklıkta ve düşük devirde yıkama, yastık liflerinin zarar görmesini önler.
 3. Elyaf Yastık Nasıl Kurutulur?: Elyaf yastıkları açık havada, güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakın. Peki kurutma makinesi? Çoğu elyaf yastık kurutma makinesi için uygundur. Ancak, her zaman kullanım talimatlarını kontrol edin ve yüksek sıcaklıklardan kaçının. Kurutma topları veya tenis topları, yastığınızın kabarmasına yardımcı olacaktır. 
 4. Yastık Kılıflarını Düzenli Olarak Yıkayın: Unutmayın, yastık kılıflarını sık sık yıkayarak ve değiştirerek hijyen seviyesini artırabilirsiniz.

Elyaf Yastık Nasıl Kabartılır? 

Elyaf Yastık Nasıl Kabartılır? 

Her yastık zamanla içindeki havayı kaybedip sönük bir hale gelir. Ancak bu, yastığınızın kullanılamaz hale geldiği anlamına gelmez. Aslında, birkaç basit adımla yastıkları eski kabarık haline getirebilirsiniz. Gelin bu adımlara göz atalım:

 • Elle Kabartma: Yastıkları düzenli aralıklarla elinizle hafifçe sıkıp bırakarak hava almasını sağlayın.
 • Havalandırma: Ayda bir dışarıda, doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde havalandırın.
 • Kurutma Makinesi: Birkaç tenis topu veya kurutma topu ile birlikte kurutun.
 • Yastığınızı Sık Sık Çevirin: Yastığınızı düzenli olarak diğer yöne çevirmek, baskının farklı tarafa gelmemesini sağlar. 

Bu basit adımlar sayesinde elyaf yastıkların kabarık yapısını uzun süre muhafaza edebilirsiniz. 

Boncuk Elyaf ve Boncuk Silikon Yastık Nasıl Yıkanır?

Hem boncuk elyaf hem de boncuk silikon yastıkları genellikle 30 derecede, hassas yıkama programında ve ağartıcı kullanmadan yıkayabilirsiniz. Çamaşır sodası veya hafif bir deterjan tercih etmeyi unutmayın.

Silikon Yastık Nasıl Yıkanır?

Silikon teknolojisi kullanılan yastıkları, 30-40 derece arasında, yumuşak bir deterjan ile yıkayabilirsiniz. Yastığın zarar görmemesi için düşük devirde sıkma işlemi uygulayın.

Elyaf Yastık Elde Nasıl Yıkanır?

Ilık su, hafif bir deterjan ve nazik hareketlerle elde yıkama yapın. Sonrasında açık havada, gölgede kurumaya bırakın.

Sararan Elyaf Yastık Nasıl Yıkanır?

Sararmış yastıklar için çamaşır sodası veya beyazlatıcı içermeyen özel deterjanlar kullanabilirsiniz. Yumuşatıcı gözüne beyaz sirke koymak veya yıkama öncesi yastıkları beyaz sirkede kısa bir süre bekletmek de oldukça etkili olacaktır. Unutmayın, düzenli bakım sararmayı engellemeye yardımcı olur.

Silikon Yastık Nasıl Kabartılır?

Silikon yastığı düzenli olarak havalandırın ve elinizle nazikçe sıkarak hava almasını sağlayın. İsterseniz düşük ısıda kurutma makinesinde tenis toplarıyla birlikte kurutarak da kabartabilirsiniz.

​​Topaklanan Elyaf Nasıl Açılır?

Topaklanmış elyafları açmak için yastığı, birkaç tenis topu veya özel kurutma toplarıyla birlikte kurutma makinesine koyun. Toplar, yastığın içindeki elyafları ayırmaya yardımcı olacaktır. Kurutma makineniz yoksa topaklanan bölümü elinizle hafifçe açabilirsiniz. 

Yastıklarınızı Ne Sıklıkla Yıkamalısınız?

Her gün kullandığınız bir yastığı genellikle 3-6 ayda bir yıkamanız idealdir. Alez kullanarak bu süreyi uzatabilirsiniz. Yastıklarınızı değiştirmeyi planlıyorsanız yastık seçimi hakkındaki kapsamlı rehberimizi okuyun. Yün veya kaz tüyü dolguların harika özelliklerini keşfedeceksiniz. 

Hem konforlu hem de hijyenik bir uyku deneyimi için elyaf yastık yıkama ipuçlarını paylaştık. Yine de rehberimizde bulamadığınız bir konu varsa sorularınızı aşağıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. Tatlı rüyalar… 

Daha fazla nasıl yıkanır için:

9 Adımda Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır? İlk Günkü Gibi Yastıklar

Çarşaflar Hangi Programda Yıkanır? 5 Adımda Nevresim Yıkama

Yün Yorgan Nasıl Yıkanır: Makinede ve Elde Yıkama için Adım Adım Rehber

Sizin için Pinterest’te en güzel fikirleri bir araya getiriyoruz.