Çeyiziniz İçin Yorgan Modelleri ile Tanışın: Yün Yorgan mı Bambu mu? İnce mi Kalın mı?

yorgan modelleri yün yorgan pamuk yorgan kaz tüyü yorgan yorgan nasıl yıkanır

Yorgan modelleri oldukça çeşitli. Birde fiyatlar oldukça arttı. Satın almadan araştırmak aldığımız ürünleri uzun yıllar kullanmak en mantıklı seçenek gibi görünüyor. 

Yüksek uyku kalitesinin birçok hastalığı önlediği bilim insanları tarafından kanıtlanmışken yorgan modelleri arasından uygun ve sağlıklı olanı seçmek oldukça önemli. 

Yorgan çeşitleri ile ilgili tüm soruları cevaplamaya çalıştık. Peki ya sizde kış aylarında bir an önce eve gidip yorgana sarılmak isteyenlerden misiniz? Hatta yazın bile yorgansız yapamıyor musunuz? Çeyiz alışverişinde kaç adet yorgan almalısınız? Kaz tüyü yorgan mı daha sıcak tutar yün yorgan mı? Yaz ve bahar ayları için en ideal yorgan hangisi? Yorgan alışverişi öncesi tüm sorularınızı cevapladığımız kılavuzumuzu mutlaka okuyun.

Sıcaklık Değeri – Tog

Evet, her yorganın farklı bir sıcaklık değeri var. Kışları soğuk bir bölgede yaşıyorsanız veya eviniz ısınmıyorsa ısıyı tutan, yalıtkan bir yorgana ihtiyacınız olacak. Diğer yandan sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, kışları çok soğuk olmuyorsa veya uyurken sık sık terliyorsanız kış için ikinci bir yorgan modeli bakmanıza gerek olmayabilir. 

Yorganda sıcaklık ölçüleri 1 tog (en serin tutan) ile 15 tog (en sıcak tutan) arasında değişmektedir. Yaz için 1-7 tog yorgana ihtiyacınız varken, kış için 7-15 aralığı idealdir. Tüm yıl boyunca aynı yorganı kullanmak, yazlık ve kışlık iki yorgan almak istemiyorsaniz 10 tog dengeli bir seçim olacaktır.  

Yorgan Modelleri

Yorgan modelleri kullanılan dolgu malzemesine göre değişir. Dolgu malzemeleri ise doğal ve sentetik olarak ikiye ayrılır. Doğal dolgular, sentetik malzemelere göre daha yumuşak, yalıtkan ve nefes alabilirdir. Ayrıca doğal dolguların çoğu makinede yıkanabilir ve dayanıklıdır. 

Yün Yorgan: 

Doğal bir yorgan için hipoalerjenik, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olan ve geri dönüştürülebilir yün yorganlar harika bir seçenek. Tarihi çok eskiye dayanan yün, bakımının zor olması ve kokuyu hapsetmesi dışında tüm artılara sahip.

Yün yorgan yazın serin tutarken kışın sıcak tutar, teri ve nemi emer, sonra havaya tekrar bırakır. Hatta yün kendini temizler. Diğer malzemelere göre daha az bakım gerektirir. Hala yün yorgana alternatif özelliklerde bir elyaf yorgan üretilememiştir. 

Bakımı çok kolay değil. Ancak bazı yün yorgan modelleri makinede yıkanabilir. Doğru bakım ve yıkama ile yorganlarınızı seneler boyunca kullanabilirsiniz. 

Kaz tüyü Yorgan: 

yorgan çeşitleri yün yorgan mı bambu yorgan mı

Kaz tüyü yorganlar, kaliteli uyku deneyimi sunan hafif ve konforlu bir seçenektir. Genellikle sırt tüyü ve gıdık tüyünün karışımı ile doldurulan kaz tüyü yorganlar, yüksek ısı yalıtımı sağlar ve vücut sıcaklığını korurken aşırı terlemeyi önler. Kaz tüyü yorgan çeşitleri tıpkı yün yorganlar gibi soğuk kış aylarında sıcaklığı korumak için ideal bir seçimdir.

Kaz tüyü yorganların bir diğer önemli özelliği de hipoalerjenik olmalarıdır. Doğal bir malzeme olan kaz tüyü, alerjisi olan kişiler için uygun bir seçenektir. Toz ve alerjenleri tutarken aynı zamanda bakteri ve mantar oluşumunu onler. 

Kaliteli bir kaz tüyü yorgan düzgün bir şekilde kullanılıp bakıldığında yıllarca dayanabilir. Yüksek kaliteli bir kılıf malzemesi yorganlarınızın ömrünü uzatacaktır. 

İpek Yorgan: 

Doğal bir dolgu isteyenler için harika bir seçenek daha. Hafif, dayanıklı, hipoalerjeniktir ve vücut sıcaklığınızı düzenler. Bakımı da kolay olsun derseniz ipek yorganlar sizin için biçilmiş kaftan çünkü birçoğu çamaşır makinesi ve kurutma makinesi için uygundur. 

Pamuk Yorgan: 

Pamuk yorgan yün kadar olmasa da ısı yalıtımı konusunda başarılıdır. Binlerce yıldır kullanılan, doğal ve geri dönüştürülebilir bir malzeme olan pamuk, aynı zamanda çevre dostudur. Pamuk yorgan modelleri topaklanma sebebiyle sık sık temizlenmelidir. 

Bambu Yorgan: 

Yumuşak, nefes alabilen ve kokuya dayanıklı olan bambu yorganlar aynı zamanda hipoalerjeniktir. Sürdürülebilir olmasıyla da öne çıkan bambu yorganlar, hızlı büyüyen ve üretimi kolay olan bambu bitkisinden üretilir. Bambu elyafı kullanarak üretilen yorganlar, doğal kaynakların daha az tüketilmesine ve çevrenin korunmasına yardımcı olur. 

Bambu yorganın dezavantajları arasında bakımının zor olması, kolayca kırışması ve fiyat olarak yüksek bir skalada olması vardır. 

Mikro Elyaf Yorgan Modelleri: 

Ekstra ince elyaflar, doğal dolgu malzemeleri kadar lüks hissettirmese de yeterince kaliteli ve hafiftirler. Polyesterden yapılmıştır ve genel olarak yüksek sıcaklıklarda yıkanabilir. Özellikle yüne ve kaz tüyüne alerjisi olanlar için iyi bir tercih olabilir. 

Yorgan Alışverişi İçin Bazı İpuçları

en sağlıklı yorgan modelleri
  • Biraz çılgınca uyuyor ve tüm yorganı bir şekilde kendiniz almayı seviyorsanız yatak ölçünüzden biraz daha büyük bir yorgan seçmek isteyebilirsiniz. Daha büyük boy bir yorgan, yatağın kenarından sarkacağı için oldukça şık gözükecektir.
  • Özellikle uzun boyluysanız ve ayaklarınız yatağınızın ucuna kadar geliyorsa, yorganınızın sizden 30 cm daha uzun olduğundan emin olun. 
  • Yorganınız ve nevresiminiz her zaman aynı boyutta olmalıdır. Nevresim alışverişi yaparken yatak ve yorgan ölçülerini dikkate almayı unutmayın. 

Yorgan Nasıl Yıkanır?

  • Yorganlarınızı altı ayda bir temizlemeye çalışın. 
  • Çoğu doğal dolgulu yorgan kuru temizleme gerektirebileceği için önce mutlaka bakım talimatlarını kontrol edin. 
  • Yorganınız temizse ancak bölgesel bir leke oluştuysa makineye atmadan önce sabunlu suyla çıkarmayı deneyin.
  • Yorganınız makinede yıkamaya uygunsa makinede yeterli alan olduğundan emin olun.
  • Düşük devirde yıkayın ve ardından tamamen kuruyana kadar havalandırın. 
  • Bir yorgan koruyucusu kullanarak yorganınızın daha uzun süre temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yün yorgan temizliği ile ilgili rehberimize göz atmayı unutmayın – Yün Yorgan Nasıl Yıkanır?

En Sağlıklı Yorgan Modelleri Hangisidir?

Doğal dolgular kimyasal içermediği için genel olarak daha sağlıklıdır. Yün ve kaz tüyü yorgan modelleri en sağlıklı seçenekler arasındadır. Ancak yüne veya tüylere alerjiniz varsa pamuk veya elyaf yorgan tercih edebilirsiniz. 

Yorganları en az altı ayda bir temizlemek bakteri ve mikrop oluşumlarını önler. Bu nedenle bakımını kolaylıkla yapabileceğiniz bir yorgan seçimi oldukça önemlidir. 

Yaz için en ideal yorgan modelleri hangisi?

2,5 tog veya 4,5 tog yorgan, sıcak yaz geceleri veya sık sık terleyenler için idealdir. 

Kışlık yorgan nedir? Hangi yorgan sıcak tutar?

Kışlık yorgan, soğuk havalar için özel olarak tasarlanan yorganlardır. Genellikle kaz tüyü, yün veya yalıtım sağlayan sentetik malzemelerle doldurulur. Kışlık yorgan için 13 tog ve üzeri ideal olacaktır ancak orta sıcaklıkta bir yorgan istiyorsanız 7-9 tog aralığını tercih edebilirsiniz. 

Doğal dolgu malzemelerinde yüksek toga ulaşmak için daha az malzeme kullanılır. Hafif bir yorgan istiyorsanız kaz tüyü veya ipek yorgan tercih edebilirsiniz.

Bambu Yorgan mı Pamuk Yorgan mı?

Her ikisi de sağlıklı alternatifler ancak hangisinin daha iyi olduğunu ihtiyaçlarınız belirleyecek. Bambu yorganlar pamuğa göre daha fazla su emer ve yazın serin tutar. Yaz ayları, sıcak bölgeler, sıcak evler veya çok terleyenler için bambu yorgan daha doğru bir tercih olacaktır. Pamuk yorganlar ise kalın yapısı ile yaz ayları için tercih edilmez ancak burada ürünlerin sıcaklık değeri de oldukça önemlidir.

Uyku kalitenizi arttıracak daha fazla yazı

Geceleri Uyuyamıyorum Diyenler İçin En Güzel Uyku Ürünleri

Yastık Modelleri Nedir? Doğru Yastık Nasıl Seçilir?

Nevresim Takımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Çarşaflar Hangi Programda Yıkanır? 5 Adımda Nevresim Yıkama

9 Adımda Kaz Tüyü Yastık Nasıl Yıkanır? İlk Günkü Gibi Yastıklar

En iyi uyku ürünleri için panomuza bakmayı unutmayın.